EUWS 11 De balans wordt opgemaakt na de verhoren in de toeslagenaffaire De verhoren zitten erop. De parlementaire ondervragingscommissie kinderopvangtoeslag gaat haar rapport schrijven, dat op 17 december verschijnt. Vier waarnemingen en één ontnuchterende vaststelling dringen zich alvast op. Och, had ik maar... stoet getuigen die de commissie de afgelopen twee weken onder ede hoorde, zat vaak zichtbaar in de maag met de vraag hoe het kan dat het toeslagenschandaal onder hun gezag kon plaatsvinden. Achteraf, 'met de kennis van nu', hadden ze het anders moeten doen. Ambtenaren van Financiën en Sociale Zaken trokken naar eigen zeggen wel aan de bel, maar lieten het er vervolgens bij zitten. Be windslieden vroegen niet door, ook al lagen er rapporten op hun bureau waardoor alle alarmbellen hadden moeten afgaan. Een brief van een bezorgde groot moeder werd door toenmalig mi nister van Sociale Zaken Lodewijk Asscher beantwoord met het zake lijke verweer dat hij niet kon ingaan op individuele gevallen. Achteraf schaamde Asscher zich voor dat 'koude' antwoord, zei de PvdA'er. Hij vond dat hij met de brief door zijn ministerie had moeten lopen met de vraag 'jongens, hoe zit dit?' Dat deed hij niet. Ook andere kopstukken namen nooit de moeite om met de mensen te praten, die zo in de knel waren gekomen. Kortom, dat de volledige omvang van het drama zich pas in 2019 openbaarde, kwam ook doordat er al die tijd volop kansen waren gemist. Ondoordringbare leemlagen waarop de Belastingdienst is geor ganiseerd. Er werken dertigduizend mensen, maar geluiden van de werkvloer belandden vaak niet bij de ambtelijke top. Als dat wel gebeurde, bleef de staatssecretaris van Financiën vervolgens verstoken van die informatie. Eric Wiebes sprak tijdens zijn verhoor meermaals van 'leemlagen' waar amper iets doorheen sijpelde. Zijn opvolger Menno Snel liep voortdurend achter de feiten aan, doordat er telkens nieuwe informa tie opdook. ,,Het was gewoon een bende'', zei hij tegen de commissie. Tekenend voor de gang van zaken is de beruchte memo uit maart 2017, die pas eind oktober van dit jaar opdook. De opsteller, jurist Sandra Palmen, adviseerde de afdeling Toeslagen toen al te stoppen met procederen en ouders te compen seren. Haar superieuren beslisten anders, zei ze tijdens haar verhoor. Zowel Wiebes als Snel ontkende de memo ooit te hebben gezien. Toch zei Wiebes nooit het idee te hebben gehad dat er sprake was van 'kwade opzet' bij ambtenaren, iets waar de commissie soms aan leek te twijfe len, gezien het venijnige verhoor van enkele oud-directeuren. Beleid is sexy, uitvoering niet „Toeslagen is een fabriek zonder een greintje oog voor de mense lijke maat'', zei Menno Snel. Maar in plaats van de machine stop te zet ten werd heel lang gedacht dat een nieuwe machine de problemen zou oplossen. Een stelselwijziging moest er komen. Eerst werd onder Asscher jarenlang gewerkt aan de Verhoren maken nieuwsgierig naar zelfanalyse van Tweede Kamer huishoudentoeslag, die onder meer de kinderopvangtoeslag overbodig zou maken. Die poging werd in 2014 gestaakt, omdat het 'te complex' werd. Vervolgens zette de regering haar kaarten op een systeem waar bij kinderopvangorganisaties 'di rect' gefinancierd zouden worden, in plaats van via een toeslag aan de ouders. Ook aan dit systeem werd jaren gewerkt, totdat het derde kabinet-Rutte de invoering toch te risicovol achtte. Staatssecretaris Tamara van Ark was beducht voor een nieuw ict-debacle en trok in 2018 de stekker eruit. Al die jaren lag de focus op nieuw beleid, en kon de 'alles of niets'-be- nadering gewoon doorgaan. Een foutje ter waarde van 100 euro kon een gezin zomaar duizenden euro's aan terug te betalen toeslag kosten. Dat een grote groep ouders door de Belastingdienst ook nog eens rücksichtslos als fraudeur werd gebrandmerkt leidde tot de zeer schrijnende situatie die we nu kennen. De witte vlekken De commissie heeft veel kunnen ophelderen, maar er bleven ook zaken onderbelicht. Neem de rol van de Raad van State: de hoogste bestuursrechter gaf de Belasting dienst aanvankelijk keer op keer gelijk in zaken die ouders hadden aangespannen. Die bevestiging zorgde er mede voor dat de 'alles of niets'-benadering van het toe- slagenbeleid gewoon doorging. De Raad van State werd pas later kritischer. De commissie heeft een onafhankelijke analyse laten uit voeren van de uitspraken. Die zal pas bekend worden op 17 december. Ook blijft de kant van de Tweede Kamer zelf onderbelicht. Het viel buiten de opdracht van de commis sie om parlementariërs te horen. Toch is onduidelijk hoe het kan dat de toeslagwetgeving zó hard heeft kunnen uitpakken. Ook de Kamer zelf legde na de Bulgarenfraude grote nadruk op fraudebestrijding. Het maakt nieuwsgierig naar een parlementaire zelfanalyse. Vogels zijn gevlogen Met uitzondering van premier Rutte zitten alle politiek verant woordelijken van toen niet meer op hun post. Daardoor konden oud bewindspersonen de afgelopen week spijt betuigen, zonder daar consequenties uit te (hoeven) trekken. Tekenend was misschien wel de manier waarop oud-staatssecretaris Wiebes bijna terloops aan de com missie opbiechtte dat hij in 2017 de Tweede Kamer verkeerd heeft geïnformeerd. Achteraf was het antwoord dat hij had gegeven op vragen van CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt 'idioot' en 'verbijsterend', zei Wiebes. Het onjuist informeren van het parlement geldt als een po litieke doodzonde, maar Wiebes zit inmiddels ergens anders. Hij is nu als minister verantwoordelijk voor Economische Zaken en Klimaat. Zijn opvolger van destijds, Menno Snel, is na zijn aftreden eind 2019 alweer opgevolgd door maar liefst twee staatssecretarissen. Zo houden de slachtoffers een bittere nasmaak: zowel bewindslie den als vrijwel alle topambtenaren uit die tijd zitten allemaal allang op andere posten, terwijl duizenden gedupeerde ouders nog altijd op schadevergoeding wachten. zaterdag 28 november 2020 GO Voormalig topambtenaren van de Belastingdienst, van boven naar beneden: Hans Blokpoel, Gerard Blankestijn, J.J.M. Uijlenbroek en Sandra Palmen-Schlangen. fotos TWEEDE KAMER, JEROEN VAN DER MEYDE/RVD Na twee weken weet commissie nog niet alles Laurens Kok Den Haag Gepijnigde blikken, spijtbetuigin gen en af en toe een traan. De Dat signalen niet doorkwamen, kwam deels door de manier Betrokken (oud-)bewinds- lieden die voor de commissie verschenen, van boven naar beneden: Eric Wiebes, Lode wijk Asscher, Menno Snel en Mark Rutte. fotos jeroen van der MEYDE/RVD, ANP, ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11