N-' 0 ■c^«ySS 14 ZEELAND Johnny Fransen van de Putte is sportgeschiedenis. Als er in Goes alleen nog maar gymnastiek- en schietverenigingen zijn, laat hij de stad in 1882 kennismaken met een georganiseerde teamsport. Die poging past in een veel groter plaatje van sportontwikkeling in Nederland. Dat blijkt uit het proefschrift 'Vivat! Vivat Noorthey!' waarop Jan Luitzen deze week in Nijmegen promoveerde. CRICKET GOES V' Luitzen Java Het geslacht Fransen van de Putte speelt een prominente rol in de geschiedenis van de stad Goes. De één is een gegoede koopman (Ja cob Lucretius), de ander een ge roemd wethouder (Johannes Adolphus Abraham) en het verst schopt Isaac Dignus Fransen van de Putte het, als politicus. Hij maakt jarenlang deel uit van de Eerste en Tweede Kamer en in 1866 is hij zelfs enkele maanden minister-president. In diens spoor boert ook zijn jon gere broer André goed. Met z'n tweeën bouwen ze in Nederlands- Indië, op Java, een succesvolle sui kerfabriek op. Als Isaac zijn poli tieke ambities in Nederland gaat najagen, verkoopt hij de fabriek in 1851 aan broer André. Die bouwt op Java een rijk leven op met een gezin van tien kinderen, plus een elfde 'voorzoon' van een inlandse vrouw. In dit verhaal speelt zoon Johnny (geboren in 1861, in Pandji) de hoofdrol. Hij beleeft zijn vroegste jeugd op Java, maar komt in 1871 naar Nederland als vader André ge- repatriëerd wordt. Johnny wordt vrijwel direct geplaatst op de jon genskostschool Noorthey in Veur (nu Leidschendam). Daar zal hij tot 1880 blijven. In de periode op deze kostschool kiemt zijn sportieve le ven. Noorthey Noorthey is voor die tijd zeer vooruitstrevend. De kostschool JAN LUITZEN ffl heeft zo'n goede naam dat ouders uit de maatschappelijke bovenlaag hun tienerjongens er graag plaat sen. De leerlingen krijgen welis waar de gebruikelijke leervakken, maar de talen worden door native speakers onderwezen. Daarnaast worden de leerlingen gestimu- leerd om te bewegen, onder het motto 'mens sana in corpore sano'. De aan wezigheid van Engelse leraren (en ook Engelse leerlingen van in Ne derland wo nende handelsfamilies) werkt als een katalysator voor de ontwikke ling van veldsporten, tot dat mo ment een blinde vlek in Nederland. De historische geschriften van Noorthey maken al vroeg melding van de introductie van 'Engelsche spelen als cricket, hockey (destijds ghandi genaamd) en football.' Deze sportieve voeding maakt Johnny Fransen van de Putte hon gerig als hij in 1872 op Noorthey wordt geplaatst. Hij draait binnen trouw zijn lessen in de schoolban ken, maar bekwaamt zich buiten ook enthousiast op het sportveld. Met name in cricket. Hij speelt in onderlinge leerlingwedstrijden en laat zich zien als een talent. Malieveld Zijn finest moment in de sport be leeft hij in 1881 in Den Haag. Hij is na acht jaar net afgezwaaid van Noorthey, maar zijn skills zijn nog niet vergeten. Op vrijdag 26 en za terdag 27 augustus 1881 worden de beste cricketers van Nederland uitgenodigd op het Malieveld. Een Nederlands elftal avant la lettre. Zij mogen - zeer bijzonder-een wedstrijd spelen te gen een Engels team, Uxbridge Cricket Club. De Nederlandse spelers komen vooral uit Den Haag, maar ook uit Deventer, Haarlem en dus ook van onze jongenskostschool Noorthey. Onder hen Johnny. Volgens de captain bowlde Johnny 'niet onverdienstelijk'. De Engelse ontwikkelingswerkers uit Uxbridge, nabij Londen, winnen echter dik en noemen de Neder landse scores schertsend 'ridicu lously small'. Luitzen noemt het in zijn proef schrift niettemin 'de belangrijkste Volgens de captain bowlde Johnny 'niet onverdienstelijk' wedstrijd uit de vroegste jaren van het Nederlandse cricket'. De reden: 'Het is een match die meteen daarna de volwassenwording van de belangrijkste Haarlemse clubs aanslingert, en niet alleen daar'. De wedstrijd brengt vuur in het lokale enthousiasme voor cricket, zorgt voor samenhang tussen de lokale initiatieven en leidt tot de eerste in terstedelijke wedstrijden. Haarlem Niet in het minst is Pim Mulier daarvoor verantwoordelijk. De aartsvader van de Nederlandse sport is één van de toeschouwers bij de Haagse tweedaagse. Hij staat later aan de wieg van de atletiek- bond, voetbalbond, het Neder lands Olympisch Comité (NOC) en de Elfstedentocht. Kort na de wedstrijd op het Malieveld is hij ook betrokken bij de oprichting van één van de vele cricketclubjes in Haarlem. Dat clubje heet Rood en Zwart en is de voorloper van de Koninklijke HFC, de oudste voetbalclub van Nederland. Officieel is 1879 het op richtingsjaar, maar in eerdere pu blicaties heeft Luitzen, samen met Wim Zonneveld, al aangetoond dat zaterdag 28 november 2020 PM Johnny is de Pim Mulier van Goes wjaspr»; v'.-* ir- ■iï-VA-.dfr tiv'-w "ritï'i ''J ft/ Rudy Boogert Goes Jan Luitzen (1960) is taal kundige, schrijver en docent afstudeercoördinator bij de opleiding Sport, Management Ondernemen aan de Hoge school van Amsterdam. Hij houdt zich al jaren bezig met onderzoek naar de ontwikke ling van sport in Nederland L vanaf het prille begin in de negen tiende eeuw. Deze week verde digde hij met succes aan de Radboud Universiteit in Nijme gen zijn proefschrift. Daarin beschrijft hij de centrale rol van de jongenskostschool Noorthey in Veur bij de intro ductie, beoefening en ver spreiding van de Engelse sporten cricket, voetbal en lawntennis in Nederland (1845-1886). Zijn onderzoek levert bewijs voor de start van cricket, rounders (soort Ierse honkbalvorm) en hockey in Nederland (1845-1846) en van association football in Neder land vanaf 1854. De cricketwedstrijd op de Maliebaan in Den Haag (augustus 1881) tussen het Engelse Uxbridge en een Nederlands mixteam met onder anderen Johnny Fran sen van de Putte. FOTO GETEKENDE IMPRESSIE DOOR OH. ROCHUSSEN IN EIGEN HAARD, NR. 40 (1881): 357 Cover van Vivat! Vivat Noorthey!. jr -e 1 -W Johnny Fransen van de Putte in circa 1874 op 13-jarige leeftijd toen hij op Noorthey zat. foto col lectie SIX AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42