Hardste klap lager opgeleiden 4 Flink meer besmettingen IS-VROUWEN TERUGKEER Juist de radicaalste Nederlandse jihadvrouwen wisten te ontsnappen uit gevangenenkamp Al Hol in Syrië. Nu vindt de meest beruchte haar weg terug naar ons land. Het is de vraag of we hier raad weten met de geharde bruiden van terreurorganisatie IS, zoals Angela B.. Het aantal nieuwe corona- gevallen is flink gestegen. Tussen donderdag en gister ochtend werden 5790 posi tieve tests gemeld bij het RIVM. Op donderdag meldde dat instituut ongeveer 4500 nieuwe gevallen en op woensdag ruim 4900. In de afgelopen zeven dagen zijn ruim 35.800 nieuwe gevallen vastgesteld, tegen bijna 36.800 in de week ervoor en ruim 38.800 nog een week eerder. De daling van het aantal be smettingen stagneert, conclu deerde het RIVM al. Sinds het begin van de uitbraak is het coronavirus bij ruim 509.000 Nederlanders vastgesteld. Amsterdam gaat over een paar dagen, als eerste gemeente, door de grens van 40.000 be smettingen. Het aantal sterf gevallen steeg gisteren met 84, waaronder 13 in Rotter dam. Op donderdag meldde het RIVM 75 sterfgevallen door het virus. Het waren er aanvankelijk 76, maar dat is gisteren bijgesteld. Van ruim 9200 Nederlanders is tot nu vastgesteld dat ze aan het virus zijn overleden. Rotter dam telt de meeste sterfgeval len (595). Landen mogen niet met onze kennis aan de haal gaan Oud-premier Schotte uit gevangenis De voormalige minister president van Curasao Gerrit Schotte heeft gisterochtend (lokale tijd) de SDKK-gevan- genis op het eiland verlaten. Hij werd opgewacht door aanhangers en pers. Schotte had geen politieke boodschap en zei dat hij vooral blij was weer bij zijn familie te kun nen zijn. Gerrit Schotte werd in 2018 in hoger beroep ver oordeeld voor valsheid in geschrifte en ambtelijke cor ruptie. Hongaren naar Rusland Mona Lisa van dichtbij zien Bolsonaro wil geen vaccin Een voor een komen ze nu terug naar Nederland: de vrouwen die zich jaren geleden achter de zwarte vaandels van IS schaarden, verlaten nu de puinhopen van het kalifaat. Maar waar eerdere terugkeerders in de rechtbank stelden de jihadisti- sche ideologie al lang achter zich te hebben gelaten, lijkt nu een nieuwe groep vrouwen onderweg te zijn. Bronnen melden dat het er op lijkt dat de meest geharde vrouwen onlangs uit gevangenenkamp Al Hol wisten te ontsnappen, om ver volgens neer te strijken in de stad Idlib, vlakbij de Turkse grens. Daar zou een groep van zo'n vijftien Ne derlandse vrouwen verblijven. Het zegt genoeg dat veel van hen pas op het allerlaatste moment te voorschijn kwamen uit de rokende puinhopen in Baghouz, waar IS vorig jaar werd verslagen, om ver- volgens in gevangenschap van de Koerden terecht te komen. In het gedeelte voor buitenlandse jihad- vrouwen hielden de meest radicale anderen in een ijzeren greep: zo richtten ze een eigen rechtbank op, die handelde volgens de IS-regels. Ook Angela B. bleef IS trouw, maar meldde zich deze week toch bij een consulaat in Turkije na een verblijf in het Syrische Idlib. Daar zitten ook andere Nederlandse vrouwen die het - veelal met geld uit ons land - lukte weg te komen uit de kampen. Samir A., in Neder land al jaren geleden veroordeeld voor terrorisme, zamelde geld in en sluisde bedragen door om smokke laars van te betalen. Eén van de vrouwen die daar verblijft, plaatste op haar Facebookaccount een film pje van Syrië, dat zwart kleurt als de vlaggen van IS. 