r Ouderen slepen staat voor de rechter om pensioenkortingen Hoogovens: bod van 7 miljard is speculatie ECONOMIE 15 op. Nel Wage werd de liefde van zijn leven en Wolff vestigde zich voorgoed in ons land. ,,Hij bleek een goede neus voor zaken te hebben. Wolff raakte gefasci neerd door de opkomst van me- lamineservies in Denemarken. Melamine lijkt op keramiek maar is lichter, bij normaal ge bruik onbreekbaar en geluids arm. Dit maakte het in de jaren 50 aantrekkelijk voor grote afne mers als het leger, ziekenhuizen, kloosters en bedrijfskantines. Egon Wolff was onder de indruk van de kwaliteit van de servie zen die het Deense bedrijf Rosti maakt en hapte toe toen Rosti hem het exclusieve verkoop recht voor de Benelux aanbood. Het was het begin van Mepal.'' Wederopbouw De historie van het bedrijf begon in tijden van wederopbouw, van pionieren, nieuwe materialen en innovaties, en die tijd duurt ei genlijk nog steeds voort. Zege ling: ,,In dit boek valt te lezen hoe de mensen van Mepal over een groot aantal jaren hebben bewezen het vermogen te heb ben in te spelen op maatschap pelijke veranderingen en be hoeften van consumenten. Dit vermogen heeft ertoe geleid dat Mepal de afgelopen decennia vaak heeft weten te verrassen met vernieuwende producten. Denk bijvoorbeeld aan het ma ken van kampeerserviezen. In 1955 kregen Nederlanders het recht op twee weken vakantie, kamperen werd hierna ontzet tend populair.'' En in de jaren 80 bleven steeds meer kinderen ook tussen de middag op school, doordat meer De vakmensen bij Mepal delen gul hun talent en daar beleven we allemaal plezier van moeders buiten de deur werk ten. Zo ontstond een uitgebreide collectie schoolbekers en brood trommels. ,,Ook nu hebben veel kinderen deze bekers en trom mels in hun rugzak zitten. Meer recent is de succesvolle collectie van lunchpotten, geschikt voor bijvoorbeeld maaltijdsalades of yoghurt. Deze producten wor den ontworpen in de geest van pionier Egon Wolff. Zijn lijf spreuk: 'Volg niet de waanzin van de dag, maar zoek naar die pere trends, zodat een ontwerp als het ware tijdloos wordt.''' Als groot liefhebber van de na tuur in de Achterhoek, besloot Wolff zijn bedrijf in de jaren 60 in Lochem te vestigen, de plaats waar Mepal nog steeds is geves tigd. Mepal is volgens Zegeling al 70 jaar een vertrouwd gezicht in de keuken, aan tafel, op school, voor onderweg en op vakantie. ,,Al die broodtrommels, borden, bekers, bewaardozen en andere gebruiksvoorwerpen rondom voedsel lijken voor sommigen heel gewoon, maar nu weet ik dat het bijzonder is wanneer zo'n product jarenlang in de smaak blijft vallen. Het is niet voor niets dat er zoveel copycats van Mepal zijn. Tekenend is ook dat een aantal ontwerpen is op genomen in designcollecties van (inter)nationale musea, waaron der het Museum of Modern Art in New York, Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam en het Stedelijk Museum in Am sterdam.'' Tijdgeest Tijdens het maken van de bio grafie sprak Zegeling met meer dan 25 (voormalige) Mepal-me- dewerkers. ,,Wat me opvalt, is dat al deze vakmensen niet ter meerdere eer en glorie van zich zelf werken en werkten, ze delen gul hun talent en daar beleven we allemaal plezier van. Ze ver teren de coronacrisis tot nu toe goed. Na de dip van het voorjaar werd het razenddruk in de zo mer, want heel veel mensen gin gen kamperen en kochten kam- peerspullen van Mepal. Ze we ten de tijdgeest nog steeds goed te vangen.'' Vijfhonderd producten van één ontwerper „Gepensioneerden zijn woedend omdat ze al 25 procent koopkracht verlies hebben geleden'', zei SPB- voorzitter Erik Daae gisteren bij de bodemprocedure tegen de staat. De strijd draait om de vraag hoe hoog de buffers van pensioenfond sen moeten zijn. Daarvoor is van belang of een uitkering gegaran deerd is of niet. Als dat wel het geval is, moet een pensioenfonds hoge buffers aanhouden om tegenvallers - bijvoorbeeld doordat iemand lan ger leeft dan gedacht of arbeidson geschikt raakt voor de pensioenda tum - te kunnen opvangen. Dat heeft de overheid bepaald. Koopkracht In werkelijkheid