Oplichter met naam 'fiscus' aan de haal JOL Vandaag bij deze krant Lawine aan nepmails om geld over te boeken Juf Ank Mike Tyson Walcheren Wat een mooie droom had moeten worden, is in een nachtmerrie ontaard. De pandemie dreigt eigenaar Peter Schaap van restaurant De Beren in Goes de kop te kosten. Hij valt buiten alle steunregelingen van het Rijk. Nog twee, misschien drie maanden en dan ga ik kapot. Ik ben de wanhoop nabij.''zeelan^ j Dit jaar kreeg de fiscus al 150.000 meldingen binnen over fraudu leuze phishingmails en apps. ,,Dat is ruim vier keer zoveel als de 35.000 in 2019 en het is pas novem ber'', zegt Jan Polkerman, chief technology officer van de Belas tingdienst. In 2017 kreeg de fiscus nog slechts 7700 fraudemeldin gen. Het fors stijgende aantal meldin gen correspondeert met wat het SOC waarneemt, zegt hoofd Karl Lovink. Met enkele tientallen ex perts probeert Lovink in Apel doorn phishing-websites zo vroeg mogelijk offline te halen. ,,Phi- shing-berichten worden steeds ge raffineerder. Cybercriminelen zijn tegenwoordig goed opgeleid en in vesteren vaak flink geld in derge lijke phishing-operaties.'' Bovendien zijn de e-mailadres- sen van miljoenen Nederlanders inmiddels gelekt en op het dark web 'voor een paar knaken' ver krijgbaar. ,,In combinatie met an dere gehackte persoonsgegevens kunnen cybercriminelen steeds persoonlijker mails sturen.'' Incassobureaus De Betaalvereniging Nederland bevestigt het door de Belasting dienst geschetste beeld. ,,Neder- landers zijn inmiddels gewend aan phishing door 'banken', vandaar dat criminelen meer en meer de namen van andere organisaties ge- bruiken, waarvan de Belasting dienst een belangrijke is'', stelt woordvoerder Berend Jan Beugel. ,,Maar we zien ze ook vaker zoge naamd uit naam van het CJIB ofin- cassobureaus.'' Ook de Fraudehelpdesk krijgt veel meldingen over e-mailfraude, sinds maart zijn het er al 200.000. In 2019 wisten digitale criminelen circa 8 miljoen euro van bankreke ningen te roven. Cijfers over dit jaar heeft de Betaalvereniging Ne derland pas komend voorjaar, zegt Beugel. „Wij verwachten echter zeker een verdubbeling." Eerder waarschuwde de betaalvereniging ook voor een sterke toename van spoofing, waarbij criminelen zich voordoen als bankmedewerker. Oplichting via malafide web shops of Marktplaats neemt ook toe, meldt Interpolis. De verzeke raar noteerde dit jaar al 4500 op- lichtingsgevallen, 12 procent meer dan vorig jaar. P7 'Ik maak me zorgen over ons onderwijs' Op 54-jarige leeftijd stapt hij weer topfit de ring in »P22 Nieuwsmedia p* Cybercriminelen proberen steeds vaker uit naam van de Belastingdienst mensen geld af te troggelen via phishingmails, appjes en sms'jes. Het aantal fraudemeldingen stijgt sinds corona spectaculair, stelt het Security Operations Center (SOC) van de Belastingdienst. David Bremmer Apeldoorn P24-25 Koud weekend zaterdag 28 november 2020 9°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1