Verhalen Schouwen-Duiveland in één boekje 6 Kerkwervenaar Vos Broekema zou het liefst een troepboete zien MIJN DORP, MIJN STAD De grafisch ontwerper woont met zijn gezin zo'n 150 meter achter de dijk bij de Flauwers Inlaag in Kerk werve. Dagelijks laat hij zijn hond uit langs de dijk en dagelijks maakt hij zich druk om het afval dat hij aantreft langs de waterkant. Zelfs de besluiten op politiek niveau zijn daar volgens hem terug te zien. ,,Toen pulsvisserij werd verboden, Ik zou de troep die een bedrijf in zee laat verdwijnen willen verzamelen en als boete teruggeven spoelde er gelijk meer visserijgere- lateerd afval aan, zoals vispluis, jer rycans en oesternetten." En nu er vanuit de regering het dringende advies is om mondkapjes te dragen, vindt hij ook die meer tussen het wier. Het is niets nieuws dat Broekema zich druk maakt over de toestand van de zeeën. Hij richtte eerder al Embassea op, om ambassadeurs te vinden voor de zee. ,,Want het grootste deel van de wereld bestaat uit water en zeeën, maar hoe kan het dan dat daar geen belangenbe hartiger voor is? Iedereen zou op zijn plek van de wereld een zee kunnen adopteren om dingen te veranderen." Want dat laatste is wat Broekema wil. Allereerst trekt hij aan de bel voor bewustwording: ,,Als door mijn be richten maar iemand bijvoorbeeld geen plastic rietjes meer koopt, dan is dat al een begin." Liever dan de consument pakt hij de in zijn ogen grote vervuilers aan, zoals de visse rijsector, rederijen en de industrie. ,,Ik zou de troep die een bedrijf in zee laat verdwijnen willen verza melen en die als boete willen terug geven. Maar ja, waar komt het afval vandaan? Dat is de makke ervan." Bij zijn avondrondje met de hond donderdag, waarbij hij is voorzien van een lampje op zijn hoofd, schrok hij van wat hij nu weer aan trof langs het water. ,,Het schok kende is dat ik dacht een kluwen zeewier beet te hebben, maar het was andersom: het was een kluwen van plasticgranulaat met zeewier eromheen. Ik vind wel vaker van die korrels, maar niet zo veel tege lijk en niet zo geconcentreerd. Je vraagt je af, hoeveel moet het wel niet in totaal zijn en waar blijft het allemaal? Want met eb spoelt het aan en met vloed is het meeste weer weg." Broekema wil het er niet bij laten zitten. ,,Ik werk vrij ad hoc. Ik zie iets en ga er iets mee doen. Ik ga me hierin vastbijten." Zaterdag ZONDAG Schouwen-Duiveland is de eerste gemeente die, gekoppeld aan de bestaande Zeeuwse verhaallijnen, de eigen lokale verhalen over de re gio heeft vastgelegd. Het boekje is verdeeld in zes hoofdstukken: Dui nen en het strand; Eiland van dij ken en polders; Leven met het wa ter; Het pure leven; Gouden eeu wen en Langs burgen en kastelen. In de hoofdstukken worden per onderwerp de ontwikkelingen door de eeuwen heen met elkaar verbonden. Tevens wordt verwe zen naar tastbare herinneringen in het heden. Dit eiland met een eeu wenlange historie heeft veel te ver tellen. Wie de verhalen heeft gele zen, zal de regio wellicht bewuster beleven. Doel van het boekje is ook inspiratiebronnen te bieden aan ondernemers in cultuur- en vrije- tijdssector en in het bedrijfsleven. Zeegroenten Veelvuldig wordt een brug gesla gen tussen toen en nu. Zo wordt onder meer verteld over het ont staan van de Boswachterij Wester- schouwen, een van de grootste bossen van Zeeland. Ook het eten op de grens van land en water komt aan bod met jagers en vissers Dit eiland met een eeuwenlange historie heeft veel te vertellen. Wie de verhalen leest, zal de regio wellicht bewuster beleven van weleer en met het plukken van zeegroenten en het rapen van schelpdieren, dat destijds vooral vanuit armoede werd gedaan. De verhalen zijn samengesteld door Jeanine Dekker en de intro ductie is geschreven door Marc Kocken, beiden van Erfgoed Zee land. Via schouwen-duiveland.nl kan het boekje gratis gedownload worden of kan een fysiek exem plaar worden aangevraagd. zaterdag 28 november 2020 'Steeds meer afval langs kustlijn' Dagelijks wandelt Vos Broekema met zijn hond langs de dijk bij de Flauwers Inlaag en komt hij afval tegen, zoals granulaatkorrels in grote hoeveelheden. foto sandra schimmelpennink ,,Als dit het schoonste water van Nederland of zelfs Europa moet zijn, dan kun je nagaan hoe het met andere wateren is gesteld." Vos Broekema uit Kerkwerve maakt zich ernstig zorgen over de hoeveelheid afval die aan spoelt langs de kustlijn van de Oosterschelde. Donderdag avond vond hij meer plasticgra- nulaatkorrels op een hoop dan hij ooit gezien had. Hij zou boe tes willen uitdelen. ,,Maar dan moet je wel een dader vinden." Valeska Nastaly Kerkwerve -Vos Broekema, Embassea BURGH-HAAMSTEDE Parkeerter rein Kriekemeet, 9.00-12.00 uur: In zameling oud papier; DREISCHOR Slingerbos, gehele dag, Route door het kabouterbos; KERKWERVE Alpaca Falabella- ranch, 13.00-17.00 uur: Rondleidin gen en boerengolf; RENESSE Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabouterbos; ZIERIKZEE Dikke toren, 10.00 17.00 uur: Open om de toren te be klimmen; BROUWERSHAVEN Den Osse, 13.30 uur: Rondvaart met Rederij Zeeland; DREISCHOR Slingerbos, gehele dag, Route door het kabouterbos; RENESSE Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabouterbos; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur:De Club van Sinterklaas en het grote Pie- tenfeest, 20.00 uur: Buiten is het Feest; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check of u nog kunt deelnemen. 'Als een kalf niet zuipen wil, maak je hem maar heemraad', aldus schamperden Schouwse boeren vroeger over het water schapsbestuur. Aan de drank zucht van die polderbestuur ders is een ludiek stukje gewijd in het boekje Verhaallijnen van Schouwen-Duiveland. Ali Pankow Zierikzee In Verhaallijnen van Schouwen-Duiveland wordt onder meer geschreven over het ontstaan van de Boswachterij Westerschouwen. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129