Mieke zwemt de tien kilometer die vluchtelingen scheidt van Lesbos II Regentonactie een groot succes jfc r gelü^ 6 Minder kosten, beter resultaat 10 KM gezwommen MIJN DORP, MIJN STAD Eén van de acties die Terneuzen heeft ondernomen om de zorg te verbeteren én kosten te besparen, is eens goed te bekijken of inwoners nog wel de juiste hulp ontvangen. Twee medewerksters, zogenaamde maatwerkregisseurs, zijn daarvoor aangesteld. De vraag die zij moeten beantwoorden: Is de zorg wel op Presentatie maakt duidelijk dat er nog een wereld te winnen valt met betere afstemming maat toegesneden bij iedereen? De eerder dit jaar aangestelde maatwerkregisseurs Rieke Ver moet en Deborah Savooy hielden deze week voor de Terneuzense ge meenteraad een presentatie. Zij lichtten een tipje van de sluier van hun werk op door enkele 'gevallen' toe te lichten. Vermoet en Savooy vertelden on der anderen over een moeder met twee kinderen die al jarenlang zes tien uur begeleiding aan huis krijgt. „Steeds werd die hulp verlengd", gaven de maatwerkregisseurs aan. ,,De moeder kon dat niet verande- ren." Vermoet en Savooy hebben met haar besproken welke zorg no dig is om haar gezin perspectief te bieden. De kinderen gaan sinds dien naar een steungezin en de be geleiding aan huis is tot een derde beperkt. Een ander voorbeeld: een man dronk veel en veroorzaakte overlast in de buurt. Zijn zoon werd tot overmaat van ramp ook nog uit huis geplaatst. Hij kreeg een behan deling tegen alcoholverslaving, maar zijn alcoholgebruik had een dieperliggende oorzaak, ontdekten Vermoet en Savooy in een gesprek met hem. Hij bleek een oorlogs trauma te hebben, kon daardoor slecht slapen en pakte vervolgens naar de fles. Hij is nu in behande ling voor zijn oorlogstrauma. Minder ingewikkelde gevallen zijn er die minder tijd kosten, leg den Vermoet en Savooy uit, maar de conclusie is steeds wel: Als je goed inzoomt op de hulpvraag, op wat mensen echt nodig hebben, kan de zorg worden verbeterd tegen vaak ook nog eens lagere kosten. De proef loopt nog door in 2021. De re sultaten zijn hoopgevend, ook voor de gemeentekas van Terneuzen. Ondertussen probeert Terneu- zen huisartsen er ook van te over tuigen (meer) preventieassistenten voor jeugdzorg, waarop grote tekor ten zijn, aan te nemen om de toe stroom naar de jeugdzorg in betere banen te leiden. Op de huishoude lijke hulp is dit jaar al gekort. Het aantal uren hulp is beperkt, wat ze ker niet door iedereen in dank is af genomen. Of het allemaal genoeg zal zijn om de zorgtekorten weg te werken, is de vraag, maar voorlopig staan in Terneuzen geen ingrij pende bezuinigingen op de rol. Mieke zet zich met een gespon sorde zwemtocht in voor de boot vluchtelingen van Kamp Moria op Lesbos en de andere Griekse eilan den. Dat goede doel koos ze heel bewust: ze was in januari vorig jaar drie weken op Lesbos als vrijwilli ger. Zo werkte ze onder meer in de scholen en gaf psychosociale hulp. Die drie weken grepen haar aan en ze stond tegelijkertijd versteld over de veerkracht van de vluchte lingen. ,,Ze stonden zó positief in het leven en waren zo dankbaar voor alles. Ik was van plan om dit jaar terug te gaan, maar dat ging Na de brand moeten de mensen in Moria weer terug bij nul beginnen niet vanwege corona." Nadat het voormalige kamp op Lesbos in september afbrandde, is de situa tie er onmenselijk, vertelt Mieke. ,,Er zitten negenduizend mensen en ze moeten weer terug bij nul beginnen." Omdat een reis er niet in zat, wilde Mieke op een andere manier helpen. Dat werd