'Oh God, geef ons de dagen terug', staat erbij. Een betrouwbare bron meldt dat Angela gevechtstraining heeft ge had, net als Amber K. uit Dor drecht, die nog wel vast zou zitten in één van de kampen in Syrië. Bei den waren getrouwd met hoogge plaatste leden van IS en zouden kalsjnikovs en bomgordels hebben gedragen in de hoogtijdagen van de terreurorganisatie. Angela B. trouwde eerst met een Portugees die betrokken zou zijn geweest bij het maken van execu tievideo's, waarbij ook een Jorda nese piloot werd verbrand. Later werd ze naar verluidt één van vijf vrouwen van de hooggeplaatste IS'er Nero Saravia, een Engelsman met Portugese roots, die IS ook tot het einde trouw bleef. Hij zou be trokken zijn bij gijzelingen en werd onlangs nog verhoord, onder meer Niet alleen tijdens de huidige uit braak, maar ook in de toekomst, waarschuwt het RIVM. Ook oude ren en mensen met onderliggende gezondheidsproblemen zullen de gevolgen voelen. Mensen met een lagere opleiding hebben vaker chronische klachten, aldus het RIVM. Als ze dan besmet raken met het coronavirus, is de kans groter dat ze ernstig ziek wor den. Bovendien kunnen ze hun werk minder vaak vanuit huis doen en bestaat het risico dat ze werkloos worden. Dat kan gevolgen hebben voor hun geestelijke gezondheid. 'De combinatie van ontwikkelin- gen op dit gebied geeft een zorgelijk beeld, zeker als de pandemie nog lang aanhoudt', aldus het RIVM. Het instituut adviseert om bij co ronamaatregelen niet alleen reke ning te houden met de volksge zondheid en de economie, maar ook met andere aspecten, zoals S Elk jaar worden Nederlanders een beetje kwetsbaarder, zegt RIVM 'eenzaamheid, het kunnen voeren van eigen regie, kwaliteit van leven en zingeving'. Het RIVM ziet ook dat er een kloof is ontstaan tussen jongeren en ouderen. Dit kan 'de solidariteit tussen generaties verder onder druk zetten'. Als de huidige corona-uitbraak achter de rug is, blijft het gevaar be staan dat we in de toekomst weer worden getroffen door een pande- mie, door het oplaaien van het co ronavirus of door een nieuw virus. Virussen verspreiden zich sneller en verder door internationale rei zen. Ook veehouderij en verstede lijking vergroten de risico's. En elk jaar worden Nederlanders een beetje kwetsbaarder voor de gevol gen, waarschuwt het RIVM: de be volking vergrijst en steeds meer mensen kampen met overgewicht. Meer dan een half miljoen Ne derlanders hebben het virus al op gelopen en meer dan 9200 mensen zijn aan de besmetting overleden. zaterdag 28 november 2020 GO BILTHOVEN Het kabinet neemt maatrege len zodat onderzoek dat an dere landen economische of militaire voordelen kan geven beter is beschermd. WILLEMSTAD THANKSGIVING President Donald Trump praat journalisten bij na zijn tradi tionele Thanksgiving-gesprek met vertegenwoordigers van de krijgsmacht, dat dit jaar natuurlijk via internet verliep. Hij bedankte de militairen voor hun inzet en zei dat het een eer was hun 'commander in chief' te zijn. foto reuters BOEDAPEST Hongarije is bezig om het coronavac- cin dat in Rusland is ontwikkeld in handen te krijgen. Het EU-land is met Rusland overeen gekomen dat Hon gaarse artsen gaan kijken hoe het vaccin wordt gemaakt. Daarna zal Rusland een la ding naar Honga rije sturen. Het aantal patiënten in Hongaarse zieken huizen gaat rich ting de 10.000. PARIJS Het Louvre in Pa rijs organiseert een veiling samen met veilinghuis Christie's. Een van de zaken die wor den aangeboden: toezien hoe de Mona Lisa uit haar vitrine wordt ge haald. BRASILIA De Braziliaanse president Jair Bol- sonaro laat zich niet inenten tegen corona. Maar hij beklemtoont dat de vaccins onmid dellijk worden ge distribueerd en toegediend zodra ze beschikbaar zijn. Het land heeft inmiddels honderd miljoen doses be steld van het vac cin uit de laborato ria van AstraZe- neca en de Univer siteit van Oxford. De radicaalste jihadbruiden komen terug, maar zijn we er klaar voor? Cyril Rosman Carla van de Wal Den Haag BILTHOVEN Mensen met een lagere opleiding krijgen de hardste klappen van het corona virus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4