De buurtschap Hasjesstraat m Vroeger gingen we bij de buren op visite en andersom. Nu niet meer. Iedereen werkt' 8 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 21: Hasjesstraat in de Koude Polder bij Hoek, ingeklemd tussen chemiereus Dow en de N61. A In Hasjesstraat staan de zeven woningen en boerderijen zo ver uit elkaar, dat er op het eerste gezicht weinig ge meenschappelijks is te ont waren. De rookpluimen van Dow ogen angstig dichtbij. Zuidelijk glijdt het verkeer over de N61, die ter hoogte van de buurtschap vierbaans is. Die verbindingsader tussen Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen, waarvan de moder nisering vele verkeersdoden lang op zich heeft laten wachten, door snijdt Hasjesstraat zonder pardon: het zuidelijke deel ligt nu ver scholen achter een autoweg die je niet mag oversteken. Rondrijden via Hoek is de enige optie. Hasjesstraat. Kennelijk is het een naam die kroeg- en coffees hopklanten aanspreekt. Naar hen wordt in elk geval gekeken als het gaat over het 'jatten' van de straat naamborden. Met die van het West-Zeeuws-Vlaamse Boeren- hol samen vallen die van Hasjes- straat in de categorie 'meest gesto len'. In Checkpoint in Terneuzen, ooit de grootste coffeeshop van Nederland, hingen er twee. Dat zegt Frans de Putter (1956). Hij woont op Hasjesstraat nummer 6. Na 46 jaar als automonteur in Ter- neuzen gewerkt te hebben, is hij sinds 1 november met pensioen. De garage waar hij werkte had de busjes van gemeentewerken in onderhoud. Zodoende hoorde hij de verhalen over de gestolen straatnaambordjes. Inmiddels heeft de gemeente maatregelen genomen. Op de kruising met de Noorddijk is het bord hoog op de gevel van een schuur bevestigd. Aan de zuidkant, bij de N61, is het plaatsnaambord vastgelijmd. Frans: ,,Wil je dat meenemen, dan moet je op zijn minst de paal afza gen." Frans is geboren op de plek waar we elkaar spreken. Zijn va der had daar een boerderijtje. Dat werd eind jaren vijftig vervangen door een nieuw huis met schuur. Nadat vader was overleden nam Frans het boeltje over. Een leven lang op één plek, hij vindt het zo gek niet: ,,Ik heb het hier buiten gewoon naar mijn zin. Een stad of een rijtjeswoning in een dorp is niets voor mij. Slik op de weg, in deze tijd van het jaar, dat zijn we gewend. Hoek is vlakbij, Terneu- zen ook. Nee, ik verveel me hier niet. In de tuin heb ik prei en aardappels en ik zaai er wilde bloemen. Gif gebruik ik zo weinig mogelijk. Kijk die Afrikaantjes, die staan naast de winterworte len, zo voorkom je dat die worden aangetast. Tot de reconstructie van de N61, een jaar of zes gele den, hadden we veel sluipverkeer van en naar Dow, 's ochtends en 's avonds. Dat is nu voorbij, het is heerlijk rustig." Er is in het verleden al veel ge- speculeerd over de herkomst van de naam Hasjesstraat. Frans denkt de oplossing te weten: ,,Ik heb ge lezen en horen vertellen dat hier mensen kwamen wonen van Vremdieke, een buurtschapje dat in de Westerschelde is verdwe nen. De weg was nog van zand en grint, vol met kuilen. De bewo ners vulden die gaten met as af komstig uit hun houtkachels. Zo ontstond de naam Asjesstraat. La ter is daar een H voor gezet." Al zou je het door de ligging van de huizen niet meteen zeggen, er is volgens Frans volop gemeen schapszin. Buurman Huib Murre (1956) op nummer 5 beaamt dat. Hij beperkt die gezamenlijkheid niet tot Hasjesstraat. Met twee vrienden in Hoek en één op de Noorddijk heeft hij een aanhanger en een kettingzaag gekocht: ,,Ty- pisch van die dure gebruiksvoor werpen en apparaten die je hoog uit een keer of twee per jaar nodig hebt. Waarom zou je die niet met anderen delen?" Op zijn zesde verhuisde Huib vanuit Nisse naar Zeeuws-Vlaan- deren, omdat zijn ouders een kle dingwinkel begonnen in Terneu- zen. Nadat hij de laboratorium- school in Goes had afgerond, be trok hij begin jaren tachtig van de vorige eeuw het huis waar hij nu woont. Samen met twee vrien den. ,,Ja", zegt hij, ,,het leek een beetje een commune, net als in de hippietijd. We rookten hasj, heel toepasselijk. Het was net alsof de buurt bang voor ons was. Ik her inner me een buurman die naar binnen stond te gluren toen hij dacht dat we er niet waren. Na een paar jaar gingen mijn vrienden hun eigen weg. Ik bleef. Vijfen twintig jaar geleden kwam mijn vrouw met haar dochter bij me wonen." Huib is kwaliteitscoördinator bij Trinseo, een op het terrein van Dow gevestigd chemiebedrijf. Da- gelijks gaat hij op de fiets naar zijn werk. Hasjesstraat noemt hij 'een levendige plek' waar je lekker hard muziek in de tuin kunt laten klinken zonder iemand tot last te zijn. Aan de gevel van het huis hangen geluidboxen. ,,De hippie- tijd is voorbij, maar er is wel wat van dat ideeëngoed blijven han gen. We eten geregeld samen met wat vrienden uit de buurt. De af- ter-corona-rock-'n-rollparty zit in de pijplijn. Eigenlijk begonnen de bijeenkomsten al toen we hier een jaar of tien woonden. De Stampartij - genoemd naar de strip de Stamgasten van Toon van Driel - was berucht in Hoek en omstreken. Toen er meer dan tachtig man op afkwam, zijn we gestopt, het werd te druk." ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO JAN VAN DAMME Frans de Putter ,,Tot de recon structie van de N61 hadden we veel sluipverkeer van en naar Dow. Dat is nu voorbij." Huib Murre: ,,De after corona- rock'n'roll- party zit in de pijplijn." Ina de Pooter „Hasjes- straat is gewoon een pol derstraat." Marieke Smallegange: ,,Het enige jammere is dat je in deze Koude Polder wat opgesloten zit." en met uit zicht op Dow Chemical. HHHHH Ina de Pooter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56