een sportieve in zamelingsactie, ze laat zich spon soren door vrienden en bekenden. ,,Ik ben meteen begonnen toen de zwembaden weer opengingen." In acht dagen tijd zwom de Hul- sterse tien kilometer, iedere dag zwom ze zo'n anderhalve kilome ter in drie kwartier. ,,Vanwege de bloktijden van het zwembad", legt ze uit. Die tien kilometer koos ze bewust: het is de afstand die vluchtelingen moeten afleggen voor de oversteek tussen Turkije en Lesbos. ,,Ik wil die afstand sym bolisch overbruggen." Het is nog niet bekend hoeveel Mieke bij el kaar heeft gezwommen. Mieke steunen kan nog, via bootvluchte- ling.nl/doneer. TEN VOORDELE VAN DE bootvluchteungen IN LESBOS Hulst en Sluis hadden er elk 192 besteld, het grotere Ter neuzen 384. Inwoners konden er een kopen voor twintig euro, een fikse korting op de gewone prijs. In Hulst liep het zo storm dat direct is besloten nog 192 regentonnen aan te schaffen. Ook die zijn al allemaal verge ven. De teller stond in Sluis vrijdagmiddag vroeg op 237 aanvragen. Sluis komt eve neens met een tweede ronde. Terneuzen is nog niet zo ver. De 384 door Terneuzen inge kochte tonnen waren donder dagmiddag al 'vergeven'. Of er net zoals in Hulst en Sluis een tweede serie wordt aange schaft, kon een woordvoerder nog niet zeggen. ,,Het hangt ervan af hoeveel animo ervoor is." De Zeeuws-Vlaamse regen tonactie is opgezet met een tweeledig doel. Het bespaart drinkwater om de tuin te sproeien en al het water dat in de regenton wordt verzameld, hoeft niet via de gemeentelijke riolering te worden afgevoerd. Allebei scheelt geld. Zaterdag Zondag zaterdag 28 november 2020 Zorgproef stroomlijnt hulpvraag Miljoenen euro's bezuinigen op zorgtaken en bewoners toch proberen zoveel mogelijk te ont zien? Terneuzen probeert er werk van te maken. En er blijkt inderdaad nog een wereld te winnen. Harmen van der Werf Terneuzen Mieke Teuchies uit Hulst kreeg gistermiddag spontaan applaus in het zwembad. Ze zwom in Reynaertland haar laatste me ters van in totaal tien kilometer voor Stichting Bootvluchteling. Sophie Stockman Hulst -Mieke Teuchies Bootvluchteling Aan het einde van de in etappes verdeelde zwemtocht van tien kilometer lag het bewijs dat Mieke Teuchies de klus geklaard had op de rand van het zwembad. foto peter nicolai De regentonactie van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten loopt als een trein. Alle aangeboden regenton nen zijn al weg. Harmen van der Werf Terneuzen Een regenton heeft in steeds meer tuinen een vaste plek. AXEL Centrum, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; GRAAUW Galerie Terra Groda, 14.00 - 17.30 uur: Open; (ook zondag); HOEK Loods 53 aan de Langestraat, 09.00-16.00 uur: Kringloop verkoop; HULST Jongerencen trum Komma, 14.00 18.00 uur: Open met Fifa 21 game toernooi (12-23 jaar); KLOOSTERZANDE Bedrijfsgebouw Wee- maes aan de Hulster- weg, 12.00 uur: Sin terklaas drive through; KOEWACHT Onder komen Jeugd Ont spanning Koewacht in brede school, 19.00-21.00 uur: Disco voor jongeren basisonderwijs; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open; Voormalige Rabobank, 10.00 17.00 uur: Rommel markt; SINT - JANSTEEN Bij kerk, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend (ook zondag); IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open; Markt, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land aan Westkade, 12.30-17.00 uur: Open SLUIS Struisvogel boerderij, 10.30-17.00 uur: Winkel open, rondleiding (14.00 uur); Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133