Als het uit is tussen Ken en Barbie, krijgt hij een scherpere kaaklijn, forsere neus en zachtere glimlach én kleurrijker. Toch blijft hij nog steeds achter Barbie aan hobbelen.'' Helaas voor Ken, maar hij is nooit in beeld geweest als minnaar of echtgenoot van Barbie. Waar vriendin Midge, ook te koop in de speelgoedwinkels, wel trouwt en kinderen krijgt, kiest Barbie voor een single bestaan als zakenvrouw, zónder kin deren. Geëmanicipeerd als Barbie was, had ze in 1962 haar eigen sportauto. ,,Ken had ook een auto, maar hij zat vaker in die van Barbie'', zegt Rood. ,,Barbie had Ken ook helemaal niet nodig.'' Aanvankelijk was Barbie stewardess en Ken piloot, maar al snel nam Barbie Kens plek in. Later werd Barbie ook nog eens arts en astronaut. Op Valentijnsdag 2004 zet Barbie Ken zonder scrupules aan de kant. Kens plaats wordt ingenomen door de Australische surfer Blaine, die met het uiterlijk van Nick Carter van de Back Street Boys stukken knapper is. Later krijgt Ken een nieuwe kans, als celebrity-stylist Philip Bloch hem een scherpere kaaklijn, een forsere neus en een zachtere glimlach geeft. Tijdens een marketingcampagne op Times Square in New York, het is inmiddels 2011, verklaart Ken opnieuw de liefde aan zijn jeugdvriendin: 'Barbie, you're the only doll for me'. Maar van een huwelijk is het nog altijd niet gekomen. Make-overs 2010 Barbie, van casual tot glamour, t/m 31 januari in Stadsmuseum Almelo. Barbie en Ken, al bijna 60 jaar een setje, t/m 30 december in Oude Ambachten en Speelgoed Museum Terschuur. Vandaag, zaterdag 28 november, en 12 december zijn er Barbie-taxatiedagen in het museum. In 1993 vliegt Ken ineens over de toonbank, als hij onbedoeld wordt omgedoopt tot Gay Ken. Voor de serie Earring Magic krijgt hij een oorringetje, coupe soleil en paarse gaastop; het ringetje dat hij aan een ketting draagt, deed de homo scene denken aan een cockring. Barbie krijgt een opzienbarende make-over in 2016: meer rondingen, verschillende leng tes en huidskleuren, en andere kapsels. Onder het motto You Can Be Anything heeft ze beroepen als dierenarts en wordt ze presidents kandidaat. Ken krijgt in 2017 uit voeringen in slank, breed, met nerdbril, buikje, zijn haar in een knot. Hij verruilt zijn bestaan twee jaar later als beach- boy voor barista. Ook is hij verkrijg baar met een zee- meerminnenstaart. In 2019 kwam er een genderneutrale barbiepop in de collectie Creatable world. Recent verscheen Barbie met de hui daandoening vitili- go, een kaal hoofd en een prothese. 28 NOVEMBER 2020 29 2004 ZATERDAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109