Primera is er al lang, de Aldi komt nu ook naar Dauwendaele IN DE REGIO 6 Reorganisatie op Walcheren MIJN DORP, MIJN STAD De problemen spelen in het zoge noemde vraagafhankelijk vervoer. Dat zijn deeltaxi's voor mensen die meer hulp en ondersteuning nodig hebben en die ze op afroep kunnen laten rijden naar bijvoorbeeld zie kenhuis of dagopvang. Dat vervoer wordt op Walcheren verzorgd door twee bedrijven. Taxibedrijf De Vlieger verzorgt zestig procent van de ritten, Munckhof veertig pro cent. Beide bedrijven hebben er last van dat mensen minder reizen. Hoe De Vlieger dat oplost, wil het be drijf nog niet zeggen. Ook bij Munckhof wil niemand uitleg ge ven zolang de gesprekken met het personeel en de vakbonden lopen. Marjan Broer van FNV wil dat wel. ,,De vraag naar vervoer is in derdaad gedaald. Ik snap dat dingen niet goed gaan en daar willen we ook wel over praten. Maar Munck- hof heeft eerst geld gehad van de overheid om de problemen door corona op te vangen. En nu krijgen chauffeurs twee keuzes voorgelegd die allebei niet de goede oplossing zijn", stelt Broer. De achttien betrokken chauf feurs van Munckhof moeten vier uren van het contract inleveren of voortaan in Dordrecht gaan wer ken. ,,Maar voor de vier uur die ze moeten inleveren, krijgen ze geen WW. En voor die uren ander werk vinden, lukt ook niet zomaar, want je moet dan rekening houden met de roosters voor je taxiritten', legt Broer uit. ,,En als ze in Dordrecht gaan werken, moeten ze daar eerst met de eigen auto en in eigen tijd naartoe. En dus op eigen kosten. Die nieuwe standplaats past wel binnen de regels van de cao, maar is niet te doen voor de meeste chauf feurs. Die optie is niet redelijk of billijk." De chauffeurs en de FNV hebben wel begrip voor de noodzaak om nu iets te doen vanwege de corona problemen. „Chauffeurs hebben daarom ook gevraagd of het een tij delijk maatregel is om uren in te le veren. Dus dat ze de uren weer te rugkrijgen als er weer meer vraag is naar vervoer. Maar daar valt niet over te praten met Munckhof en dat is raar', vindt Broer. ,,Er wordt dus eenzijdig een loonoffer gevraagd van de chauffeurs." Reizigers merken niks Taxibedrijf De Vlieger merkt intus sen wel dat het aantal ritten weer wat toeneemt, zegt Hans Jan Ver ton namens het bedrijf. Hij zegt volgende week meer te kunnen melden over de oplossing die wordt gezocht. Wel benadrukt Verton dat alle reizigers die een taxi aanvragen, ook gewoon worden vervoerd. Dat zegt ook Marjan Broer van FNV. ,,De reizigers merken er niks van." Het winkelcentrum aan de rand van Middelburg is een goede weer spiegeling van hoe de economie ervoor staat: donker, veel gaten en een tikje troosteloos. Maar er gloort licht aan de horizon. ,,De ontwikkelingen zijn in volle gang", vertelt slager Ab de Visser, die voorzitter is van de gezamen lijke winkeliers. ,,De Primera is net verhuisd naar een groter pand. Ik weet zeker dat dat een kettingreac tie veroorzaakt." De Visser kan het weten, want hij zit er al meer dan dertig jaar. En daarvoor spiekte hij al bij zijn va der mee. ,,Het gaat hier vaker op en af. Maar we gaan nu op. De Primera is een grote trekker. En we krijgen een discounter, die ook weer win keliers trekt. Een paar hebben al gezegd dat ze komen als bekend is welke discounter. Wie dat is? Ik weet het niet. In elk geval niet Lidl, want die hebben al gebeld of we ze niet even hadden kunnen bellen..." Het is Aldi, dat heeft Gaby van 't De Aldi, honderd procent zeker. En als dat rond is volgen er meer winkels Westende van Primera al lang ge hoord. „Honderd procent zeker. En als dat rond is, volgen er meer. Zo gaat dat. Dan worden een voor een alle gaten gevuld. Ik zie nu al dat onze verhuizing een positieve flow teweegbrengt." Van 't Westende opende vorige week met haar man Leo Kieboom de nieuwe winkel aan de andere kant van het winkelcentrum. In een pand dat twee keer zo groot is als het vorige. ,,We waren hier al vijftien jaar mee bezig, maar heb ben iets te lang gehoopt op ver nieuwing. Toen bleek dat dat niet ging gebeuren, hebben we nieuwe plannen gemaakt. In ons nieuwe pand