Delano R. krijgt tienduizenden voor documentaire NIEUWS 3 Hoofdverdachte in liquidatieproces Taghi kreeg subsidie Delano R. is de oprichter van de straatbende Crips en werd in 2016 de president van motorclub Caloh Wagoh. In september 2018 ging hij samenwerkingsverband aan met RTL, en zou hij voor streamingser- vice Videoland een documentaire serie met als werktitel 'Nieuwe Pe- noze' presenteren. Het productie proces was al begonnen, toen hij in november 2018 werd aangehouden door de politie op verdenking van betrokkenheid bij liquidaties. Op het moment dat RTL met R. in zee ging was zijn motorclub Ca- loh Wagoh al in verband gebracht met aanslagen op de redactiegebou wen van De Telegraaf en Panorama. R. en RTL lieten in september 2018 vastleggen dat hij zélf geen crimi nele activiteiten zou ondernemen. Volgens het OM was hij op dat mo ment al betrokken bij liquidaties in de onderwereld, die hij zou laten uitvoeren in opdracht van onder meer Taghi. Dat R. voor RTL een documentaire zou maken werd in februari voor het eerst door NRC onthuld. De documentaire van R. zou gaan over een nieuwe generatie crimine len. De politie trof bij een inval bij R. scripts van twee afleveringen aan. Deze krant heeft die ingezien. In het script is te lezen dat R., rij dend op een motor, in de openings- scene van de serie uitlegt dat de cri minaliteit een steeds groter pro bleem wordt. 'Het is heftig gewor den in Nederland. Heel veel geweld om niks. Hé cuzz (vriend), voor een paar duizend euro kun je iemand om laten leggen, geen probleem. lk wil dat laten zien aan die young sters, mijn eigen kids. Met deze se rie. Ik wil uitvinden wat er speelt en waarom. Dit gaat nergens meer over.' Opvallend genoeg heeft R. het be langrijkste bewijs zelf geprodu ceerd. In september 2019 vond de recherche op zijn harde schrijven video's van belastende chatge- sprekken die hij voerde, onder meer De documentaire van R. zou gaan over een nieuwe generatie criminelen met Taghi. Hij filmde met zijn tele foon chatgesprekken die werden gevoerd op andere telefoons. Te genover de politie verklaarde hij dat hij niet betrokken is bij liquidaties. Voordat R. met RTL in zee ging, hebben hij en de documentairema ker met wie hij samenwerkte ge- probeerd de documentaire bij Vice te slijten. In dat kader werd gepro beerd de financiering via subsidies op poten te krijgen. Daarvoor werd contact gezocht met het Neder lands Filmfonds en het VSBfonds, blijkt uit politiedocumenten die deze krant heeft ingezien. Volgens het VSBfonds was het doel van het project om een groot publiek en de overheid bewust ma ken van de gevolgen van jarenlange achterstelling van een sociale on derklasse. ,,Een jonge, kwetsbare generatie is in de armen van de druggerelateerde criminaliteit ge dreven en heeft steeds meer impact op ons directe alledaagse leven als samenleving. Dit doel sloot aan bij ons donatiebeleid,'' aldus een woordvoerder.Bijlage Z met de explosieve stijging van onze online aankopen. En alles wat we nu online kopen, kopen we dus niet in die winkels in de cen tra.'' ,,Ik ben altijd blij met omzet, maar ik maak me zorgen over deze door geslagen omzet, de doorgeslagen race to the bottom. Ik heb in Azië gewoond en de ellende gezien. Het gevolg van ons gedrag komt pas bij ons op het netvlies als er brand is geweest in een fabriek in China en daarvan beelden op het nieuws te zien zijn. Er is overigens ook een tegengeluid aan het ontstaan: een groep men sen die helemaal niets nieuws gaat kopen dit jaar.'' „Nee, en je ziet ook dat mensen juist wat extra's met Sinterklaas doen dit jaar. Misschien vieren ze wel én Sinterklaas