Vanuit de kroeg straks zo de boot in 'Zonder vaste patronen ligt eenzaamheid op de loer' 'Waar word je blij van? Daar kun je naar op zoek gaan' 5 GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 van Eenige I it naar zijn Café De Ban- in Zierikzee liep. Sindsdien komt hij er zeker een paar keer per week. „Gewoon voor de gezelligheid. Om een pilsje te doen en een praatje te maken. Vaak zie je daar dezelfde gasten. Dus dat is gewoon leuk." Aan de bar staat de Zie- rikzeeënaar eigenlijk al leen maar als het niet an ders kan. Hij is één van de stamgasten die je kunt uittekenen op het voorter ras onder de luifel. ,,Op het stoepje kan ik de bootjes een beetje in de gaten houden die binnen komen. Voor mij is dat daar zo de ideale sfeer." Brett mist de gezelligheid met de andere stamgas ten wel. ,,Een paar komen nu bij ons af en toe een biertje doen. Of we halen chinees, pizza of steken de barbecue aan. Ge woon spontaan. Van die lockdown schoot ik niet in paniek. Toevallig liep ik tegen een boot aan. Ei genlijk kwam dat perfect uit. Een Stavo kruiser 980 OK: een zeldzaam type, ontdekte ik toen ik op in ternet ging zoeken naar onderdelen. Die boot had jaren buiten liggen te ver- regenen in Burghsluis, was half vergaan. Ik heb hem eerst helemaal kaal geslagen, nieuwe stukken in de romp gelast. En nu ben ik de boel binnen stukje bij beetje aan het opbouwen." Bed De randen van het hout werk zijn keurig afgewerkt met een strak profiel. In de vloer komt led-verlich ting en een degelijke airco mag ook niet ontbreken, heeft Brett al besloten. Het resultaat van achttien jaar ervaring als allround watersportmonteur bij een bedrijf in Stellendam. Vriendin Misha komt re gelmatig met de bijna twee maanden oude Nicky kijken hoe de klus vordert. „Voor hem bouw ik een bed van 1.80 meter lang. Dan kan hij voorlopig even vooruit." De boot -een naam moet Brett nog verzinnen- krijgt een vaste ligplaats op loopafstand van de Ban- jaard. ,,Het wordt ons zo merhuisje. Kunnen we straks gewoon aan boord slapen als we in de kroeg zijn geweest." MARCELMODDE Wat moet je wanneer je stamkroeg van overheids wege de deur dicht moet houden? Je bouwt een boot. Brett van Eenige (32) slijt sinds de sluiting van De Banjaard in Zierik- zee zijn avonden in een loods op het bedrijventer rein om aan zijn droom te werken. En tussen de be drijven door is hij ook nog vader geworden van zoon Nicky. „Proost." Het pilsje dat hij anders pakt in De Ban- jaard staat nu thuis op tafel voor hem klaar. Even snel een slokje tussen het werk voor de baas en de volgende klus die op hem wacht in de botenstalling door. ,,Ik zit daar iedere avond, vanaf een uur of zeven tot ongeveer half elf. En ook de zaterdagen. Een jaar heb ik ervoor uit getrokken. Komende zomer wil ik met mijn eigen boot rondvaren. Nu met die lockdown moet dat wel gaan lukken." Rond de vijftien jaar was Brett toen hij voor het eerst het stadscafé aan de Nieuwe Haven binnen- ROLF BOSBOOM Door het coronavirus zien mensen veel sociale activi teiten en andere vastighe den wegvallen. Eenzaam heid kan dan op de loer lig gen. ,,We kunnen niet zon der patronen van verbin ding", zegt Jeanine Sinke. ,,Als die worden doorbro ken, moet dat anders wor den ingevuld. Dat vinden veel mensen heel lastig." Sinke, initiatiefneemster van Het Aandachtshuis in Middelburg, is specialist eenzaamheid. Zij merkt dat veel mensen het zwaar hebben nu de meeste be zigheden stilliggen. ,,De een heeft genoeg veer kracht om zich aan te pas sen. De ander trekt zich juist terug. Het is maar hoe gestrest je brein is. Zeker voor mensen die zich al eenzaam voelden voordat corona begon, is het op dit moment een hard gelag." Gevoelens van eenzaam heid zijn op zich normaal, zolang het maar niet te lang duurt. ,,Als je het niet doorbreekt, krijgt je brein steeds meer stress. Na een maand of negen komen je hersenen in een stand van eenzaamheid. Dat is dan het nieuwe pa troon geworden. In het ergste geval verliezen mensen sociale vaardig heden en houden weinig zelfvertrouwen over. De gevolgen kunnen dus best groot zijn. Dan Jeanine Sinke: ,,We kunnen niet zonder patronen van verbinding." FOTO MARJA VAN NOORT heb je hulp nodig." Het gaat er vooral om dreigende eenzaamheid bij jezelf te herkennen, zegt Sinke. ,,Wat ik doe is mensen informeren. Als je weet wat het is, heb je ook een keuze om er iets aan te doen en dan ziet de wereld er al anders uit. De oplossing? Dat zijn toch de bekende advie zen: bewegen, je zintui gen blijven gebruiken, contacten onderhouden, kijken naar wat er nog wél kan. Wat vooral ook van belang is, is dat je voor je zelf bepaalt wat je be langrijkste waarden in het leven zijn: waar word je blij van? Dan kun je daar naar op zoek gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53