Middeleeuwse woning is nieuw puzzelstuk in historie Kruiningen Extra boa's met Kapels oud en nieuw 6 Juridische strijd dreigt Ontwikkelaar Zeeland Wonen wil op een braakliggende kavel, aan de oostzijde van het kanaal en op lut tele meters van de ringbrug, een ap partementengebouw met acht woonlagen bouwen. De gemeente ziet dat wel zitten, mede omdat de ontwikkelaar betaalt voor het schoonmaken van de vervuilde grond op de kavel. In het verleden werden op de beoogde locatie olie- Onvoorzien worden wij getrakteerd op een 24 meter hoog gebouw - Henk Steenks, omwonende producten op- en overgeslagen. In het gebouw komen veertien appar tementen. De onderste zes lagen krijgen twee appartementen, de bovenste twee lagen krijgen er één. De veertien appartementen zijn volgens de ontwikkelaar nodig om het plan kostendekkend te maken. Veel te hoog De eigenaar van een penthouse in één van de woongebouwen aan de J.A. van der Goeskade - aan de over- zijde van het kanaal - vindt dat het nieuwe complex veel te hoog wordt. Deze Henk Steenks vindt dat zijn privacy en woonplezier straks worden beknot. Hij vreest ook een waardedaling van zijn penthouse. „Totaal onvoorzien worden wij getrakteerd op een 24 meter hoog gebouw aan de andere zijde van het niet eens zo brede ka naal", hield hij de gemeenteraad donderdag voor. ,,Ter vergelijking: dat van ons is ongeveer vijftien me ter hoog.'' Steenks vindt dat de ont wikkelaar de gemeente als het ware de hoogte van het gebouw heeft ge dicteerd. Hij pleit voor een hoogte van maximaal vijftien meter. Des ondanks stemde een ruime meer derheid van de raad in met de komst van het nieuwe gebouw, op D66 na. Kadewanden Ontwikkelaar John Priem van Zee land Wonen is blij met het besluit van de gemeenteraad. Hij bena drukt dat hij niet alleen de grond- sanering, maar ook de aanleg van een nieuwe kadewand en een vei lige ontsluiting voor fietsers uit ei gen zak betaald. ,,Ik neem met dit project een risico", zegt hij. ,,De vervuiling van de grond kan erger zijn dan we nu inschatten." Priem zegt dat rekening is gehouden met omwonenden door het gebouw niet laag en breed te maken, maar hoog en slank. ,,Het verlies aan uit zicht wordt minimaal.'' Steenks wil graag met de ont wikkelaar praten om er samen uit te komen. Als dat niet lukt, sluit hij een gang naar de rechter niet uit. Volgens hem heeft de ontwikkelaar de boot steeds afgehouden om tot een gesprek te komen. Priem zegt bereid te zijn een keer om tafel te gaan zitten. De opgravingen die afgelopen da gen zijn verricht, leveren een schat aan informatie op over het middel eeuwse Kruiningen, zegt project leider Els Coppens van archeolo gisch adviesbureau Artefact uit Zaamslag. Op het bouwterrein aan de Brouwerijstraat zijn de muur- resten nog duidelijk zichtbaar. ,,Het gaat om een kleine, vrij- staande woning met haard en af voer", zegt Coppens. ,,Vermoede- lijk had het een verdieping." De woning stond precies tussen twee middeleeuwse grachten in. ,,De vraag is nu: had Kruiningen Het gaat om een kleine, vrijstaande woning met haard en afvoer twee grachten, of is de binnenste gracht gedempt en later een nieuwe gegraven", zegt Coppens. ,,Dat moeten we nog uitzoeken." Rondom de woning en in de gracht zijn verschillende middel- eeuwse attributen gevonden, zoals waterkruiken en ander aarde werk. Brouwerij uit 1683 Voor Coppens en haar team vormt de vondst van de woning een nieuw puzzelstukje in de historie van Kruiningen. ,,Vanaf de zes tiende eeuw zijn er kaarten be schikbaar. Maar over de periode daarvoor, de dertiende en veer tiende eeuw, is tot nu toe vrij wei nig bekend." Drie jaar geleden werd op het Oude Plein archeolo gisch onderzoek uitgevoerd. Toen kwamen de fundamenten en mu ren van een voormalige brouwerij uit 1683 aan het licht. Het archeologisch onderzoek is gistermiddag afgerond. Op de plek van de archeologische