TVL slechts een habbekrats 'Meer kabels van windparken naar Zeeland nodig' ZEELAND 3 Ruim de helft van de Zeeuwse horecabedrijven denkt het voorjaar niet te halen als de horecasluiting nog lang voortduurt, blijkt uit een enquête van Koninklijke Horeca Nederland. Steunregelingen zetten te weinig zoden aan de dijk. Het aantal schrijnende gevallen neemt zienderogen toe. moesten we 2,5 maand dicht en nu zitten we opnieuw in een horeca sluiting. Ons probleem is dat we buiten alle steunregelingen vallen. Je moet namelijk je omzet op refe rentiedata aantonen. Maar ik had 1 januari geen omzet. Toen was de bouw van het restaurant nog niet klaar." Peter krijgt geen Tegemoetingko- ming Vaste Lasten (TVL) en even min zijn loonkosten voor zijn ne gen voltijdmedewerkers worden vergoed uit de NOW-regeling, laat staan voor zijn 33 flexibele krach- Alles betaal ik nu uit eigen zak. Dat kan ik nog twee, drie maanden volhouden ten. Ondernemers die kort voor de pandemie een nieuw bedrijf zijn begonnen, vallen tussen wal en schip. Met afhaalmaaltijden harkt Peter in de weekeinden 5000 euro per week binnen. Die inkomsten dek ken de kosten bij lange na niet. ,,We hebben 1,7 miljoen euro in De Be ren geïnvesteerd, waarvan bijna vijf ton eigen geld. Mijn vaste lasten be dragen 80.000 euro per maand. Daarin zitten onder meer de sala riskosten, energie en aflossing van het pand.'' ,,Ik moet per week 30.000 euro verdienen om quitte te spelen, maar ik kom 25.000 euro per week te kort. Alles betaal ik nu uit eigen zak. Dat kan ik nog twee, misschien drie maanden volhouden. Daarna is het over en uit. Dan ben ik geruï neerd. Het enige wat ons kan red den, is heropening in januari." Maar hoelang de horeca nog dicht moet blijven, is ongewis. En dat knaagt. ,,Er is geen perspectief. Slapeloze nachten heb ik ervan. Overdag zit ik af en toe te janken, want je hebt je leven lang keihard gewerkt, altijd alles netjes betaald en nu dreig je buiten je schuld kopje onder te gaan. Ik ben niet de enige. Den Haag vergeet een grote groep ondernemers. Die steunre gelingen moeten echt worden op gehoogd en op maat worden gesne den, anders regent het straks fail lissementen." Ook eigenaar Nico Peeters van café 's Lands Welva ren in Kwadendamme staat het water aan de lippen. Al zestien jaar verdient hij een goede boterham aan het café. Maar tijdens de lockdown beurt hij niks, terwijl de vaste lasten doorlopen. ,,Mijn vaste lasten bedragen een kleine 7000 euro per maand. Je zou denken dat de steunregelingen die vaste lasten dekken, maar ik krijg slechts een habbekrats." Dat zit hem in de manier waarop de overheidssteun wordt berekend, zegt hij. ,,Ze kijken naar wat je in hetzelfde kwartaal in 2019 aan omzet hebt gedraaid. Vervolgens wordt een vergoe dingspercentage van 25 procent over je omzetverlies gehanteerd. En dat wordt daarna nog eens gehalveerd. Onder de streep be tekent het dat ik zo'n 3500 euro over een kwartaal ontvang, ter wijl mijn omzetverlies een kleine 27.000 euro bedraagt." Een druppel op een gloeiende plaat, noemt Nico de vergoeding uit de TVL-regeling. Terwijl de 'natte horeca' geen mogelijkhe den heeft om nog iets te verdie nen. Onderwijl teert zijn vermo gen in. De coronacrisis vreet Ni- co's spaargeld op met de snel heid van een zwerm hongerige sprinkhanen op een korenveld. ,,Ik heb sinds maart 70.000 euro verloren." Ik heb sinds maart 70.000 euro verloren Zijn partner is noodgedwon gen als huishoudelijke hulp aan de slag gegaan. Echter alles wat zij verdient, wordt als gezinsin komen beoordeeld en daarom afgetrokken van de TVL-steun. ,,Ja, da's lekker. Wat zij verdient, gaat er aan de andere kant weer af." Hoe lang kan Nico het nog uit- zingen? „Maximaal zes maan den. En stel dat we weer dit voorjaar open mogen, dan zal ik door de beperkende maatregelen nog niet mijn oude omzet halen. Kijk, mijn café leeft naast de bil jarters voor een deel van evene menten zoals het carnaval en het bluesfestival. De gemeente heeft