Lara Picavet, oprichtster van Daauw Village, opvangproject 6 In het oerwoud in het noordwesten van Laos noemen ze haar Njaa. Dat betekent tante of moeder van iedereen. In Lamswaarde heet ze Lara, Lara Picavet. Wel met een sticker van Laos op haar auto. Zo gauw de coronaregels worden versoepeld, wil ze terug naar haar Daauw Village. ,,Want daar ligt mijn hart." hankelijk werd, vluchtten veel van die mannen met hun gezinnen naar Amerika, Frankrijk, Australië. Wie achterbleef in het oerwoud van Laos leefde teruggetrokken en had het zwaar, ze werden behandeld alsof ze minderwaardig waren en hadden nauwelijks voorzieningen. Ik zie de Hmong als een krachtig volk. Om een voorbeeld te geven: als jij en ik ruzie hebben, dan komen onze families bijeen en praten net zo lang - dagen, nachtenlang - tot het probleem opgelost is. Dat gaat heel democratisch." ,,Ik kwam een Franse man tegen: Jean-Fran^ois Reumaux. Hij wilde het oerwoud in Laos be schermen. In 2004 begon hij in de provincie Bokeo met de bouw van boomhutten die met elkaar verbonden werden door kabelbanen. Een toeristisch project waarmee hij geld bij el kaar wilde krijgen om boswachters aan te stel len die vooral de Chinese stropers moesten we ren. Ik heb vier jaar lang met hem samen ge leefd en gewerkt." ,,Het was heel anders dan ik in Nederland ge wend was. In die tijd had ik dreadlocks. Zonder wifi, zonder stromend water, zonder elektrici teit. Geen wc's, geen wc-papier, je gebruikte blaadjes en water. Het zat er vol met spinnen. In de zomer was het er veertig graden, in de winter twintig. Tijdens het regenseizoen van juni tot september was je nooit droog. Ik had het gevoel helemaal één te zijn met de natuur. Het is moeilijk voor te stellen. Die eerste vier jaar waren gewoon magisch. Ik gaf Engelse les en werkte als mediator tussen de Hmong en de westerse mensen, meest jonge reizigers." ,,Het laatste jaar in de Gibbon Experience Ze overhandigt een visitekaartje. Daarop staat een foto van een Hmong-meisje dat aan het tekenen is. Liefde, zorg, educatie, wat wil je nog meer vangen in één beeld? Aangenaam: Lara Picavet, mediator en adviseur in Daauw Village in het noorden van Laos, op de grens met Thailand en niet ver van Myan mar, het vroegere Birma. Daauw Village is haar project, haar 'village', waar ze vrouwen op vangt. Vrouwen die gescheiden zijn of weduwe zijn geworden. Met hun kinderen. Zwarte kleding laat haar blonde haar goed uitkomen. Haar gezicht heeft een oosterse tint. Dat is wat een lang verblijf in een Laotiaans re genwoud kennelijk met je doet. Hoe ze daar te recht is gekomen? En waarom ze nu haar krachtstenen op het dressoir van haar huis in het Oost-Zeeuws-Vlaamse Lamswaarde kan laten zien? Het is al met al best een avontuur lijk verhaal. ,,Ik ben een reizigster. Dat heeft met mijn ou ders Jan en Yolanda Picavet te maken. Ze woonden in Hulst, hij was leraar, zij lerares. Meteen op de eerste dag van de zomervakantie vertrokken we voor zes weken in ons Volkswa genbusje. Door Griekenland, Portugal, Spanje, Italië. Mijn vader zocht de meest verlaten plek jes op. We bleven nooit langer dan drie dagen op een standplaats. Ik vond dat jammer. Maar voor de rest waren die vakanties keileuk. In Joegoslavië stonden we in een woestijnachtig, volledig verlaten gebied. Toen kwamen er mensen van bergstammen ons vragen of we pennen hadden. In hun traditionele kleding, we konden hen niet verstaan. Op mij als kind maakte die ontmoeting veel indruk." Tijdens haar studie bleef het verkennen van de wereld belangrijk. In Nijmegen begon ze eerst aan een hbo-opleiding sociale pedagogi sche hulpverlening. Na het tweede jaar laste ze een tussenjaar in voor een reis naar Australië. Ze kwam ook in Jordanië, Portugal, Tunesië, Spanje, Engeland, Ierland, Thailand. De ken nismaking met verre, vreemde culturen gaf haar het zetje om in 1999 over te stappen naar de studie culturele antropologie aan de Rad boud Universiteit. In het derde studiejaar, in 2002, moest ze een stageplaats zoeken. ,,Ik had tegen die tijd al ontdekt dat ik me op mijn gemak voel in het oerwoud. Mijn darm ziekte, waarvan ik sinds mijn zestiende last had, speelde me in zo'n natuurlijke omgeving veel minder parten dan in Nederland. Ik maakte een plan om drie landen te verkennen: Laos, Vietnam en Cambodja, elk land een maand lang. Meteen op mijn eerste plek, het oerwoud in het noorden van Laos, voelde het alsof ik thuiskwam. Een gevoel dat ik in Neder land nooit had gehad. Ik besloot daar te blijven en Vietnam en Cambodja te laten schieten." ,,De Hmong is een bevolkingsgroep zonder ei gen land. Ze komen oorspronkelijk uit een ge bied vlakbij Mongolië en woonden lang in China. Ze leven in clans. Er kwamen er ook in Laos terecht. Voor hun strijd tegen de Vietcong in Vietnam rekruteerden de Amerikanen sol daten onder de Hmong. Nadat Vietnam onaf- ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO 'Bij de Hmong in Laos voel ik me thuis, echt thuis' Om het begin van je Laotiaanse leven duide lijk te hebben: je was aanvankelijk nauw be trokken bij de zogenoemde Gibbon Expe rience. Het klinkt zo simpel: leven in het oerwoud. Was het dat ook? En toenkwam er een man in het spel. JAN VAN DAMME Je besloot je studie op te geven, in 2004 ging je terug naar Laos en kwam je in con tact met de Hmong, een bergbevolking. Lara Picavet met kinderen die worden opge vangen in Daauw Village in Laos. foto eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54