'Angst brengt de engste leiders naar boven. We moeten dus altijd moedig zijn' moeders zien te overtuigen hun kind af te staan. Als moeder wil je je kind natuurlijk zelf beschermen en helemaal niet afgeven. Maar Betty en de andere verzorgsters wisten inmiddels dat alles beter was dan op transport gaan. Ze konden dat alleen niet hardop zeggen. Ze wilden de moeders dus overtuigen de toekomst van hun kin deren in hun handen te leggen.'' ,,Ik ben moeder van vier kinderen. In veel van mijn verhalen spelen moeders, vrou wen en kinderen een belangrijke rol. Dit verhaal gaat over solidariteit onder vrou wen. Ik geloof in het goede van de mens. Ik besef steeds meer dat het leven gaat om de verbintenis die je hebt r met elkaar. Ik wil daaraan OR FPHF 1 bijdragen. We moeten meer naar elkaar omkijken en meer om elkaar geven."« zich zien van kinderen die ze klaar moes ten maken voor transport. Pas na haar 80ste is ze gaan praten. Op een feestje raakte ze in gesprek met een man die als baby door de crèche was gered. 'Nu weet ik waarom ik ben blijven leven', zei Betty.'' ,,Ik heb kleur gegeven aan de karakters en ze een stem gegeven, maar de gebeurtenis sen hoefde ik niet te verzinnen. Er zijn veel naslagwerken, onderzoeken en getuigen verklaringen over de schouwburg en de crèche te vinden. En er is ook een biografie over Betty; daardoor beschikte ik over veel achtergrondinformatie over haar en haar familie. Zo wist ik al dat ze muzikaal was, en een rasactrice. Ze misleidde de Duitsers door te acteren en zo overleefde ze de oor log. Toen ik haar ontmoette, vroeg ze of ik ook van acteren hield. 'Heel goed', zei ze, 'dat moet je blijven doen.''' ,,De keuzes die de kinderverzorgsters moesten maken, grepen me enorm aan. Ze smokkelden kinderen weg in koffers, aard appelzakken, waskarren. Eerst moesten ze ,,Met de jaren ontdek ik hoe belangrijk het is dingen te doen die maatschappelijk relevant zijn. Ik hoef niet zo nodig een kas kraker te maken, ik wil vooral dat mijn werk betekenis heeft. In het leven gaat het om kleine keuzes die mensen maken met soms grote gevolgen. Waarom zou je bijvoorbeeld een bord ophangen in je winkel met: Verbo den voor joden? Je kunt weigeren, je kunt ervoor kiezen het niet te doen. Dat soort klein verzet kun je altijd plegen. Je weet nooit, met de economische crisis die eraan zit te komen als gevolg van de pandemie en het groeiende populisme en nationalisme. Angst brengt de engste leiders naar boven. We moeten dus altijd moedig zijn.'' Het is ook een verhaal over sterke vrouwen. OP De crèche verschijnt bij Hollands Diep (€23). Is alles op feiten gebaseerd, of heeft u veel zelf ingevuld? Betty kreeg op jonge leeftijd een enorme verantwoordelijkheid. Heeft u iets geleerd van Betty wat u voor deze tijd kunt gebruiken? ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111