echter al laten doorschemeren dat evenementen op zijn vroegst weer in juni kunnen plaatsvin den." Somberder Hij hoopt dat 's Lands Welvaren de pandemie op de een of andere manier overleeft. ,,Maar ik ben wel somberder geworden. Alles wat je in zestien jaar hebt opge bouwd, dreigt in acht, negen maanden tussen je vingers weg te glippen, omdat de overheid je tijdens deze pandemie in de steek laat. Straks zit ik met een lege spaarpot en een onverkoop baar café. En ik niet alleen hè. Als er niet meer steun komt, gaat 50 tot 70 procent van de horeca zaken eraan." Dat zegt algemeen directeur Steven Engels van 0rsted Nederland, de ontwikkelaar van windpark Bors- sele 1 en 2. Het windpark van 0rsted, 23 ki lometer uit de Zeeuwse kust, is vol tooid. Deze week werd de laatste van de 94 turbines aangesloten. Ook Borssele 3 en 4, ontwikkeld door het consortium Blauwwind, is zo goed als gereed. Beide parken le veren stroom voor 1,8 miljoen huis houdens. Deze week werd bekend dat ook het toekomstige IJmuiden Ver met een stroomkabel - via het Veerse Meer - wordt verbonden met Zeeland. Groene waterstof 0rsted-directeur Engels juicht dat toe, maar daar moet het niet bij blij ven. „Zeeland bezit een groot indu strieel cluster in het havengebied. Dat gebruikt jaarlijks 450.000 ton waterstof die uit aardgas wordt ge maakt. Daar komt CO2 bij vrij. Om klimaatdoelen te halen, is het noodzakelijk over te schakelen op groene waterstof. Er liggen inmid dels verschillende plannen op tafel voor de bouw van electrolysefa- brieken die met stroom van wind- parken groene waterstof en groene ammoniak kunnen maken. Dow, Yara, Zeeland Refinery, verschil lende bedrijven zijn ermee bezig. Ook voor de elektrificatie van indu striële processen is heel erg veel groene stroom nodig. Dan moet je wel zorgen dat er voldoende stroom naar Zeeland komt. Ik denk dat het noodzakelijk is van meer windpar- ken stroomkabels naar de provincie te trekken." Engels zegt dat van windpark Borssele en een deel van het toe komstige IJmuiden Ver, goed voor een vermogen van 3,5 gigawatt, een forse hoeveelheid groene stroom aanlandt in Zeeland. ,,Ja, dat is veel, maar lang niet genoeg. Smart Delta Resources, een platform van der- tien energie- en grondstofinten- sieve bedrijven die ijveren voor duurzamere productie en waarbij 0rsted is aangesloten, heeft bere- Zeeland moet ervoor waken dat ze de boot niet mist kend dat er minstens 8 gigawatt aan vermogen nodig is. Daarom moet Zeeland keihard lobbyen voor meer verbindingen met windparken die niet al te ver van de provincie lig gen. Zoals het nog niet aangewezen deel van IJmuiden Ver en ook de ge- plande windparken in Hollandse Kust. Zeeland moet ervoor waken dat ze de boot niet mist." Samenwerking 0rsted heeft zich vierkant achter de groene ambities van de Zeeuwse in dustrie geschaard. En meer dan dat. De Deense groene energiereus, mondiaal de grootste speler in windenergie, heeft de krachten ge bundeld om met kunstmestfabri- kant Yara in Sluiskil groene ammo niak te produceren. Engels: ,,We staan aan het begin van een enorme omwenteling. Daarbij het gaat niet alleen om de aanvoer van voldoende duurzame stroom, maar ook om de noodzakelijke infrastructuur zoals een buisleidingennet en een stroomkabel onder de Wester- schelde naar de Kanaalzone." zaterdag 28 november 2020 M Peter Schaap van De Beren met zijn partner Nicolette en dochter Angela. fotos marcelle davidse - Peter Schaap, eigenaar De Beren in Goes - Nico Peeters, eigenaar van café 's Lands Welvaren in Kwadendamme Nico Peeters van 's Lands Welvaren, Er moeten meer stroomkabels van toekomstige windparken op zee naar Zeeland worden ge trokken. De duurzame stroom die van windpark Borssele (zo goed als klaar) en IJmuiden Ver (gereed in 2030) in Zeeland aan land komt, is onvoldoende om de Zeeuwse industrie te ver- groenen. Frank Balkenende Vlissingen -Steven Engels, algemeen directeur 0rsted Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31