Met André Bosman (VVD) vertrekt derde Zeeuw uit Tweede Kamer Statenleden van Forum stappen niet uit de partij Coronacrisis bezorgt veerdienst fors verlies 4 Staten kritisch over rol Rijkswaterstaat bij Perkpolder Rijkswaterstaat liet de dijk door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) en Deltares twee jaar geleden onderzoeken. Conclusie was dat er geen risico's zijn voor volksgezondheid en mi lieu. De provincie vroeg ingeni eursbureau Tauw nog eens naar de onderzoeken te kijken en dat stelde vast dat niet overal wordt voldaan aan de bodemkwaliteitseisen. Het is niet duidelijk of omwonenden uit hun moestuintjes kunnen eten. Een schepje erbovenop ,,Hoe komt het dat Rijkswaterstaat pas na het rapport van Tauw in de benen komt?", vroeg Joan van Burg (SGP). ,,Dat zou niet moeten." Ri- nus van 't Westeinde (CDA) deed er nog een schepje bovenop. ,,Nu het kalf verdronken is wil men de put gaan dempen. Als omwonen den en Staten gaan piepen, worden Als omwonenden en de Staten gaan piepen, worden ze ineens actief ze ineens actief. We hadden vooraf informatie willen hebben." Eelko Vooijs (GroenLinks) zette vraagtekens bij de urgentie die zo- wel Rijkswaterstaat als de provincie aan de dag legt. Hij citeerde uit de brief van het dagelijks provinciebe stuur: ,,De controle heeft niet tot grote onoverkomelijke problemen geleid en waarschijnlijk is er ook geen sprake van onaanvaardbare ri sico's. Stel dat ik in een vliegtuig zou stappen en mensen doen een veiligheidscontrole en dan krijg ik dat te horen. Dan is toch de vraag met wat voor gevoel ik in zou stap pen." In de gaten houden Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA) antwoordde dat de commu nicatie van Rijkswaterstaat 'tot een bepaald punt terughoudend was'. ,,Wij hebben aangedrongen op ac- tieve communicatie. Dat heeft Rijkswaterstaat zich aangetrokken, ook richting bewoners." De organi satie belegt binnenkort een infor matiebijeenkomst voor bewoners, stuurt een brief naar de Staten en houdt op 1 december een presenta tie voor raadsleden in Hulst. De Statenleden gaven aan liever wat later een presentatie te krijgen, als de eerste resultaten bekend zijn van verder onderzoek. Ze willen weten waar de grond precies van daan komt, of die goed is gereinigd en of de leverancier wellicht aan sprakelijk kan worden gesteld. ,,Dat is precies waar Rijkswaterstaat mee bezig is", aldus Pijpelink. ,,Ze zitten er goed bovenop en dat is wat wij in de gaten houden." Bosman maakte gisteren via sociale media bekend dat hij na de verkie zingen niet terugkeert. Hij had zich wel beschikbaar gesteld voor een nieuwe periode, hoewel de VVD een limiet stelt aan het aantal frac- tieleden dat langer dan acht jaar in de Kamer zit. Bosman maakt al sinds 2010 deel uit van het parlement. Hij was be schikbaar voor het geval 'ze mijn expertise niet zouden kunnen vul len met een andere kandidaat'. ,,Ik besefte terdege dat mijn aanmel ding ook op een 'nee' van de partij uit zou kunnen komen." De partij heeft inderdaad voldoende nieuwe mensen gevonden, zodat er geen plaats meer is voor Bosman. ,,Ik ben trots op mijn afgelopen 10 jaar in de Kamer", laat hij weten. ,,Startend in een periode van finan ciële crisis heb ik mogen bijdragen het land weer op de been te helpen, sterk genoeg om de huidige crisis op te vangen. Deze nieuwe tijd vraagt ook om een groep nieuwe mensen in de VVD Tweede Kamer fractie." Van de vier zittende Zeeuwen maakt alleen Joba van den Berg kans op voortzetting van haar Ka merlidmaatschap. Zij staat op de kandidatenlijst van het CDA op de 16e plaats. Volgens de huidige pei lingen zou de partij ongeveer 18 ze tels halen. De kandidatenlijst voor de VVD