Reimerswaal nog alleen in verzet tegen SWVO Ca/tie/' 7 IDEE ERIKA VAN DER HART KALENDER MAAKT DE TIEN SAAIE DAGEN DRAGELIJK Iedereen kent wel iemand die tien dagen in quarantaine zit of moet door corona. Tien lange, saaie, eenzame dagen waarin je niet naar buiten kunt. Wat kan je doen om je familielid, je vriend of je buurvrouw te helpen die oersaaie dagen door te komen? Erika van der Hart uit Kapelle verzon daarvoor een quarantaine-kalender. f h k heb zelf een poosje in m quarantaine gezeten en I dat is gewoon saai", legt I Van der Hart uit. ,,Toen ben ik gaan zoeken naar iets om die periode voor mensen leuker te maken. Ik heb naast mijn werk als verpleegkundige een on derneming met kaarten en posters en was net klaar met het ontwik kelen van adventskalenders. Daar door kwam ik op het idee voor een quarantaine-kalender met ca deautjes erin." Zoals je met een adventskalen- der naar de kerst toeleeft door elke dag een cadeautje uit te pakken, heeft de quarantaine-kalender voor elke quarantaine-dag een aar digheidje. ,,Er zitten tien cadeaut jes in, voor elke quarantainedag één", aldus Van der Hart. ,,Bij de kalender zit een flyer met uitleg en op de achterkant kan de gever een persoonlijk bericht schrijven voor de ontvanger. Die schrijf ik er op en vervolgens stuur ik de kalender op." Maar het blijft bij de kalender niet alleen bij simpel dagelijks een cadeautje uitpakken. Van der Hart heeft er ook over nagedacht hoe ze mensen verder kan helpen. De quarantaine-kalender is niet al leen maar leuk voor de ontvanger omdat hij een cadeautje krijgt. Het helpt hem of haar ook om de tijd te doden. En zelfs diens familie- en kennissenkring. ,,Er zitten ook wat materialen in voor tijdsbesteding", legt Van der Hart uit. ,,Ideetjes om de dag mee door te komen. Maar ook om an- Ideetjes om de dag mee door te komen. Maar ook om anderen blij te maken deren blij te maken. Je hebt, als je in quarantaine zit, best wat tijd over. Dus wat zou je kunnen doen voor een ander met die tijd? Daar heb ik ook aan gedacht." Tegen eenzaamheid Zo snijdt het mes dus aan meer kanten en kan het voor veel men sen iets dragelijker worden om door de quarantaine heen te ko men. Het helpt tegen eenzaam heid en doet de tijd sneller gaan. En met de feestdagen voor de deur is het natuurlijk sowieso leuk om cadeautjes te krijgen en te geven. Voor de prijs hoefje het in ieder geval niet te laten, vindt de maak ster. Zij verkoopt de kalenders via Facebook en Instagram. ,,Op hartjevanpapier (Face book) en @hartjevanpapier (In sta) staat een duidelijke beschrij ving. Ik heb geprobeerd om de prijs schappelijk te houden. Om dat je niet voor iedereen dure ca deaus koopt. Zo wordt het ook aantrekkelijk om als aardigheidje te geven. Met 12,95 moet dat wel lukken, toch?" Het SWVO voert namens de Beve- landse gemeenten, Tholen en Schouwen-Duiveland een deel van het Wmo-beleid uit, waaronder het leerlingenvervoer en de huishoude lijke hulp. Maar de kosten rijzen de pan uit. Eerder dit jaar legden de ge meenten al extra miljoenen op tafel en nu vraagt de organisatie weer een milj oen euro extra, naar rato te beta len door de gemeenten. Nieuwe lan delijke regels voor poetshulp en het faillissement van taxibedrijf TCR worden mede als oorzaken voor de stijgende kosten aangedragen. In Reimerswaal zijn ze er klaar mee. Die gemeente stemde eerder dit jaar al niet in met de extra bij drage, maar moest toch betalen, om dat een meerderheid van de ge meenten dat wél deed. Zo'n scenario lijkt zich nu weer te voltrekken, on danks een oproep van het Reimers- waalse VVD-raadslid Ida Sinke aan andere gemeenteraden om nu ook eens de poot stijf te houden. De ra den van Goes, Kapelle en Noord-Be veland zijn deze week akkoord ge- gaan met het verstrekken van het extra geld. Wel klinkt in al die raden de roep om te komen tot een fusie of in elk geval nauwe samenwerking tussen het SWVO met de afdeling werk, inkomen en zorg van GR De Bevelanden, die nu ook een deel van de Wmo uitvoert. Dan kan efficiën ter worden gewerkt. Over de schutting Schouwen-Duiveland, Borsele en Tholen moeten nog een besluit ne men over het extra geld voor het SWVO. Het Thoolse college advi seert de gemeenteraad akkoord te gaan. Borsele was de vorige keer naast Reimerswaal de enige ge meente die niet wilde betalen. De raad van Noord-Beveland richtte de pijlen donderdag niet op het SWVO, maar op het Rijk. De raadsleden vinden dat het Rijk in 2015 de Wmo en Jeugdzorg over de schutting heeft gegooid bij de ge meenten zonder daar genoeg geld voor te geven. Bovendien zijn de kosten sindsdien alleen maar toege- nomen, wederom zonder compen satie uit Den Haag. De Noord-Beve- landse raadsleden willen geld zien van het Rijk. In een motie roept de raad het Rijk op om ten minste alle extra kosten die het overheidsbeleid de gemeenten kost te compenseren. optiek de jonge zaterdag 28 november 2020 BE Cadeau voor elke dag in quarantaine Willem Adriaansens Kapelle -Erika van der Hart, verpleegkundige en ondernemer Het lijkt erop dat welzijnsorgani satie SWVO binnenkort weer een miljoen euro extra mag bij schrijven. Geen enkele ge meente in de Oosterscheldere- gio betaalt met veel plezier, maar het hevige verzet van Rei merswaal, dat simpelweg geen geld meer wil geven, krijgt nog geen navolging. Rob Paardekam Goes EYEWEAR COLLECTION Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44 Erika van der Hart met één van haar quarantaine-kalenders. foto marcelle davdse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132