'Geld over voor cadeautjes, dat is het enige voordeel' elke dag' 'Het was een vast moment Heerlijke discussies in café Baarends 3 4 mee. Als je even naar bui ten bent geweest en je komt terug, dan weet je niet meer waar het over gaat." Hij mist de Hoppit. ,,Ik mis mijn vrienden. Ik mis het om te praten over wat in de wereld omgaat, hoe het met iedereen gaat, het werk in de haven. Ik mis het om te vertellen over mijn kleinzoon, hoe trots ik op hem ben. Het was een vast moment, elke dag. Om vijf uur heen, om zeven uur terug. Soms half acht. Het is altijd gezellig. Ook al zijn we met steeds minder. Wally is er niet meer, Ted is ook al weggevallen. Ik ben nu de oudste, op de eige naar na. Ze noemen me dad. Toen mijn benen steeds slechter werden, hebben ze met zijn allen geld bijeen gelegd voor een scootmobiel. Zodat ik toch kon blijven komen." ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 WENDY WAGENMAKERS Elke dag om een uur of vijf wordt Alan Montgomery een beetje rusteloos. Hij merkt het aan zijn hele lijf. Staat-ie op uit zijn stoel, loopt een rondje door het huis en neemt dan uitein delijk de hond maar weer mee naar buiten. Je moet wat, als je niet naar de kroeg kan. Het Engelse woord voor stamgast? Montgomery (72) denkt diep na. ,,Nee, ik geloof niet dat dat bestaat. In Groot-Britannië gaat ie dereen na zijn werk naar de pub. Daar hebben we geen speciale woorden voor nodig." Vies werk Alan Montgomery - Monty voor intimi - komt uit Glas gow, Schotland. Hij was de laatste smid aan de river Clyde. „Vies werk was dat. Altijd rook, rotzooi. We had den nog geen maskers en helmen, je moest al blij zijn als je een stel handschoe nen had. Na het werk ging je niet naar huis voor een douche, maar naar de pub voor een fris biertje. Net als iedereen." Tot Margaret Thatcher zo'n beetje alle scheepswerven van Schotland sloot. „Zodat die van Engeland meer werk zouden hebben. Wij hadden niks meer. Ik ging naar het buitenland. Overal heb ik gezeten. Noorwegen, het Midden Oosten, noem maar op. Zo kwam ik in Nederland en uiteindelijk in Vlissingen." Op al die plekken deden de Britse havenarbeiders wat ze altijd al deden: hard wer- Alan Montgomery (r) met kroegbaas Henk Hut in een leeg café Hoppit. FOTO LEX DE MEESTER ken en na het werk naar de pub. In die tijd, dertig jaar geleden, waren er nog veel cafés in Vlissingen. ,,We gingen naar Elizzy, ofwel Hotel Elisabeth, waar je al tijd gratis apfelkorn kreeg. Centraal in de Badhuis straat, hoewel dat altijd veel te vroeg sloot. Café Stout. Hotel Avylon, waar ik mijn vrouw leerde kennen. En natuurlijk de Hoppit. De enige plek waar je ook lek ker je jointje kon roken." Montgomery komt er nog dagelijks. Of ja, voor co rona dan. ,,Het is wel an ders dan vroeger hoor. Die Portugezen en Roemenen die nu in de haven werken, sturen al het geld dat ze verdienen naar hun thuis land, maar wij niet. Wij gaven het gelijk uit. Ik ben ervan overtuigd dat de Brit ten het kroegleven in Vlis- singen overeind hebben gehouden. Maar ook de Britten gaan minder. Het rookverbod helpt ook niet Het geld dat Monty be spaart op zijn kroegbezoe ken, gaat in een potje. ,,Zodat we in december ca deautjes voor onze klein zoon kunnen kopen. Dat is het enige voordeel van de sluiting. Maar dan ook echt het enige. Ik zal blij zijn als de kroegen weer open gaan. Ik zal buiten wachten en als eerste binnenstap pen, dat weet ik zeker." ROB PAARDEKAM Het lachen, een dolletje, maar ook de serieuze ge sprekken. Hans de Jonge uit Goes mist het. Wat hem be treft gaat de deur van café Baarends in Goes zo snel mogelijk weer open. Nee, hij zit er niet dagelijks. Een keer of drie per week strijkt Hans de Jonge neer in zijn favoriete Goese café voor wat hij noemt 'een bor reltje'. Aan het eind van de middag, pakweg een uurtje. Café Baarends aan de Voor stad, gelegen aan de fraaie Oostvest, is nog echt zo'n ouderwetse 'bruine kroeg'. Het etablissement wordt al sinds jaar en dag gerund door de familie Baarends, nu door Kees en z'n zussen Joke en Annelies. De Jonge geniet er van de gesprekken die worden gevoerd aan de toog. 'Kees Baarends is hartgrondig voor de VVD en ik ben dat hartgrondig niet, dus je kunt wel raden hoe het eraan toegaat'', zegt hij. ,,Het levert heerlijke discus sies op. Dat soort geouwe hoer is niet alleen ontspan nend, het scherpt ook de geest.'' De Jonge is een geboren en getogen Goesenaar, maar woonde vele jaren buiten de provincie. Om die reden komt hij pas sinds 2010 op regelmatige basis in café Baarends. Jan en alleman strijkt daar neer, dus ook politici. Dat bleek wel toen De Jonge in 2010 namens de PvdA in de gemeente raad kwam te zitten. Het was mede-raadslid Henk Hoogerland, inmiddels over leden, die hem na afloop van raadsvergaderingen mee nam naar het café aan de Voorstad. 'Kom, we gaan nog even naar kantoor', zei hij dan, herinnert De Jonge zich. Hij voelde zich er zo thuis dat hij er, zes jaar nadat hij de gemeenteraad verliet, nog steeds een trouwe gast is. Hij hoopt van harte dat Baa- rends - 'de laatste mooie kroeg van Goes' - de crisis overleeft. ,,Natuurlijk heb ik met de eigenaren te doen'', zegt hij desgevraagd. „Ze hebben al te maken gekre gen met het rookverbod. Iets waar ik overigens best achtersta, maar voor cafés is het natuurlijk geen goede zaak geweest. Daar komt deze coronacrisis overheen. Als die te lang duurt, red je het met de steunmaatrege len ook niet meer." De Jonge vermaakt zich thuis met onder meer zijn modeltreinen, maar mist zijn stamkroeg, nu die de deu ren verplicht gesloten moet houden. „De mooie gesprek ken, het lachen, de dolletjes. Ik kijk er weer naar uit." Hans de Jonge mist zijn 'borreltje' bij café Baa rends. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52