Zo groot kan de dood zijn Wereldkampioenen van toen Eljero Elia gaat nu als speler van FC Utrecht op 18 Voor het eerst sinds de dag dat Eljero Elia (33) op handen de Kuip uit werd gedragen, keert hij terug bij Feyenoord. Als een veelbesproken, eerzuchtige en worstelende aanvaller van FC Utrecht. COLUMN SJOERD MOSSOU Ondertussen braken er voor het Casa Rosada rellen uit. Duizenden mensen die nog voor het pa leis stonden te wachten om afscheid te nemen van Diego Maradona, zagen dat de deuren plots wer den gesloten. De tijd was op, de rouwstoet moest vertrekken. Gevolg: ontreddering, boosheid, chaos. Net toen je dacht dat het allemaal niet gekker kon, gingen twee begrafenismedewerkers stiekem met Maradona op de foto, door eerst zijn kist te openen, en daarna te poseren met een duimpje in de lucht. (De foto's lekten uit. Op de begrafenis medewerkers ontstond al snel een digitale hek senjacht.) Kan de dood net zo groots en meeslepend zijn als het leven? Je zou denken van niet, maar bij Maradona ga je toch twijfelen, omdat alles rondom El Diego nu eenmaal groter en absurder is dan je in eerste instantie voor mogelijk had gehouden. Bo ven de rouwstoet cirkelden ondertussen drie helikop ters. Je kon de tocht feilloos volgen via allerlei Zuid- Amerikaanse zenders, zoals iedere beweging rondom Maradona's kist 24 uur lang te volgen was, live, tot in alle uithoeken van de we reld. Talloze huilende Ar gentijnen stonden inmid dels langs de snelweg naar begraafplaats Jardm Bella Vista. De zwarte auto werd omringd door een kordon van agenten, maar toch moest de stoet soms even stoppen, omdat mensen dwars door het kordon heen glipten, in een wan hopige poging de kist te kunnen aanraken. Tegelijk, duizenden kilometers verderop, liepen er drommen mensen rondom Stadio San Paolo in een zee van fakkels. In de Spaanse wijk van de stad, verderop, was een gedenkplaats ingericht om te zingen en te bidden. Tot diep in de nacht bleven er mensen naartoe komen, zingend van 'Ho vista Maradona' ('Ik heb Maradona gezien, en nu, mama, nu ben ik verliefd!') Ook in Nederland openden het NOS Journaal en RTL Nieuws deze week met de dood van Mara dona. De kranten stonden er vol mee. Sommige mensen vonden dat maar gek. Er was ook belang rijk nieuws over de gekkies van Forum voor De mocratie, de coronacrisis is nog niet voorbij - en in de Verenigde Staten hebben ze een president die verdorie maar niet weg wil. Maradona, dat was toch die drugsverslaafde malloot? Een voetballer, slechts? Ja, dat klopt wel. Een voetballer. Een man ook die mondiaal zo beroemd en intens geliefd was, dat het religieuze vormen aannam, en blinde hys terie, op een manier die nooit eerder in de geschie denis is vertoond. Tot deze week waren er mensen die zich nog afvroegen of Maradona wel de groot ste voetballer aller tijden is, of toch misschien ie mand anders. Er zijn ook mensen die beweren dat voetbal een bijzaak is, een 'spelletje' slechts. Een vorm van entertainment, niet zozeer cultuur. Dankzij Diego Armando Maradona weten we wel beter. Er zijn mensen die beweren dat voetbal slechts een spelletje is Ziek en alweer de laan uit Spelen ver weg voor De Wijn Eljero Elia heeft zijn tenue nog aan, maar staat tot zijn knieën in het bad van de kleedkamer van de Kuip. Een Feyenoord-sjaal zit op zijn hoofd gebonden, het shirt zit ach terstevoren en de GoPro op zijn buik neemt het feestgedruis op. Dirk Kuyt ontkurkt een anderhal- veliterfles rosé en mikt de inhoud ervan zo in de keel van Elia. Feyenoord is kampioen en ieder een mag het weten. De camera's gaat Elia af in zijn eigen stijl. Hij sneert bij de een naar Johan Derk- sen en bij de ander mompelt hij wat over de feestavond die in het ver schiet ligt. Maar belangrijker: hij kondigt óók zijn vertrek aan. Met het kampioenschap is zijn doel bereikt. Elia kan door de voor deur van het Maasgebouw vertrek ken, om voor een laatste (lucra