Afweer tegen coronavirus werkt beter dan gedacht ftl 9 naar zijn werk in Den Haag gaat. ,,Maar ook hij werkt thuis, dus de overhemden blijven hoofdzake lijk in de kast liggen.'' Van soepele stof naait ze shirts voor haar echt genoot. „Comfort is belangrijk als je veel thuiswerkt. Toch probeer ik te voorkomen dat het niet slor dig oogt. Zo gebruik ik stof die amper kreukt.'' Collée is verloskundige, maar zit voor haar werk tegenwoordig regelmatig thuis achter het scherm. ,,Ook wij proberen zo min mogelijk naar de praktijk te gaan. Dus als we een vergadering hebben, doen we dat ook digitaal. Het liefste trek ik iets makkelijks aan, uiteraard zelfgemaakt.'' Ze maakt ook kleding in opdracht. ,,Het is een uit de hand gelopen hobby. Zeker in deze coronaperi ode is het best handig als je lekker zittende outfits in de kast hebt hangen.'' Zoomjasje De lockdownperiode zorgt niet alleen bij Collée voor creativiteit. Er is sinds kort zelfs een speciaal 'Zoomjasje' beschikbaar. Het Am sterdamse damesmodeatelier SheSuit heeft een innovatief jasje ontworpen dat past bij deze tijd van onlinevergaderen, waarbij veelvuldig met het programma Zoom wordt gewerkt. „Comforta bel, gemakkelijk en representatief. De strakke pakken in ons land blijven de komende jaren minder populair Het jasje is gemaakt van wol en is snel aan te trekken over een een voudig T-shirt. Drie knopen en de opstaande kraag zorgen meteen voor een mooie look'', zegt Arabel van Butzelaar van SheSuit. Het jasje is volgens haar ook praktisch. ,,De driekwartmouwen met een klein splitje geven veel bewegingsruimte om te bellen of met je toetsenbord te werken. Ook is over de lengte van het jasje nagedacht: precies tot op de heup, zodat je er niet op gaat zitten. En het geheim van de smid: een rits aan de achterkant, waarmee je de stolpplooi op je rug kunt openen of sluiten, en daarmee het jasje ruimer of strakker kunt maken. Want veel vrouwen die thuiswer ken, bewegen minder. Dit kle dingstuk houdt rekening met de coronakilo's.'' Goedkoop is het Zoomjasje niet: 800 euro. ,,Het is geen con fectie. We maken alles op maat in ons eigen atelier in Amsterdam.'' Dat blijkt uit onderzoek van het RIVM, waarvoor bloedmonsters van ruim 6500 mensen zijn onder zocht. Bloedbank Sanquin signa leerde eerder dat de hoeveelheid antistoffen in het bloed van met het coronavirus besmette mensen juist afnam. De meetgegevens van het RIVM leveren dus een ander, aanzienlijk positiever beeld op. Bij ruim 90 procent van de mensen bij wie an tistoffen tegen het coronavirus in het bloed zijn gevonden, zijn meer dan een halfiaar later nog steeds an tistoffen in het bloed aanwezig. Het verschil zit in het type anti stof dat is gemeten, verklaart on derzoeker Fiona van der Klis van het RIVM. ,,We zien dat de antistof die zorgt voor bescherming op lange termijn, lang aanwezig blijft en juist sterker wordt.'' Een ander type antistof nam in de loop van de tijd inderdaad af, zo als ook bloedbank Sanquin zag. Het gaat om een antistof die de eerste verdedigingslinie van het lichaam tegen corona vormt, verklaart Van der Klis. ,,Als eerste respons maakt het lichaam dit type antistof snel aan. Dat geeft het lichaam de tijd om meer maatwerk te regelen. Daarna maakt het plaats voor anti stoffen van het type dat op langere termijn voor bescherming zorgt.'' Gunstig Of dat ook betekent dat de vaccins die in aantocht zijn langer zullen werken? Dat durft de onderzoeks leider niet te zeggen. ,,Bij vaccins zijn iets andere processen in het li chaam betrokken dan bij natuur lijke infecties. Maar het zou mij ver bazen als deze vaccins maar heel kort werkzaam zijn. De geluiden zijn echt gunstig.'' Ook immunoloog Ger Rijkers spreekt van positief nieuws. „Twee honderd dagen is lang. Ook voor de vaccins biedt dat goede hoop. Uit eindelijk zullen ook deze antistof fen uit het lichaam verdwijnen, maar in de tussentijd