zijn de pensioenen helemaal niet gegarandeerd,. Ster ker, de koopkracht loopt al tien jaar terug, betoogden de advocaten van de eisers gisteren. Ook worden de risico's van financiële tegenvallers nu al op de deelnemers afgewen- teld. Daarvoor zijn dus ook geen buffers nodig, stelden ze. Dat is van belang voor de gepensioneerden. ,,Als die buffers niet meer nodig zijn, is er voldoende geld om pensi oenen te verhogen'', aldus Daae. De landsadvocaat betwistte deze opvatting. Volgens hem is er wel degelijk sprake van een gegaran deerde uitkering. Dat die belofte niet altij d wordt waargemaakt, doet Als die buffers niet meer nodig zijn, is er voldoende geld om pensioenen te verhogen daar niets aan af. ,,De Pensioenwet staat korting op de uitkering alleen toe als uiterste redmiddel. Eerst moet aan andere knoppen worden gedraaid, bijvoorbeeld met een her stelplan. Dit is echt anders dan een regeling waarbij geen toezegging wordt gedaan over de hoogte van de pensioenuitkering.'' Bovendien mag de overheid extra buffereisen opleggen aan pensioen fondsen, betoogde de landsadvo caat. Dat kan juist voorkomen dat er bij elke tegenslag moet worden ge kort op de pensioenen. De rechtbank doet op 10 februari uitspraak. TSN, nu samen met British Steel nog on derdeel van Tata Steel Europe, staat al enige tijd in de eta- lage. Het Indiase moederbedrijf Tata Steel kondigde aan van de Nederlandse tak, het voormalige Hoogovens, af te willen. TSN wordt daarom een zelf standig bedrijf dat apart verkocht kan worden. Enkele weken ge leden werd bekend dat SSAB interesse heeft in TSN. En nu zou er volgens niet nader genoemde bronnen al een bod op tafel liggen. ,,Ik kan me dat niet voorstellen'', re ageert Roel Berg huis, de FNV-er die TSN in zijn porte feuille heeft. Berghuis vindt het bedrag van 7 miljard 'erg hoog'. Hij wijst erop dat er nog veel geïnves teerd moet worden in de staalfabriek om de productie te verduurzamen. Een woordvoerder van TSN wil niets zeggen over de stand van zaken in de onderhandelin gen. Abonnementsprijzen vanaf 1 januari 2021 zaterdag 28 november 2020 PC QLunchdozen en drinkbekers uit het assortiment van Mepal. FOTO MEPAL Mark Zegeling. foto hh/anp - Mark Zegeling, schrijver 1 130 medewerkers we reldwijd, hoofdkantoor in Lochem. 1 In 50 landen verkoop van Mepal-producten, Duitsland is de groot ste afzetmarkt. 1 Omzet in 2019: ruim 40 miljoen euro (prog nose voor 2020: 50 miljoen euro). 599 producten (telling 2020), waarvan ont werper Johan Weer- nink er 498 heeft ont- wikkeld (in 2021 komen er nog 6 van zijn hand bij). Weer- nink is na een carrière van 40 jaar in 2020 met pensioen gegaan. 1 In de beginjaren lag de focus op serviezen van kunststof (edel- plastic genoemd), nu ligt de nadruk op be waren en meenemen van eten en drinken. 1 Het grootste deel van de producten wordt gemaakt van recycle bare kunststof. Het assembleren van producten gebeurt zoveel mogelijk in eigen huis en in de regio bij sociale werk plaatsen. 1 Meest populaire pro ducten in 2020: Lunchpot, de Cirqula- multikom, Modula-be- waardozen, Campus schoolbeker en lunch- box. De staat eist ten onrechte dat pensioenfondsen grote buffers aanhouden. Daardoor worden pensioenen al jaren niet ver hoogd, terwijl er wel voldoende geld voor is. Dat hebben de Stichting PensioenBehoud (SPB) en ouderenorganisatie KBO-Brabant gisteren betoogd voor de rechtbank in Den Haag. Peet Vogels Den Haag - Erik Daae, SPB Het Zweedse staal bedrijf SSAB zou 7 miljard euro willen betalen voor Tata Steel Nederland (TSN), heeft een Indiase krant ge meld. Het IJmui- dense staalbedrijf doet het bericht af als 'speculatie'. Peet Vogels IJmuiden Per 1 januari 2021 worden de abonnementsprijzen van de PZC aangepast. Hieronder vindt u per abonnementsvorm het tarief* dat vanaf deze datum geldt. Abonnementsvorm Betaling per maand 39,50 €25,95 19,95 €6,95 Compleet Weekend Digitaal Basis De prijzen zijn op basis van automatische betaling. Voor overige abonnements vormen verwijzen we u graag naar pzc.nl/service Directie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15