tieve) buitenlandse stap te gaan. De keuze valt op Istanbul Basaksehir, waarmee hij kampioen van Turkije wordt voordat hij afgelopen zomer besluit terug te gaan naar Neder land. Morgen keert hij terug naar waar hij het liefste zijn carrière had willen afsluiten, Feyenoord. Voor het eerst sinds die voor hem zo ma gische 14 mei 2017 stapt hij de Kuip binnen als 'vijand', in het shirt van FC Utrecht. Ongetwijfeld draagt hij eergevoel mee, omdat Feyenoord ook de club is die hem niet wilde terughalen. Het deed Elia pijn dat toenmalig technisch directeur Sjaak Troost in 2019 de deur voor een rentree op nietsontziende wijze dichtdeed. Afgelopen zomer meldde Frank Ar- nesen zich ook niet bij het manage ment van Elia, dat verzoeken voor de diensten van de dertigvoudig in ternational vanuit binnen- en bui tenland kreeg. Enigszins verras send ging FC Utrecht met Elia aan de haal, al is die samenwerking nog geen onverdeeld succes gebleken. In zijn invalbeurten en tijdens zijn twee basisplaatsen in de competitie maakte hij nauwelijks indruk. Hij komt voor zichzelf op. Dat is te prijzen. Maar soms kan je beter niks zeggen ,,Nou, we zijn wel iets ouder gewor den, hè. Ik denk er niet dagelijks aan. Het is vooral met dit soort mijl palen. Dit is wel een kroonjaar, je wordt er elke vijf jaar aan herin- nerd. Maar er gaan ook jaren voorbij dat ik er niet aan denk. Ik denk er dus vooral aan als ik ermee gecon fronteerd word. Door mensen op straat, die Ajax-fan zijn en willen delen hoe ze dat destijds als scholier ervaren hebben bijvoorbeeld." ,,Nee, we hadden helemaal niet door hoe het in Nederland leefde. Van de Europa Cup 1 wisten we dat wel. Dat is een grote prijs. De we reldbeker trok een aantal jaren ook wat minder aandacht. Zo gingen clubs ook wel eens niet. Voor Zuid- Amerika telde die beker veel zwaar der dan voor ons in Europa. Als ik er nu op terugkijk, kan ik niet anders dan heel blij zijn met die beker. Het is een geweldige prijs om de beste van de wereld te zijn. Dat besef je steeds als je ermee wordt gecon fronteerd." ,,Dat we over veel spelers beschik ten die een stapje vooruit konden denken. We waren op het veld veel tactisch bezig, dachten een stapje verder en konden zo situaties goed inschatten. Die kwaliteiten waren goed aanwezig bij ons. We hadden een jonge, maar ook al een heel vol wassen groep met slimme spelers." zaterdag 28 november 2020 y @sjoerdmossou GO Toen zijn kist donderdagavond naar de be graafplaats werd vervoerd, iets buiten Buenos Aires, raakte de rouwstoet klem in het drukke stadsverkeer. De chauffeur was Google Maps vergeten aan te zetten met de laatste updates - en reed in alle paniek helemaal verkeerd. ONTSLAG Botafogo heeft trainer Ramón Diaz ontslagen zonder dat hij ook maar één duel op de bank heeft gezeten. In november werd Diaz coach van de Braziliaanse laagvlieger. De 61-jarige Diaz kon om medische redenen drie duels niet bijwonen. Hij appte met zijn assistenten. BLESSURE Voor Sander de Wijn (30) zijn de Spelen in Tokio opeens een vraagteken. De hockeyer heeft in de lies een pees, de aanhech ting van zijn schaambot, afgescheurd. Het ging mis voor De Wijn (30) op de training bij de nationale ploeg. Hij moet vier tot zes maanden revalideren. Terug in de Kuip, alles is anders Tim Reedijk Utrecht René Hake o a 0) Exact 25 jaar geleden schoot Danny Blind (59) in Tokio de winnende penalty tegen Gremio binnen om Ajax, dat vanavond Emmen bezoekt, aan de wereld beker te helpen. De halve basis- ploeg van toen werkt nog in Am sterdam. ,,Onze spelers dachten toen al een stap vooruit." Johan Inan Amsterdam Voelt het als 25 jaar geleden of als de dag van gisteren? Was je je daar bewust van in je aanloop, dat miljoenen kinderen op school naar dat duel keken? Wat zegt het volgens jou dat de helft van jullie basisploeg toen inmiddels trainer of bestuurder bij Ajax is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18