Zogezien Den Haag heeft geen idee wat er speelt in de regio En geloof me, ook buiten Amster dam kunnen we inmiddels aan goede koffie komen 9 Mijn man moest wennen, hij miste de Westerschelde Het Binnenhof wordt bevolkt door politici die over elk denkbaar onderwerp in de clinch liggen, maar over één ding opvallend hetzelfde denken. En dat is dat in Nederland welvaart en goede toekomstperspectieven zijn samengebald in de Randstad. De regio? Dat is krimp en leegstand. Ina de Pooter (1962) woont met haar man Chiel aan het eind van de Hasjesstraat, op nummer 8. Het is een plek vol familiegeschiede nis. Haar opa en oma hadden even verderop een woning op de krui sing met de Noorddijk. Nadat het ouderlijk huis in Hoek door brand was verwoest, kwam Ina op haar vierde in de woning van haar grootouders te wonen. Toen ze elf was, werd haar huidige huis nieuw gebouwd. Met de schuur waarop nu het straatnaambord is beves tigd. Ze runt er een maatschap met haar broer Rinus Dieleman, met vee en landbouwgrond. Haar man werkt bij een pootgoedbedrijf in Zaamslag. Ze zegt: „Hasjesstraat is gewoon een polderstraat. Iedereen is op zichzelf. Vroeger gingen we bij de buren op visite en an dersom. Nu niet meer. Iedereen werkt. Zelf doe ik vrijwilligers werk in de soos en bij de voetbal. Dat ligt nu stil. Maar het schoon maken van de kerk in Hoek doe ik elke week." Woning en schuur van Marieke Smallegange (1974) op nummer 2 liggen zeker honderd meter van de weg af. Daar woont de dierenarts, zeggen buurtbewoners. Dat klopt. Marieke heeft een dierenkliniek in Sas van Gent. Met haar drie paar den woonde ze tot 2012 'heel te vreden' aan de rand van Philip- pine. ,,Tot ik Tom Versprille uit Zeedorp bij Ossenisse ontmoette. De vlam sloeg meteen in de pan. Hij wilde niet naar Philippine, ik niet naar Ossenisse. Midden in de economische crisis zijn we gaan zoeken en vonden we dit huis. Mijn man moest wennen, hij miste de Westerschelde. Ik vond het meteen prima. We hebben weides voor de paarden. Het is een klein paradijsje hier. 's Nachts om drie uur kun je volle bak de mu ziek aanzetten. We nodigen graag vrienden uit. Een vriendin heeft hier een yogaweekend gehouden, het was leuk om die ontspannen sfeer mee te maken. Hasjesstraat is een gemeenschapje waar de Noorddijk ook bij hoort. Het enige jammere is dat je in deze 'Koude Polder' wat opgesloten zit. Vooral als je met de paarden naar de Braakman wilt, dan moet je langs de fabriek of langs de weg. Wat dat betreft zat ik in Philippine vrijer." Een hardnekkig misver stand. Het getuigt dat velen in Den Haag oprecht niet weten wat er speelt in gebieden als Zuid-Limburg, Noordoost-Gro- ningen of Drenthe. Verwondering moet het echter evenmin wekken. De Tweede Kamer is immers steeds minder een afspiegeling van Nederland. Twee derde van de Ka merleden komt tegenwoordig uit de Randstad. Wat ook niet helpt daarbij, is dat landelijke me dia kwesties uit de eigen Randste delijke biotoop presenteren als na tionale thema's. Neem Zwarte Piet. 'Wereldnieuws' in de Rand stad, daarbuiten weigert hij zich af te schminken. Het extreme tempo waarin de steden in de Randstad groeien, is voorbij. Zonder expats zou Am sterdam inmiddels krimpen. Vol gens de jongste makelaarscijfers heeft Zuid-Holland in de top 4 moeten plaatsmaken voor zowel Flevoland als Noord-Brabant. Tot regio's waar ruim een kwart meer werd verkocht, behoren Zuidwest-Friesland en Zuidoost- Drenthe. De coronacrisis leert ons dat in een gedigitaliseerde wereld afstan den met online werken goed te overbruggen zijn. Mensen gaan zich afvragen waarom ze in een pe perdure, tjokvolle stad willen wo nen, zonder ruimte, zonder tuin, terwijl ze in tal van groene regio's woongenot kunnen kopen voor tonnen minder. En geloof me, ook buiten Amsterdam kunnen we in middels aan goede koffie komen. De regio heeft veel te bieden. Het is de plek waar - om Geert Mak te citeren - 'mensen zich thuis voe len, waar traditie en omgangsvor men voorspelbaarheid, orde en vei ligheid bieden, waar oude en nieuwe verhalen samenbinden, en waar een gezamenlijk doorleefde geschiedenis vertrouwen biedt voor een gezamenlijke toekomst.' Dow Steeds vaker komen marktleiders en innovatieve startups niet uit de Randstad, maar uit de regio. In Zeeuws-Vlaanderen staat de op één na de grootste productielocatie van chemiebedrijf Dow in de we reld. De Achterhoek heeft met Rymoplast Europa's grootste pro ducent van gerecyclede grondstof fen in huis. Zuid-Limburg kent met VDL/Nedcar de enige onaf hankelijke autofabrikant in Neder land. In de Groningse Eemshaven staat het eerste datacenter van Google dat volledig op groene energie draait. Grote kansen Vanuit economisch oogpunt steekt er meer logica in het steunen van nieuwe ontwikkelingen in onze economie, en in de regio lig gen daartoe grote kansen. Juist dMr kunnen we nieuwe wegen inslaan en werken aan de oplossingen van de toekomst. Juist dMr kunnen be drijven optimaal profiteren van de nabijheid van grote afzetmarkten aan de andere kant van de grens, en in de rest van Europa. De afgelopen drie jaar is de aan dacht voor de kansen die er liggen gegroeid. Maar het mag dwingender. Het is hoog tijd dat Den Haag zich inzet om onbenut potentieel tot volle wasdom te la ten komen, zich bekommert om delen van het land weer het gevoel te geven dat ze serieus genomen worden en zich realiseert dat het zwaartepunt van Nederland in middels aan het verschuiven is van links naar rechts. Geografisch ge zien dan. Want waar de Randstad stuit op de grenzen van de groei, liggen er voor Limburg, Twente, Zeeland en andere regio's in het oosten, noorden en zuiden juist kansen om te groeien aan de grens. Raymond Knops is staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 Kijk op de site bij /video Hasjesstraat Marieke Smallegange RAYMOND KNOPS De twee gezichten van Hasjesstraat: landelijk... FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57