Historische prestatie Jelinkova Formule 1-race van Bahrein wordt nog een smaakvol nagerecht 23 keert vannacht terug in de ring aan Tyson is die ene avond in 1997, waarop hij een stukje oor afbeet bij zijn tegenstander Evan- der Holyfield. 'Ik kreeg een kopstoot. Adrenaline en woede hielden me op de been. Hij moest dood', zo wordt Tyson geciteerd in zijn autobio grafie Undisputed Truth. 'Ik was woest, een losge slagen soldaat die gek werd. En dus beet ik hem in het oor. Vijftig mensen hielden me tegen, ik bleef het proberen. Ze hadden me een stroom stoot moeten geven. Echt.' Een schoonmaker vond later die avond een stukje Holyfield; Tyson verloor zijn bokslicentie een tijdje. Het was in een periode dat zijn als een raket gelanceerde carrière meer scheur tjes vertoonde. Als jochie zat hij na een moei lijke jeugd in een jeugdgevangenis. Aan de hand van een strenge trainer, Cus D'Amato, ontsnapte hij aan het criminele leven in de sloppenwijken van Brownsville (New York) en groeide hij uit tot een tienersensatie in het boksen. Maar dat zijn schaduwzijde als een rode draad zou terugkeren, bleek nadat hij - net na zijn eerste professionele verlies op knock-out in 1990 - vanaf 1992 drie jaar vast zat als ver oordeelde verkrachter. In de cel bezwangerde hij een medewerkster. Daarna werden zijn sportieve hoogtepunten minder en liep het aantal incidenten snel op. Vechten deed hij al leen nog voor het geld, met een ontluiste rende partij in 2005 tegen Kevin McBride als onwaardig einde van een bewogen tijd. Drugs en alcohol werden bepalend, schul den namen toe én hij werd zeventig kilo zwaarder. Pas na het overlijden van dochtertje Exodus (4) in 2009 besefte Tyson dat het niet langer zo kon. Op aanraden van zijn vrouw werd hij veganist en vlogen de kilo's eraf. Hij trainde zich suf en het regime van de Brazili aanse trainer en MMA-vechter Rafael Cor- deiro sloeg aan. Toen hij deze week via een vi deoverbinding aanschoof bij de Amerikaanse ontbijtshow Good Morning America, trok hij prompt en ongevraagd zijn shirt uit. De gre tigheid spat ervanaf. ,,Het kind in mij is er nog altijd, maar nu weet ik hoe hem moet behan delen en beschermen." Niet alleen voor het geld, dat grotendeels naar goede doelen gaat, stapt hij vannacht in de ring. Bij dit gevecht komt eerzucht kijken. Het is een afrekening met een deel van zijn verleden. SCAN ME ANP Lech ,,Onwijs gaaf', zegt Jelinkova van uit het Oostenrijkse skioord. ,,Maar dat mijn tiende plek histo risch is vanuit Nederlands oog punt, is mij nog niet echt gaan da gen. Ik ben vooral blij weer te kun nen skiën. Ik heb sinds lange tijd weer plezier beleefd.'' De in Oostenrijk woonachtige Jelinkova kon noodgedwongen maandenlang niet op de ski's staan nadat het vorige seizoen voortij dig was beëindigd als gevolg van de coronapandemie. ,,De periode daarna was raar'', aldus de skies ter, die 25 jaar terug in Tsjechië werd geboren, maar opgroeide in Nederland. ,,Ik zat alleen maar thuis en kon niet meer trainen. Terwijl er wel sneeuw lag.'' Behoorlijk geleden D e inkomsten van J elinkova liepen terug. Vergeleken met de absolute wereldtop zijn haar middelen so wieso beperkt. Haar team bestaat uit twee mensen: trainer René Rijsdijk en haar moeder. ,,Het is iets wat ik vaak vergeet, maar ik heb een heel klein team vergele ken met de wereldtoppers. Voor mijn trainer en mijn moeder is het skiën een tweede baan. Ze hebben financieel behoorlijk geleden.'' Vorige week kwam Jelinkova al in actie bij de wereldbekerstart in Finse Levi, waar ze niet wist te im poneren. ,,Het was niet goed ge noeg. De stress van de