mam*® Tips voor solowandelaars Aanbevolen gebieden en routes b»r 1 „oom wandelt, beweegt en verandert mee. Aan het eind van de wandeling loop ik door een dik pak gevallen bladeren. Het ritselende geluid onder mijn voeten maakt iets in me wakker. Ik begin de bladeren voor mijn voeten weg te schoppen, met steeds meer plezier. Kinderlijk plezier, merk ik, maar wat kan het me schelen: ik ben alleen en niemand ziet me hier. i veluwezoom Van Lidewey van Noord verschijnt deze maand Alleen op avontuur, alles over wandelen in je eentje bij KNNV Uitgeverij (€17,50). In december verschijnt van haar hand de ANWB-reisgids Ontdek Colombia. Maak je een lange wan deling in je eentje, neem dan iets mee wat je erdoor heen kan slepen als je het even niet meer ziet zitten (als het maar niet ophoudt met regenen of de weg eindeloos rechtdoor gaat, bijvoorbeeld). Je favoriete frisdrank, je lievelings chocolade of je koptele- foon voor goede muziek of podcast. Wil je graag alleen op avontuur maar vind je het spannend? Begin dan niet met een driedaagse trek tocht door een bos aan de andere kant van het land, maar maak eerst eens een dagwandeling door een gebied dat je goed kent of waar veel dorpjes zijn. Ga je wandelen in een gebied waar weinig mensen zijn of waar je geen bereik hebt, laat dan wel iemand weten welke route je loopt en wanneer je verwacht terug te zijn, zodat diegene alarm kan slaan als je niet op de af gesproken tijd terug bent. Voor Soesterduinen heeft het IVN een aan tal routes uitgezet. Begin bijvoorbeeld bij het parkeerterrein van voormalig ziekenhuis Zonnegloren aan de Soesterbergsestraat. Of bij parkeerplaats Langeduinen aan de Foekenlaan, Soest- Zuid. Ook is er NS-wan- deling Lange Duinen. Startpunt Amersfoort, eindpunt Soest-Zuid (11 km), of startpunt Amersfoort, eindpunt Hollandsche Rading (22 km). Nationaal Park Drents-Friese Wold is een natuurgebied met stuifduinen, bos, moe ras en heide. Er zijn in deze 'oude woestijn van het noorden' meer dan dertig rondwandelingen uitgezet. NS-wandeling Velu wezoom (11 of 15 km) is een van de mooiste NS-wandelingen. De heuvelachtige route voert door bos en over heide, langs stukken van de Veluwezoom. Nog een favoriet: Nationaal Park de Bies- bosch, bekend om de bevers. Sommige pa den zijn alleen met een boot en kano bereik baar, maar op np-de- biesbosch.nl staan ook routes die bij parkeer plaatsen beginnen. De leukste zijn de 'laar zenpaden', die in de winter soms deels onder water staan. ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121