'In je eentje avonturen beleven geeft zelfvertrouwen' Een prachtig cadeau voor alle fans of in plaats van verder te wandelen uren op een rots blijven zitten, met je voeten in een beekje. En omdat niemand je afleidt, zie en hoor je zoveel meer. Al moet je er in je eentje soms ook wat meer moeite voor doen om het malen te stoppen en écht weg te zijn, die ervaring heb ik nog steeds - hoe vaak ik er ook al alleen op ben uitgetrokken. Vandaag ook. De eerste kilometers voelen als de eerste pannenkoeken uit de pan: misbaksels die slechts dienen om de pan op temperatuur te krijgen en het beslag te testen. Ook nu. Mijn benen vinden hun ritme niet, ik heb het eerst koud en vijf minuten later warm en in mijn hoofd maak ik steeds nieuwe to-dolijstjes. Boodschappen doen, pakketje versturen, tandarts niet vergeten. Ik las ooit het essay Walking uit 1862, van de Amerikaanse schrijver Henry David Thoreau. Daarin merkt hij op dat het hem verontrust als hij soms lichamelijk al een kilometer het bos in is gelopen, maar er geestelijk nog niet is. Hij schrijft: 'De ge dachte aan iets van werk blijft door mijn hoofd spoken en ik ben niet waar mijn lichaam is - ik ben letterlijk out of my senses. Tijdens mijn wandelingen wil ik graag naar mijn zintuigen terugkeren. Wat heb ik te zoeken in het bos als ik denk aan iets buiten het bos?' Die vraag speelt vaak door mijn hoofd. Ruim 150 jaar na Thoreau noemen we het mindful om in het bos te zijn. Als ik alleen wandel, merk ik dat ik mijn zintuigen vol op gebruik. Ik ruik de geur van de hars op de dennenbomen, hoor geritsel in de berm als er een hagedisje wegschiet, voel boom wortels onder mijn schoenzolen. Na een halfuur beginnen mijn gedachten tot rust te komen. Ik laat de to-dolijstjes los, denk niet meer aan thuis of werk, ze gaan nu over de plek waar ik ben. Over de paddenstoelen die ik zie, de bomen langs het pad, het spinrag waar ik per ongeluk tegenaan ben gelopen. Hoe langer ik wan del, hoe kleiner de afstand tussen lichaam en gedachten, tot ze uiteindelijk hetzelfde pad bewandelen. Ik hoor een vogel fluiten, kijk op en zie een roodborstje. Ik ruik de aardse, kruidige geur van paddenstoelen voordat ik ze zie. Ik hoor de wind door de boomtoppen bla zen. Ik vertraag, zonder het door te hebben, omdat ik kennelijk in beslag word genomen door wat er om me heen gebeurt. Mijn zintuigen staan op scherp en ik zie, ruik en hoor steeds verfijnder. Als ik een prachtige vliegenzwam zie, waar het zonlicht een gouden waas over heen lijkt te hebben gelegd, kniel ik ernaast om een foto te maken. Een aan zijn riem ontsnapte jonge hond komt uitgelaten op me afgestoven. 'Pas op!' roep ik nog, tever geefs natuurlijk. Het rode dakje vliegt door de lucht. De onthoofde stam steekt als een asperge uit de zandgrond. Een van de mooiste lessen die de natuur vertelt aan wie maar wil luisteren, vind ik, is dat daar niet zoiets bestaat als stilte of stilstand. In tegenstelling tot de huizen en kantoren waarin we zoveel tijd doorbren gen, is natuur altijd in beweging. Licht dat elke dag, elk uur, elke minuut net iets anders door de bladeren valt. Dieren, over al verscholen, met hartjes die kloppen. Planten en bloemen die groeien, bloeien, afsterven, wegrotten, weer voedingsstoffen vormen voor insecten en planten. Wie Het boek met de nieuwste cd van Rob ÖG NijS Met nieuwe liedjes geschreven door Boudewijn de Groot, Danny Vera, Paskal Jacobsen en Daniel Lohues. Vol verhalen en foto's van zijn carrière en leven. Te koop in de (online) boekwinkel en platenzaken. Reizen Alle tijd Over een paddenstoel fotograferen kun je zo lang doen als je wilt. ADVERTENTIE /w\ UNIVERSAL •S luitingh-sijthoff .00»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120