Jan Vantoortelboom Wildbeestige jarenzestigseks met wilgenteenzweepje als voorspel In het nieuws Uit het nieuws Pieten op tuinbezoek in Zierikzee Kaartjes worden gekoesterd DEZE WEEK IN Z 'Zeker vijf teams onderweg' 'We doen iets moois met z'n allen' 2 Ik vroeg me af of hij zich die avond zou bedrin ken in zijn huiskamer 6 IN HET 8 HAPPY 18 NEDER- OERWOUD IS ONDER DE LAND LIET LARA PICAVET ROOK VAN MARADONA ECHT THUIS DOW SCHIETEN Vandaag stond ik in de Plus in Kloosterzande in de rij te wachten. Ik was er snel heen gegaan om een beloning voor mijn tweeling te halen. Ik had ze namelijk een chocoladeletter en een grote zak pepernoten beloofd als ze zich gedroe gen bij de tandarts en de 9-jaarsprik. Die uitgestelde belofte haalde niet veel uit: bij de tandarts kregen ze ruzie over wie er eerst op de stoel ging liggen en na veel vijven en zessen en een waarschuwing van mijn kant dat ze die avond hun Ipad zouden moeten missen, heb ik er zelf maar een als eer ste op gelegd. Daarna wilden ze hun mond niet openen. Best lastig bij de tandarts. Na wat lieve woordjes en wrikken en wringen door de tandarts zelf gaven ze toch toe. wie op de terugweg voorin zou mogen zitten, want er gens waren ze de tel kwijtge raakt en een van de twee had blijkbaar nog wat in te halen. Daar aangekomen weigerden ze hun jas en trui uit te trek ken, wilden ze niet op de stoel gaan zitten en moest ik hun onderarmen vastklem men, want anders kon die prik onmogelijk toegediend worden. beloning op hun buik kon den schrijven, want ze had den zich allesbehalve gedra gen. Echter, op de terugweg waren ze zo stil en braafjes dat ik besloot die chocolade letters en zak pepernoten toch maar te halen. Ze had den tenslotte ook niet klein zielig zitten huilen zoals sommige andere kinderen toen ze die prikken kregen. een man van tegen de zestig in een houthakkershemd, een lange grijze mat in zijn nek en een gerafelde jeans boven een paar afgedragen mocassinachtige schoenen stond voor me. Hij legde een bruin brood en zes halveli- terblikken bier van een be denkelijk merk op de band. Ik vroeg me af waar hij die avond naartoe ging? Of hij zich zou bedrinken in zijn huis kamer of dat hij die halveliters zou delen met zijn al even af geleefde vrouw met een krakkemikkig gebit, en dat ze, als de avond ten einde liep, samen zouden dansen op carna valsmuziek om zich daarna als een geil kunstenaarskoppel de trap op te hijsen om in een bronstig maar lamlendig pa ringsritueel de spijlen van hun bed te plooien. kanten op. Maar misschien kocht hij die halveliters om zichzelf te belonen, omdat hij zojuist ook een prik had ge had, eentje tegen de eenzaamheid, of omdat hij het al veer tig jaar uithield bij de vrouw die hij ooit in een vlaag van waanzinnige verstandsverbijstering had gekozen. Geen car navalsdansje dus vanavond, en ook geen wildbeestige jaren- zestigseks met een wilgenteenzweepje als voorspel. Zo. Hij betaalde zijn brood en bier en verdween in de avond en ik ging naar mijn busje, gaf de twee, die nu opeens allebei van voor zaten en weer met elkaar in een krachtmeting verzeild waren geraakt, hun grote zak pepernoten en chocoladelet ters, reed naar huis en dronk een stevige Tripel. Als belo ning. Corona of niet, voor de sint en zijn pieten wordt het druk tijdens pak jesavond. Zo stromen de boekin gen bij evenementenbureau Sint Zierikzee binnen. Al komen de pieten niet binnen, ze zullen veel huizen in het dorp aandoen. ,,Onze pieten komen op tuinbe- zoek en brengen dit jaar zo de pak jes langs", zegt Davey van den Hummel van Sint Zierikzee. ,,We merken dat we meer aanvragen hebben dan in de vorige jaren. Het lijkt toch alsof mensen juist nu behoefte hebben aan een feest als dit. En als het dan op een veilige manier kan, laten ze die pieten toch een keer langskomen. Door niet binnen te komen en plastic handschoentjes om de pieten- handschoenen te doen, houden we zo veel mogelijk rekening met de regels." Op een alternatieve ma nier wordt het dus een volle 5 de cember. ,,Zeker vijf pietenteams zijn op deze dag onderweg", ver telt Van den Hummel. 's Och tends doen we alternatieve be drijfsbezoeken. Normaal gespro ken vieren we in de kantine feest met zestig kinderen, maar dat zit er nu natuurlijk niet in. Dus bren gen we de pakjes langs bij de be- drijfsmedewerkers. We wilden zo'n breed mogelijk aanbod heb ben. Ook hebben we nog online videoboodschappen en livestre- ams. Op deze manier willen we er toch een groot feest van maken voor de kinderen." Zeeuwen zetten zich in tegen een zaamheid. Dat merkt Eef de Nooi- jer van Project Postmaatje. Afgelo pen week kreeg ze weer veel aan meldingen van mensen die kaart jes willen schrijven. Dat is volgens haar in december heel belangrijk. ,,Niet voor ieder een is dit een feestmaand", zegt ze. ,,Ik heb ook veel aanmeldingen ge kregen van mensen die graag post zouden willen ontvangen. Voor de een is dit omdat ze haar man ver loren is, voor de ander omdat ze uitbehandeld is. Ook corona heeft veel invloed op de eenzaamheid, omdat toch minder mensen langs komen. Hoe mooi is het dan dat zo veel mensen zich inzetten om kaartjes te schrijven naar deze mensen? En sommigen gaan hierin verder dan een kaartje. Zij doen er bijvoorbeeld nog een ca deautje bij, of iets lekkers. Als ik dan hoor dat een dame al vijf jaar lang haar kaartjes houdt omdat ze er zo blij mee is, merk je toch dat we iets moois doen met zijn al len." De Nooijer zette dit project jaren geleden op en ziet inmiddels dat het is uitgegroeid tot schoolprojec ten. ,,Meer nieuwe dagverblijven hebben zich ingeschreven en ook een BSO. De kinderen in die klas sen schrijven dan allemaal een kaartje of een briefje. Inmiddels hebben we zo veel schrijvers dat we alles goed kunnen verdelen, maar meer is altijd welkom." Op weg naar de 9-jaarsprik in Hulst kregen ze ruzie over Na afloop zei ik dat ze die Dus ik wachtte in de rij en Tja, als ik in de wachtrij sta, gaat mijn verbeelding alle ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO Diepzwembadduiken. 12 Saskia Noort ziet in Den Haag 'stelletje lafaards' KIEK! P10 13 Keylow, van jeugdbendeleider tot moordmakelaar 16 David van Reybrouck beschrijft de impact van de Indonesische revolutie op de wereldorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50