vondst pleegt woningcorporatie Beveland Wonen straks nieuwbouw. Willem Adriaansens Kapelle ,,Het wordt dit jaar een geweldige uitdaging", geeft burgemeester Fons Naterop toe. ,,Met alle coro namaatregelen en het vuurwerk verbod daar bovenop. Jongeren die constant opgehokt moeten blijven en nu ook weer zien dat ze met oud en nieuw niks kunnen. Er wordt veel van ze gevraagd. Het wordt echt een tour de force." Naterop heeft tijdens de jaar wisseling de beschikking over drie extra boa's. ,,Omdat er vorig jaar in Wemeldinge nogal wat schade was, hebben we in februari al geëvalueerd en gelijk drie extra boa's vastgelegd. Het idee erachter is dat ze samen met onze eigen boa twee koppeltjes gaan vor men." Carbidschieten Afgelopen dinsdag zei Naterop nog dat carbidschieten in het bui tengebied beperkt zou mogen. In middels lijkt dat achterhaald door de afspraak tussen alle Zeeuwse burgemeesters dat ze ook carbid Zeeuws-breed willen verbieden. ,,Als we Zeeuws-breed gaan pro beren om dat tegen te gaan, dan zal Kapelle niet de enige zijn die dat toe gaat staan." Derde golf Al met al verwacht burgemeester- Naterop lastige tijden voor heel veel mensen. Hij doet daarom een ernstig beroep op iedereen: ,,Ik doe een appel op ieders gezond verstand. We moeten deze moei lijke periode goed doorkomen. Deskundigen vrezen dat, wanneer we helemaal losgaan met de feest dagen, die derde golf snel een feit is. Dus laten we onze discipline daar nog een paar weken in hou den. Dat vaccin komt eraan en dan kunnen we de zaken weer verant woord losgooien." MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 28 november 2020 Groen licht gebouw bij ringbrug BE De komst van een opvallend ap partementencomplex bij de ringbrug in Goes zou kunnen ontaarden in een juridische strijd. De gemeenteraad heeft het licht deze week op groen gezet, maar de eigenaar van een vlakbij gelegen penthouse legt zich nog niet neer bij de situatie. Rob Paardekam Goes Misschien had Kruiningen wel twee grachten. Archeologen komen steeds meer te weten over hoe het dorp er in de mid deleeuwen heeft uitgezien. He lemaal nu op een bouwterrein tussen de Meidam en de Brou werijstraat restanten van een vijftiende-eeuwse woning zijn blootgelegd. Timo van de Kasteele Kruiningen -Els Coppens, archeologe Kapelle maakt zich op voor een lastige jaarwisseling. Om deze zo soepel mogelijk te laten ver lopen is een pakket aan maat regelen getroffen. Zo worden er onder meer drie extra boa's ingezet en houden camera's en kele hotspots uit voorgaande jaarwisselingen in de gaten. DRIEWEGEN Korte- weg 17, 10.00-16.00 uur: Open dag in Kerstsferen bij Bro- cante en Antiek 't Ba gatelletje GOES Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt; Galerie van den Berge, vanaf 13.00 uur: Expositie 'Reasons to be cheerful' in aanwe zigheid van kunste naars PB. van Ros- sem, Jos Juchtmans, Jan van Munster en Dave Meijer HEINKENSZAND t Kunstuus, 10.00 - 12.00 en 13.00-16.00 uur: Expositie Jopie Minnaard; Dorps straat, 12.00-16.00 uur: Speciaal shop weekend (ook zon dag) KATS Schuur van Sien en Schuur van Sjaak, 10.00-12.30 uur: Katse Kerk Kerstverkoop KRUININGEN Boer derij aan Hogenak- kerweg 25, 08.30 11.00 uur: Biologische groentemarkt RILLAND Dorpshuis (Podium Reimers- waal), 19.30 en 21.30 uur: Optreden Alex Roeka 'Rauwe Ge nade' SCHORE Nieuwe Schoorseweg 3, 10.00-16.00 uur: Kerstbomenverkoop WAARDE Meezeweg 2, vanaf 10.00 uur: Kerstbomenverkoop WEMELDINGE Cen trum, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt HANSWEERT Jeugdsoos, Binnen haven 25, 10.00 en 11.00 uur: Bootcamp door Big Difference Lifestyle Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. jSKgÈrgS Mo** v - ff* Archeologen Els Coppens (rechts) en haar collega David Kneuvels bij de restanten van een vijf tiende-eeuwse woning in Kruiningen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131