Maradona Warmste herfst in zes jaar tijd Zeeuws verbod of niet, carbidschieten mag gewoon in Sluis 2 MAIKEL HARTE KJW^'- Column Wanneer heeft een overlij den van iemand voor het laatst zo het wereld nieuws gedomineerd als het heen gaan van Maradona afgelopen donderdag? Ik heb er even op zit ten broeden, maar ik denk dat het Nelson Mandela in 2013 is geweest. Nu valt er qua persoonlijkheden totaal geen vergelijking tussen die twee te maken, maar het overlij den van Maradona toont maar weer eens aan dat voetbal de be langrijkste bijzaak van de wereld is. En in die sport is de beste voet baller aller tijden overleden. Messi willen kijken. Zou Messi het eergevoel hebben om de grootste voetballer aller tijden te willen zijn of zou het hem geen bal kun nen schelen? Wil hij alleen maar lekker voetballen of voelt hij een soort strijd met Maradona? Als hij dat laatste heeft, dan zal hij moe- ten erkennen dat hij verloren heeft en zal hij stinkend jaloers zijn op de status van Maradona. Zowel in Argentinië als in Napels vinden ze hem god. leven van Maradona naast het voetbal. De man had geen leven, maar is geleefd. Maradona doet me aan Elvis denken. Ook Elvis had zijn ongeëvenaarde hoogtijdagen, was eigenlijk groter dan alleen zijn muziek en kon ook geen weer stand bieden aan allerlei middelen om op de been te blijven en dijde de laatste jaren uit. Gisteren zag ik nog een fragment waarin Mara- dona te gast was in een Argen tijnse televisieshow. Pluisje was inmiddels een propje geworden, maar had zich wel in een net pak gehesen. Op weg naar het inter view wordt hem toegeroepen dat hij groter is dan de paus: ,,Dat zegt niks.", roept hij terug. Even later lopen in de studio de tranen over zijn wangen als hij vertelt over de verslavingskliniek waar hij is op genomen. Dat is ook groots, om je zo kwetsbaar op te stellen. heilig was eigenlijk heilig ver klaard kunnen worden? 'San Mara dona'. Als het aan de Argentijnen en Napolitanen ligt, gaat het ge beuren. Dat is ook groots, om je zo kwetsbaar op te stellen DE STELLING Weekend: Overheid laat horeca in de steek Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters FORUM VOOR DEMOCRATIE Meisje bedreigd met vuurwapen Nieuwe teststraat op Handelspoort MIDDELBURG Sloopregeling is ongekend populair Maandag loopt de meteorologische herfst, die op 1 september begon, af. Volgens Weeronline is het landelijk de op drie na warmste herfst sinds het begin van de metingen. Het is het achtste jaar op rij dat de herfst zachter is dan gebruikelijk. Vlissingen is met gemiddeld 13,1 graden wederom het warmste Voor Vlissingen schat Weeron- line de gemiddelde temperatuur op 13,1 graden. Dat is waarschijnlijk goed voor een zesde plaats op de ranglijst sinds het begin van de me tingen in 1906. De warmste herfst blijft die van 2006, toen het gemid deld 14,6 graden werd. De gemiddelde temperatuur in Westdorpe komt vermoedelijk uit op 12,2 graden. Het langjarig gemid delde is 11,5 graden. Het plaatselijke record werd ook hier in 2006 geves tigd: 13,8 graden. 410 zonuren Behalve relatief warm was de herfst behoorlijk zonnig. Vlissingen had landelijk de meeste zonuren. Weer- online verwacht, kijkend naar de voorspellingen voor de komende dagen, dat het aantal zonuren ein digt op 410. Normaal schijnt de zon 70 tot 80 uur minder. Vlissingen houdt Maastricht (401 zonuren) net achter zich. In het noorden van het land bleek het een stuk minder zonnig. Verder was het wat droger dan gemiddeld. Landelijk viel gemid deld 211 millimeter, 30 millimeter minder dan normaal. Toch zijn er flinke lokale verschillen: Vlissingen zit tot nu toe op 208 millimeter, ter wijl Wilhelminadorp al 273 milli meter opving. In september was Ovezande zelfs de natste plek van het land. Daar werd in één maand 162 millimeter gemeten. De timing is opvallend. De raad nam het besluit enkele