afgelopen periode heeft veel energie gekost. Bovendien was het organisato risch niet heel goed in Finland en was het ontzettend donker. De zon komt daar nu maar weinig op in Lapland, terwijl ik daar normaal juist een enorme 'boost' van krijg.'' In Lech zette ze haar beste klas sering ooit neer. ,,Als ik het zo naar mijn zin heb, kan ik het beste in mijzelf naar boven halen. En dan zie je dat ik me met de besten ter wereld meet.'' Eigenlijk is de proefperiode van Alexander Albon voorbij. Toch is er nog geen vervanger voor hem aan getrokken. Het zal de Britse Thai het idee geven dat hij met een paar goede slotraces zijn plek bij Red Bull Racing kan behouden. Hij heeft dan wel een klapper nodig. Nog altijd gaan er twee namen rond die de plek naast Max Verstappen kunnen innemen als toch afscheid wordt genomen van Albon. Nico Hülkenberg en Sergio Perez zullen hun telefoon in de gaten houden. Perez (Racing Point) staat momen teel vierde in het kampioenschap. Racing Point (154), McLaren (149), Renault (136) en Ferrari (130) ma ken allemaal aanspraak op de derde plek in het WK voor constructeurs. Maar ze kunnen ook zomaar zesde worden. Het lijkt misschien een strijd in de kantlijn, maar dat is het voor deze teams bepaald niet. Er staan vele miljoenen aan prijzen geld op het spel. Dat gaat de ko mende weken in Bahrein en Abu Dhabi geheid voor een aantal felle duels zorgen. GP van Bahrein Voor Max Verstappen mag het niet tellen, tweede of derde worden achter wereldkampioen Lewis Ha milton. Toch zou het om meerdere redenen een zeer welkome bonus zijn voor de Nederlander. Het gat met Valtteri Bottas bedraagt nog 27 punten. Niet zomaar gedicht, maar ook niet onmogelijk. Stel dat het Verstappen lukt. Dan wordt hij voor de eerste keer tweede in het WK, verslaat hij de Fin van het zo dominante Mercedes én gaat hij goed gemutst de winter in. Bahrein: leuker dan u denkt Het lijkt een passend affiche voor twee mosterd-na-de-maaltijd races. Maar het circuit in Bahrein heeft best wat te bieden. Kijk maar eens naar de race van vorig jaar. De eerste zes ronden waren smullen, met intense duels tussen de Merce- dessen en Ferrari's. En ook daarna bleef het spannend, ook omdat het circuit zich leent voor inhaalacties. Het plaatje is fraai, er wordt gere den bij kunstlicht. Volgende week zal alleen de buitenste ring van het circuit wordt gebruikt, bij de Grand Prix van Sakhir. Binnen de minuut zijn de coureurs dan rond, chaos dreigt. Zo'n probeersel past naad loos in het seizoen van 2020, waarin alles anders was. zaterdag 28 november 2020 PC De partij tussen Tyson en Jones is in de nacht van zaterdag op zon dag om 03.00 uur Nederlandse tijd. Scan deze QR-code om het gevecht live of in samenvatting te bekijken. Met een tiende plek tijdens de parallelreuzenslalom in Lech leverde skiester Adriana Jelin- kova een historische prestatie. Nooit eerder eindigde een Nederlandse alpineskiester zo hoog in de wereldbeker. Max Verstappen gistermiddag tijdens de eerste vrije training in Bahrein. foto ap De wereldtitel is vergeven, een merkwaardig Formule 1-jaar eindigt met drie ogenschijnlijk onbeduidende races in de woestijn. Waarom het toch nog interessant wordt. Rik Spekenbrink Rotterdam/Bahrein De stoel naast Verstappen De strijd van de constructeurs Plek 2 telt wel degelijk Bahrain International Circuit DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt Snelheid (km/u) Circuit 5,412 km Afstand 308,484 km Morgen, Ziggo Sport, 15.10 uur 281120 BRON: F1-FANSITE 1997: Tyson bijt in 't oor van Holyfield. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23