wordt volgende week bekend. Of daar kansrijke Zeeuwen op staan, is nog onduidelijk. Als het bij één Zeeuw in de Tweede Kamer blijft, betekent dat een historisch diepte punt. Dat is sinds 1956, toen de Ka mer werd uitgebreid tot 150 zetels, nog niet voorgekomen. Eerder deze week zei hij 'lichtelijk geschokt' te zijn over het terugtre den van Thierry Baudet als lande lijk lijsttrekker. Daarna buitelden de gebeurtenissen over elkaar heen. Tweede man Theo Hiddema stapte op uit de Tweede Kamer, er ontstonden twee kampen en don derdag stapten ook partijpromi nenten als Annabel Nanninga, Nicki Pouw-Verweij, Joost Eerd- mans en Eva Vlaardingerbroek op. Daardoor lijkt Baudet nu voor man van een leeggelopen partij. In Flevoland stappen vijf van de zes Statenleden van Forum uit de partij, in Overijssel vier van de vijf. Onduidelijk is of iedereen in de fratie Baudet steunt: Nog steeds geen commentaar In Zeeland blijft de fractie intact en deel van Forum voor Demo cratie, maar het is niet duidelijk of iedereen Baudet steunt. Totdat er meer duidelijkheid is, geven de Statenleden geen commentaar op de actuele gebeurtenissen, geeft Walravens aan. Het aantal passagiers is door de co ronacrisis met 34 procent afgeno men. Tot en met september is het verlies precies vijf ton, zei Van der Maas gisteren in antwoord op vra- gen van Ton Veraart (D66). En het jaar is nog niet voorbij. Het Rijk vergoedt een deel van de misgelo pen inkomsten doordat reizigers zijn afgehaakt, maar dat is niet ge noeg. Er zal meer geld bij moeten, al zei Van der Maas dat niet. Wel gaf hij aan dat het eigen vermogen van de Westerschelde Ferry net zo groot is als het verlies tot en met het derde kwartaal van dit jaar. Volgende week praten de Staten verder over de Ferry. Dan gaat het over het afketsen van een over name van de veerdienst door de NV Westerscheldetunnel. Dat ging gepaard met het vertrek van de huidige directeur van de Ferry, Raymond Winterswijk. zaterdag 28 november 2020 'Een club die niet echt wakker is' Een organisatie die zich niet zo druk maakt. Een club die niet echt wakker is. Het komt niet vanzelf goed. Statenleden van de commissie ruimte waren vrij dag kritisch over de rol die Rijks waterstaat speelt in de kwestie met de vervuilde grond in Perk polder. ,,Ik proef wat wantrou wen", zo karakteriseerde Wou ter Versluijs (D66) de stemming. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Bij de aanleg van een nieuwe zee dijk bij Perkpolder in 2014 is ther misch gereinigde grond gebruikt. De grond werd afgedekt met klei, maar bleek later toch nog vervuild. -Rinus van 't Westeinde, lid Provinciale Staten voor het CDA André Bosman (VVD) in de Tweede Kamer tijdens het wekelijks vragenuur. foto anp/hollandse hoogte Na Rutger Schonis (D66) en To bias van Gent (VVD) heeft ook André Bosman (VVD) zijn ver trek uit de Tweede Kamer aan gekondigd. Daarmee bestaat de kans dat er na de verkiezingen van maart volgend jaar nog maar één Zeeuws Kamerlid overblijft: Joba van den Berg (CDA). Rolf Bosboom Den Haag De Zeeuwse Statenleden van Forum voor Democratie stap pen niet uit de partij. Maar ze onthouden zich van commen taar op de crisis binnen Forum. ,,Zeeland staat voor ons voorop en daar blijven wij ons voor inzetten", zegt fractie voorzitter Fred Walravens. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het eigen vermogen van een half miljoen euro van de Wes- terschelde Ferry is door de co ronacrisis compleet verdampt. Ondanks de steunmaatregelen van het Rijk lijdt het fietsvoet- veer tussen Vlissingen en Breskens in 2020 'fors verlies', aldus gedeputeerde Harry van der Maas (SGP). Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32