uren nadat de dertien burgemeesters donder dag hadden besloten carbidschie- ten niet toe te staan, behalve op plaatsen waar carbidschieten een traditie is. Daarmee willen ze voor komen dat hele groepen op het schieten afkomen en het mogelijk extra druk wordt op de spoedei sende hulp in ziekenhuizen. Het mag, als je je meldt Nu mag het onder bepaalde voor waarden in het buitengebied van Sluis, op initiatief van Sebastiaan Keijmel van Onafhankelijk West. Hij wilde regels opstellen over car- bidschieten, omdat die er nog niet waren. Behalve PvdA, GroenLinks en SP ging de gemeenteraad ak koord. Voorwaarde is dat niet met harde materialen mag worden ge schoten, er geen kans is op schade voor mens en milieu en carbid- schieten mag alleen op Oudejaars dag tussen 22.00 uur en 02.00 uur. Op aandringen van Arnold Schep pers (D&T) moet je je wel zeven dagen van tevoren bij de gemeente melden als je carbid wilt schieten. Groepsgrootte De helft van de Zeeuwse gemeen ten had al lang voor de coronacrisis regels rond carbidschieten in de APV opgenomen. Donderdag spra ken de Zeeuwse burgemeesters af te kijken hoe het juridisch moge lijk is het carbidschieten overal zo veel mogelijk te beperken. Overi gens gelden tijdens oud en nieuw ook de algemene beperkingen te gen de verspreiding van het coro navirus. De verwachting is dat de maximale groepsgrootte met de jaarwisseling niet meer dan vier personen is en dat evenementen verboden zijn. zaterdag 28 november 2020 Ik zou wel eens in het hoofd van Jaloers zal Messi niet zijn op het Zou iemand die allesbehalve 1 Reageer op pzc.nl Gisteren: Burgemeester zijn is geen fijne baan 512 reacties ALLEMAAL IN EEN ZAK &ENK JE? NEE APART, OOK SINT HOU&T ZICH AAN C>E CORONARESELS, OOSTBURG Een 15-jarig meisje is woensdag in Oostburg bedreigd met een vuur wapen. De politie zoekt getuigen. Het incident gebeurde uit het niets. Volgens de politie liep het meisje rond 12.00 uur over de Pastoor van Genklaan, toen een man op de stoep opeens een pistool pakte en haar be dreigde. Dat gebeurde achter de Albert Heijn, vlakbij het busstation. Het meisje is weggerend, de man liep vervolgens naar het sportcomplex. De politie vraagt getuigen te bellen met 0900 - 8844 of anoniem naar 0800 - 7000. TERNEUZEN Terneuzen krijgt ook een coronateststraat. Die gaat maandag om 08.30 uur open aan de Lange Reksestraat 14a op indu strieterrein Handels poort. Terneuzen had al wel een testlocatie op het terrein van het ziekenhuis van ZorgSaam aan de Vliet- straat. Mensen die een coronatest willen laten doen, moeten daar eerst naar binnen. Een test straat is handiger: je kunt er met de auto, op de fiets of lopend doorheen. Gezondheidsdienst GGD Zeeland heeft vanaf maandag alleen nog test straten, in totaal zeven. De provinciale regeling om oude woningen te slopen of samen te voe gen is populairder dan ooit. Voor de tiende ronde zijn dertig aanvra gen ingediend. ,,Het bud get was 500.000 euro", zegt gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, wonen). ,,Dat is met 1,2 miljoen euro over vraagd." In januari wordt duidelijk welke aanvra gen worden gehono reerd. De Provinciale Im puls Wonen bestaat sinds 2013. Verouderde huizen die onverkoop baar zijn, worden daar mee vervangen door hui zen die wel in trek zijn. Zeeland beleeft de warmste herfst sinds 2014. De verwach ting is dat de gemiddelde tem peratuur in Vlissingen uitkomt op 13,1 graden, terwijl 12,0 gra den als 'normaal' geldt. Rolf Bosboom Vlissingen Carbidschieten wordt buiten de bebouwde kom toegestaan in de gemeente Sluis. De gemeente raad heeft besloten regels rond het schieten op te nemen in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV). Theo Giele Sluis M Nu vuurwerk verboden is deze oud en nieuw, is er ineens veel belangstelling voor carbid- schieten. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2