Zeeuwen collecteren voor vluchtelingenkinderen 10 ZEELAND SANDRA MUJINGA EXPOSITIE VLEESHAL Als je de Vleeshal binnenstapt, loop je tegen een wand aan. Rechts ervan hangen zwarte gordijnen. Je moet ze opzij duwen om de ruimte erachter binnen te stappen. Monnikenwerk Mujinga wil de weg wijzen naar een nieuwe werkelijkheid Die entree doet mij denken aan een don kere kamer waar je vroeger foto's af drukte. Een plek waar het duister beelden baarde. Iets vergelijkbaars doet Sandra Mu jinga (Democratische Republiek Congo, 1989). Tussen twee gebo gen wanden betreed ik een groe nig verlichte ruimte waarin vier gestalten de weg versperren. Al thans, ze zijn zo dominant aanwe zig dat je het gevoel hebt dat je in hün ruimte terecht komt. De ge stalten zijn opgebouwd uit zwarte lappen textiel die als flarden om hun afwezige lichamen hangen. Het zijn klaarblijkelijk wezens uit een andere dimensie. Door aard, formaat en 'kleur' er vaar ik ze als dreigend. Waarom die dreiging? Natuurlijk door hun grootte: dat maakt me klein en re latief machteloos. Maar het zwart speelt ook mee: het duister kan het onverwachte herbergen en maakt je op je hoede. Het groenige licht versterkt het gevoel van vervreem ding. Je bent in een andere wereld, waarin andere wetten gelden. Waar afwezigheid ook aanwezig heid kan zijn. Het groene licht op de witte wanden maakt ze tot pro jectieschermen zoals gebruikt bij filmopnames om een afwezige werkelijkheid te combineren met wat wel écht bestaat. Dat versterkt Webshops maken over uren, bezorgers rijden in de straat af en aan. Onze horizon reikt deze dagen niet veel verder dan tobben over thuiswer ken, een zoommeeting met Sin terklaas, wel of geen gasten met kerst en het wachten op de uitslag van een coronatest. We mopperen op elkaar en het virus en doen de deur open voor alles wat er maar aan welvaart thuis wordt bezorgd. Terwijl bange kinderen in Griekse vluchtelingenkampen wachten op de winter die komt. Ze zijn daar, soms helemaal alleen, aangeko men op zoek naar veiligheid. Is dit de plek waar ze eindigen? Het zijn er wel vijftigduizend hè. Van hen zijn er zo'n vijfduizend zonder be- geleiding aangekomen. Een soort van moederziel alleen, stel ik me voor. De opvang schiet aan alle kanten tekort. Die kids hebben wel wat anders aan hun hoofd dan wij. En wat doen wij daaraan? Eerder dit jaar klonk de oproep om van deze kinderen er vijfhonderd in Nederland op te vangen. De Raad van Kerken heeft zich in Middel burg daar plaatselijk nog hard voor gemaakt. Zonder concreet resul taat overigens. Meer dan honderd kinderen - in heel Nederland - zijn er niet welkom. Kerk in Actie, de hulporganisatie van de Protes tantse Kerk Nederland, is de schrijnende leefomstandigheden van vluchtelingenkinderen nog niet vergeten. Juist om iets voor hen te kunnen betekenen is er tus- sen 29 november en 5 december een deur-aan-deur collecte. Ger- dine Klein-Spilt van Kerk in Actie: ,,Het idee om een huis-aan-huis- collecte op te zetten bestond al langer, maar dit voorjaar werd het besluit genomen het echt te pro beren. De coronacrisis heeft dat in een stroomversnelling gebracht. Evenementen kwamen stil te lig gen, waardoor we voldoende men- sen konden inzetten voor het op zetten van de huis-aan-huiscol- lecte. Daarnaast denken we vanuit de Protestantse Kerk na over hoe we kerk kunnen zijn tussen 17 mil joen Nederlanders. Door deze huis-aan-huiscollecte treden we als kerk naar buiten, we laten ons gezicht zien en laten zien wat ons raakt, zoals de situatie van vluch telingenkinderen in Griekenland. En dat we daar ook daadwerkelijk iets aan doen. We geloven dat vluchtelingenkinderen recht heb ben op een beter leven. We helpen met voedsel, kleding en onderwijs en proberen hen op een betere plek te krijgen." Zo'n 362 collectanten gaan de komende week op pad in Zeeuwse dorpen en steden. Leo Adriaanse één van de drie coördinatoren in Middelburg: ,,Collecteren kan co- ronaproof, wanneer twee volwas sen mensen hun arm strekken, blijft de afstand echt wel 1,5 meter. Als mensen geen geld in huis heb ben, kunnen ze een QR code scan nen voor een tikkie." Dat er meer mensen thuis werken, zal voor de collecte een voordeel zijn, opper ik. ,,Dat hopen we maar en anders is er nog geen man overboord." Adriaanse zoekt even naar een flyer, die collectanten door de bus kunnen doen. Thuis krijg ik een email met de optie een digitale collectebus aan te maken (kerkin- actie.digicollect.nl). Kijk, dat is simpel en wat voor mij. Deze col lecte ga ik steunen via WhatsApp vanuit mijn luie stoel! Collecteren 2.0, dat zouden meer mensen kun nen doen. duister binnen. Ik ben mijn oriën tatie kwijt. Hoor dwingende mu ziek. Het lijken strijkers, maar hun geluid is vervormd. Ritmisch klinkt steeds dezelfde frase: een in mineur getoonzette melodie. In de verte doemt licht op. Ik zie iets wat op een vloeibare versie van de wachters lijkt. Ook hier een gestalte die er tegelijkertijd wel en niet is. Een lichaam van licht. Ster renstof. Ook hier weer geplooid textiel dat iets onstoffelijks om hult. Er zit beweging in de vloei ende vormen. Er wordt leven ge suggereerd, iets opgeroepen van zich transformerende cellen en van door onzichtbare aderen stro mende vloeistoffen. Op spieren lijkende vormen geven de gestalte toch iets lichamelijks. Maar het licht waaruit het 'wezen' bestaat ontkracht dat weer. Sandra Mujinga projecteert de geheimzinnig gestalte met de ho logramtechniek. Die wordt ook gebruikt om overleden artiesten virtueel op te laten treden, terug te halen uit de andere wereld. Maar zij schept zelf een nieuwe wereld. Zoals in de donkere kamer beel den verschijnen op het fotopapier. Haar werk is een poging zich los te maken van een wereld waarin mensen te gevat worden in stereo typen. Mujinga wil de weg wijzen naar andere werkelijkheid, waarin alles en iedereen opnieuw gezien kan en mag worden. Daarbij laat zij zich inspireren door de natuur: dieren maken zich onzichtbaar om te overleven. Anders dan dieren echter hebben mensen de moge lijkheid tot het bedenken van een andere werkelijkheid. Dat is waar de kunst van Mujinga voor mij over gaat. de idee dat Mujinga mij los wil maken van de werkelijkheid waar ik vandaan kom. Het onbekende is wennen, maar biedt ook kansen op nieuwe ervaringen. Ik wordt op mijn wenken bediend. De wach ters laten me met rust, ik mag ver der en loop achter een derde half ronde wand het nog duisterder zaterdag 28 november 2020 GO Sciencefiction als teken van hoop Nico Out RECENSIE José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk -Nico Out Expositie Midnightvan Sandra Mujinga in de Vleeshal. foto gunnar meier T/m 13/12. Sandra Mujinga, Vlees hal. Markt 1, Middelburg. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur. Za. en zo. 11.00-17.00 uur. Werk van Sandra Mujinga. FOTO NICO OUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38