heeft je li- chaam een geheugen aangelegd. Als je nog een keer besmet raakt met het virus, maakt je lichaam super snel nieuwe antistoffen aan.'' De voorbeelden van mensen die twee of zelfs drie keer besmet raak ten met het coronavirus, zijn vol gens Rijkers incidenten. ,,Niet ie- De antistof die zorgt voor bescherming op lange termijn, blijft en wordt juist sterker dereen heeft een even goed wer kend afweersysteem, daarom krij gen sommigen het virus twee keer. Dat gebeurt ook met andere in fectieziekten. Maar verreweg de meeste mensen zijn na één keer be schermd.'' Door het meten van antistoffen in het bloed onderzoekt het RIVM doorlopend hoeveel mensen uit de bevolking in aanraking zijn ge weest met het coronavirus. De meeste mensen die besmet zijn, maken antistoffen aan. Het onder zoek wordt gedaan bij mensen van verschillende leeftijden, verspreid over Nederland. De nieuwe resultaten van het on derzoek laten zien dat 4,9 procent van de deelnemers antistoffen in het bloed heeft en dus besmet is ge weest met het virus. In werkelijk heid zijn dat er inmiddels meer, omdat het bloed in september en begin oktober is afgenomen - dus voor de piek van de tweede golf. Jongvolwassenen, tussen de 20 Mensen met antistoffen en 35 jaar, hebben veruit het vaakst antistoffen. In het voorjaar ging het om 4 tot 5 procent in die leeftijds categorie, na de zomer al om zo'n 10 procent. Tussen mannen en vrou wen en mensen van verschillende etnische komaf is in de cijfers tot begin oktober geen onderscheid te zien. Regionaal zijn er wel grote verschillen: in Noord-Brabant, Limburg en de grote steden hebben veel meer mensen antistoffen in hun bloed dan in Noord-Neder land. Kinderen onder de 15 zijn de groep met verreweg de minste an tistoffen in het bloed. Dat is opval lend. Besmettingen op scholen roe pen vragen op over de rol van kin deren bij de verspreiding van het virus. ,,Vergeleken met jongvol wassenen hebben kinderen veel minder vaak antistoffen in hun bloed'', zegt Van der Klis. ,,We we ten dat ze wel besmet kunnen ra ken. Het kan zijn dat kinderen een veel actiever immuunsysteem heb ben, dat snel en adequaat op het vi rus reageert. Maar hoe dat precies werkt, weten we niet.'' Wonderlijk Het immuunsysteem is een won derlijk en complex mechanisme, verklaart de RIVM-onderzoeker. ,,In ons onderzoek hebben we al leen gekeken naar antistoffen. Die worden geproduceerd door een be paald type immuuncellen, die sa menwerken met andere typen im- muuncellen, T-cellen, om het li chaam te verdedigen. Ons onder zoek naar antistoffen is een stukje van een complexe puzzel.'' Een puzzelstukje dat hoop biedt, beves tigt ze. ,,Het feit dat de langeter- mijn-antistoffen toenemen en in de loop van zes maanden beter van kwaliteit worden, is echt positief nieuws.'' Eind oktober meldde bloedbank Sanquin dat naar schatting 6,2 pro cent van de Nederlanders antistof fen had tegen het coronavirus. Uit de gegevens van bloeddonoren bleek toen dat de verschillen bin nen Nederland kleiner worden. Waar eerst in Noord-Nederland mensen amper immuniteit hadden opgebouwd, was dat percentage ge stegen tot 3,9 procent. In Noord Brabant en Limburg zakte het per centage met antistoffen juist, van zo'n 10 procent naar 8,5 procent. vrijdag 27 november 2020 GO - Sascha Bertus, imago-expert Bij ruim 90 procent van de men sen die besmet raakten met het coronavirus, zijn ruim zes maan den later nog steeds antistoffen te vinden in hun bloed. Die anti stoffen zijn ook nog eens ster ker geworden. Dat biedt ook hoop voor het vaccin. Annemieke van Dongen Utrecht Er is goede hoop dat een coronavaccin lang werkt. foto anp - Fiona van der Klis, R IVM-onderzoeker naar leeftijd 271120 BRON: RIVM (METINGEN IN SEPTEMBER EN OKTOBER) GGD-regio "Hart voor Brabant" naar regio H 15,7% onzekerheidsmarge 1 10 20 30 40 50 60 70 80 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9