f. Wandelen doet Lidewey van Noord (35) het liefst solo. Alleen dan kun je ongestoord jezelf zijn, met je zintuigen op scherp. Deze maand verschijnt haar boek Alleen op avontuur. Voor dit magazine trok ze de Soesterduinen in. Het wandelpad kronkelt door een dennenbos. De zon zorgt voor een sprook jesachtig spel van licht en schaduw tussen de stammen. Geen mooier licht dan bos- licht. Ik klim op de duinrand naast het pad en blijf daar even staan. Voor me strekt zich een licht glooiende zandvlakte uit, duinen midden in Nederland, ver van zee. Hier en daar staat een eenzame, kronkelige grove den, ernaast diens langgerekte schaduw over het zand. Het landschap doet denken aan een Afrikaanse savanne. Kleine figuur tjes van mensen en honden bewegen zich over de vlakte, de mensen traag, zwoegend in het mulle zand, de honden snel en schijnbaar gewichtloos. Als kind kwam ik hier regelmatig; mijn opa en oma woonden in Soest. Maar ik ben er al zeker 25 jaar niet meer geweest. In het afgelopen decennium heb ik in mijn eentje veel meer wandelkilometers gemaakt in Australië, Colombia en Italië dan in Neder land. Pas sinds de coronacrisis ontdek en herontdek ik Nederland te voet. En zie ik nu hoe mooi zo'n duinlandschap midden in de bossen is. Dit bijzondere landschap ontstond in de middeleeuwen, toen bos werd ontgonnen om de groeiende bevolking van voedsel te kunnen voorzien. Op de zandgrond groeiden daarna grassen en heide. Herders weidden er hun schapen en de heide werd afgeplagd om te dienen als brandstof en als bouwmateriaal voor hutten. De grond werd intensief gebruikt waardoor de vruchtbare humuslaag na verloop van tijd verdween. Er groeide niets meer. De wind ging aan de haal met het fijne onderliggende zand en blies het naar lager gelegen delen. Zo ontstonden stuifduinen, die op hun beurt bomen verstikten. De zandvlaktes breidden zich steeds verder uit en eind 19de eeuw werd veel stuifzand bebost om te voorkomen dat Nederland in een woestijn zou veranderen. wandelen begint al bij de voordeur. Met wandelschoenen aan en een rugzak op naar buiten stappen, om de deur vervol gens op slot te draaien en de sleutel diep weg te stoppen in mijn tas. Het afsluiten van de ruimte waarin ik slaap, eet en werk, maakt me al blij. Het decor van routines, dagelijkse plichten en prikkels die binnen komen via beeldschermen maakt plaats voor een omgeving die rust brengt, crea tiviteit en avontuur. Soms trek ik eropuit met kaart en kom pas, maar vandaag volg ik een uitgestippel de route, aangegeven met oranje paaltjes. De route van tien kilometer voert om de Korte Duinen heen, gaat vooral door het bos, een klein stukje over de heide en een deel door het zand. Ik wandel graag alleen. Soms een uur, soms vijf uur, soms drie dagen. In je eentje avonturen beleven geeft zelfvertrouwen. Het betekent voor mij: mentaal uitrusten. Niet praten, geen sociaal wenselijk gedrag vertonen. Ongestoord mezelf zijn en alleen naar mijn eigen gedachten en behoeften luisteren. Zelf beslissen of ik een zijpad insla dat me nieuwsgierig maakt. Stoppen wanneer ik wil. Niemand die op me staat te wachten als ik er tien minuten over doe om een paddenstoel te fotograferen. Je kunt omkeren als je geen zin meer hebt, FOTO'S SHODY CAREMAN, LIDEWEY VAN NOORD Het gelukzalige vrijheidsgevoel van ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119