én kerst door corona. Ze zoeken houvast in de verveling en dan is onli- neshoppen een fijne bezigheid. Mensen die een baan hebben, houden ook meer over, doordat ze nergens heen kunnen. De kortingen vliegen je de hele maand al om de oren. Dat komt echt door corona.'' ,,Er bestaat een kans dat iedereen zijn aankopen naar voren heeft ge haald. Bedrijven waarschuwen bij voorbeeld al langer dat je op tijd moet bestellen, omdat de bezor ging anders in de knel komt. Dus mensen zullen al een groot deel van hun sint- en kerstaankopen hebben gedaan. Maar er zijn ook aankopen die bovenop het nor male komen. We besteden bij voorbeeld meer tijd aan hobby's, zoals muziek maken, en I zoeken spul len daarvoor. En we gaan niet allemaal meer naar de sportschool, dus schaffen we fitness spullen aan. Ik verwacht dat de online omzet dit jaar wel weer met 5 miljard euro zal stijgen. En die was vorig jaar al 25 miljard." extreme drukte 0 Centrum afgesloten ga naar huis! Nederlanders trokken er op Black Friday massaal op uit voor die laaggeprijsde artikelen In Rotterdam moesten de winkels op last van de burgemeester zelfs sluiten vanwege de drukte. Uit protest sjeesde retaildeskun- dige Paul Moers eerst eens naar een lokale winkel om een koelkast te kopen. Want, vindt hij, we ren nen als blinde paarden achter de prijzen aan, niet alleen op Black Friday maar al de hele maand. „Al leen al in Engeland staan duizend fabrieken op omvallen door die druk.'' ,,Er is echt een race to the bottom gaande. We worden opgevoed om permanent op de prijs te letten. Maar daardoor zijn er enorme mi lieuproblemen in Bangladesh, worden werknemers in India waardeloos betaald en staan er ge vaarlijke fabrieken in China. Ik heb net een Engelse variant van mijn boek F*ck de prijs, leve de service ge maakt. Daarin schrijf ik ook: ze stappen én uit de Europese Unie én brengen hun eigen fabrieken in de problemen door de jacht op de laagste prijs.'' „Natuurlijk profiteren ze als er veel mensen naar de winkels ko men. Maar wat je door corona ziet, is dat we als een malloot online zijn gaan kopen. Winkels die ook een webshop hebben, kunnen zich nog enigszins verweren tegen de grote bedrijven. Maar alles wat we online kopen, gaat dus niet naar die ene winkel in het dorp.'' ,,Ik zie nog wel een zware dreun onder retailers aankomen, ja. Door corona is de horeca dicht, we mo gen niet met ons gezin gaan win kelen, winkeliers missen de toeris ten en we kopen massaal online. Op zo'n dag als Black Friday profi teren winkels wel van extra aan loop. Maar die is niet te vergelijken zaterdag 28 november 2020 GO Het Nederlands Filmfonds, het Stimuleringsfonds Creatieve In dustrie en het VSBfonds hebben in 2017 tienduizenden euro's subsidie gegeven voor een do cumentaire, waarin de van liqui daties verdachte Delano R. zou presenteren. Zijn productie maatschappij betaalde hem een salaris van 41.000 euro. Yelle Tieleman Jens Olde Kalter Rotterdam Dus eigenlijk bent u niet zo blij met Black Friday? Maar gezien de enorme omzetten van de afgelopen dagen lijkt die groep nog niet heel groot. Dus we kopen ook echt meer? T De centra van Amster dam, Eindhoven en Rotter dam (foto) werden vanwege Black Friday overspoeld met winkelend publiek, fotobart HC*®ELD 'Als blinde paarden rennen we achter de lage prijzen aan' Ellen van Gaalen Rotterdam Is dat de prijs van onze jacht naar kortingen? Alleen al van zaterdag tot en met woensdag kochten Neder landers voor 460 miljoen euro spullen. Profiteren winkelcentra daar eigenlijk wel van? Dus we helpen eigenlijk onze winkeliers om zeep?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3