voor vrouwen I 'Ik ben een reizigster. Dat heeft met mijn ouders te maken' 7 PASPOORT/^ leerde ik een man kennen. Nzoua is zijn voor naam. Hij kwam daar werken en de vonk sloeg over. Dat was voor mij het moment om na te gaan denken: zet ik me voor honderd procent in voor het project van Jean-Fran^ois Reu- maux, of ga ik weg? Ik besloot uit het project te stappen. Dat was 25 november 2008. Op dat moment was ik al zwanger. Ik ging bij Nzoua wonen in Bantup, het dorpje waar de Gibbon Experience was begonnen. Hij leefde in een huis met tien gezinsleden, die altijd samen wa ren. We trouwden, want ik wilde toch in Laos zijn. Dat wil zeggen, acht maanden per jaar, de overige vier maanden was ik in Nederland." ,,In het dorpje wonen misschien honderdvijftig mensen. Nzoua en ik hebben daar een inloop huis opgezet voor weduwen en gescheiden vrouwen, met hun kinderen. Een vrouw die in die samenleving alleen komt te staan, valt in een gat. Mijn droom was het hen op te vangen. We zorgden voor een huis waar vrouwen uit het dorp, uit heel de omgeving terecht konden. We zorgden dat er eten was, dat er onderwijs werd gegeven. Het belangrijkste doel is de vrouwen zelfstandiger en zelfbewuster te ma ken. En te zorgen dat hun kinderen goed on derricht krijgen, zodat ze later misschien zelfs naar de universiteit kunnen gaan. Mijn man legde goede contacten met de autoriteiten. Zo kreeg ik de kans om het project te verhuizen naar de provinciehoofdstad Huay Xai. Daar werk ik nauw samen met Zjong, een jongere zus van mijn man. Ik had haar van jongs af aan gecoacht en geleerd voor zichzelf op te komen. Er kwamen veel mensen op ons project af, vrouwen en kinderen, soms ook pubergezin nen. Voor alle Hmong-clans zijn we een neu traal gebied, een soort Zwitserland waar je wel kom bent als er problemen zijn." ,,Het is gek, hier in Nederland leef ik als een kluizenaar. Via internet houd ik dagelijks con tact met Daauw Village, 's ochtends met de kinderen, 's middags met de vrouwen. Dat werkt. Hoewel ik ontzettend graag daar zou zijn. Mijn hart ligt bij de Hmong, met hen heb ik een heel diep gevoel van herkenning. Ze zeg gen dat ik in het verkeerde land geboren ben. Maar dat is niet erg, vinden ze, want doordat ik in Nederland ben geboren kan ik doen wat ik nu voor hen doe. Ze noemen me Njaa, dat bete kent tante, moeder van iedereen." Hoe nu verder? ,,Mijn kinderen hebben hun vader al acht maanden niet gezien. Zo gauw het kan, ga ik met hen naar Laos. Met het oog op hun school wordt de verdeling de komende jaren acht maanden Nederland en vier maanden Laos. Mijn man is uit het project gestapt, we zijn aan het scheiden. Nu ik zelf een scheiding door maak, voel ik de onzekerheden en realiseer ik me dat ik ook maar een mens ben." GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 Lara Picavet: ,,Ik had het gevoel helemaal één te zijn met de natuur." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Lara Picavet werd in 1976 in Hulst geboren. Na het vwo ging ze in 1995 naar Nijmegen om so ciaal pedagogi sche hulpverle ning (hbo) en cul turele antropolo gie (universitair) te studeren. Beide studies maakte ze niet af. In 2002 kwam ze in Thailand te recht. In 2006 richtte ze daar Daauw Village op, een opvang- project voor al leenstaande vrouwen en hun kinderen. Recent heeft de Stich ting Wilde Gan zen bijgedragen aan de in het project opge starte boerderij. Lara woont een deel van het jaar in Laos en een deel in Neder land. Ze was ge trouwd en heeft drie kinderen: dochter Ayla (12), dochter Inaya (11) en zoon Aslan- Jan (9). Ze vol gen onderwijs in zowel Laos als Nederland. Voor Daauw Vil lage, zie: daauw- villagelaos.com Jullie begonnen samen een nieuw project: Daauw Village. Dat project loopt nog steeds. Alleen, door corona zit je nu vast in Lamswaarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55