hebben we veel meer ruimte voor cadeautjes. Dat segment slaat erg aan in de wijk." Het is wel even wat anders dan het tabakskioskje waarmee haar moeder Nel begin jaren zeventig begon, in precies hetzelfde winkel centrum. ,,Voor haar was de ver huizing wel even wennen. Waar begin je aan, zei ze, je hebt het al zo druk. Maar toen ze zag hoe het ge worden was, was ze apetrots." Samen met 'de dames' en moe der Nel heeft Van 't Westende ge proost op de toekomst. ,,Dit is een heel fijne plek, in een heel goed winkelcentrum. Als straks ook de buitenkant nog een beetje wordt opgekalefaterd, dan komt het hele maal goed hier." Aldi was niet bereikbaar voor commentaar. KOUDEKERKE Alternatief repair café Expositie 11 van de 111 verlengd Nieuwe werken Zaterdag Zondag zaterdag 28 november 2020 Chauffeurs deeltaxi's zijn bezorgd WA Onder chauffeurs van deeltaxi's op Walcheren is onrust ontstaan over een reorganisatie bij ver voersbedrijf Munkchof. Veel minder Walchenaren maken door de coronabeperkingen ge bruik van deeltaxi's om van deur naar deur gebracht te worden. De chauffeurs krijgen nu de keuze: in Dordrecht gaan wer ken of uren inleveren. Maurits Sep Middelburg Lidl had al gebeld, waarom zij van niets wisten. Nu is het waarschijnlijk Aldi die winkel centrum Dauwendaele een op kikker komt geven. Als dat een maal zeker is, zullen meer on dernemers volgen, voorspellen opgeluchte winkeliers. Wendy Wagenmakers Middelburg -Gaby van 't Westende Het Repair Café in Kou- dekerke gaat op aange paste wijze door. De fecte apparaten kunnen per mail aangemeld worden. Vervolgens ont vangt men een mail waarin staat waar en wanneer het defecte ap paraat ingeleverd kan worden. Daarna zullen de repara teurs ermee aan de slag gaan en zodra het appa raat klaar is, zal dit door gegeven worden. Appa raten kunnen aange meld worden via verstraatecees@ gmail.com. MIDDELBURG De foto-expositie '11 van de 111' van Heleen Dek ker in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg is geprolongeerd tot maandag 14 december. De verlenging houdt ver band met de corona maatregelen, waardoor de ZB tijdelijk gesloten was. Heleen Dekker maakte het boek samen met schrijver Jan J.B. Kuipers, die tientallen boeken over Zeeland publiceerde. De publica tie behandelt 111 onver wachte, maar ook een aantal bekende locaties in de provincie. Repair café. foto boaz timmermans VEERE Bij Museum Veere is vanaf zondag een nieuwe wisseltentoon stelling te zien. Het mu seum herontdekt in deze 'bijzondere' tijden haar collectie. Samen vormen de ontdekkingen de wis seltentoonstelling 'Ode aan Alma'. Te zien tot en met 31 mei 2021 in de Schotse Huizen aan de Kaai in Veere. DOMBURG Schut tershof, overdag: Apollo Bras organi seert blazers-coa ching door Rene Henket (ook zondag) MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; ZB, 09.00-16.00 uur: Mo gelijkheid om 'Sinter klaas speurtocht' te doen; Johannes Postkwartier 54, 10.00-12.00 uur: Sin terklaasactiviteit 'Schoentje zetten'; 16.30 uur: Online Pe- pernotenquiz door Wijkvereniging Kla- renbeek; Koorkerk, 19.45 uur: Online Kerstconcert door Duo 4 Handen OOSTKAPELLE Terra Maris, 11.00 12.30 uur: Kinderacti viteit 'Speurneuzen' VEERE Museum Veere, 13.00-17.00 uur: Expositie 'Ver fijnd Verleden, werk van Piet Rijken (1915 2001)' VLISSINGEN Wal- straatpromenade, 08.00-15.00 uur: Ver smarkt; ZB, 10.00 17.00 uur: Mogelijk heid om 'Sinterklaas speurtocht' te doen; Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00- 15.30 uur: Stadswan deling WESTKAPELLE Polderhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ex positie over Charley Toorop en Eva Be- snyö (ook zondag); Zuidstraat 1, 13.00 16.00 uur: Openstel ling vuurtoren 't Hoge Licht OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.30-15.30 uur: Kinderactiviteit 'Van Pulp tot Papier' Voor veel acitiviteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. Eigenaren Gaby van 't Westende en Leo Kieboom in hun nieuwe Primera. Op de achtergrond me dewerkers Ingrid, Michelle, Astrid en Yannick (vlnr). foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34