II 4 DIEGO EER EN ROUW Napels neemt afscheid van haar grootste voetbalheld. Diego Armando Maradona, Argentijn van geboorte, Napolitaan uit vrije wil. De man die de stad weer op de kaart zette en haar waardigheid teruggaf. Napels e muren van de Napolitaanse binnenstad han gen vol met één en dezelfde over lijdensadverten tie: 'Op 25 no vember 2020 is overleden Diego Armando Maradona. Napels huilt. Ciao, voetbalgod.' De stad huilt en doet dat samen. Onder de enorme muurschildering van de Argen tijnse voetbalster midden in de Quartieri Spagnoli (Spaanse Wijk), de volkswijk in het hartje van de stad, hebben tientallen rouwende fans zich verzameld om samen het verlies te verwerken. ,,Hij was één van ons'', zegt Nello. Op zijn trui een foto van Diego en de Latijnse tekst Amor Eternum (Eeuwige liefde). ,,Slimme straatjongens zo als hij worden hier in de kleine huisjes in deze wijk geboren." Sa men met zijn vriend Ciro steekt hij een kaarsje aan in het aan Mara- dona gewijde kapelletje aan de an dere kant van het smalle pleintje. Diego Armando Maradona was een Napolitaan die per ongeluk aan de andere kant van de wereld geboren werd. En zo zag hij er ook uit - de gedrongen bouw, het zwarte haar, de donkere ogen - in de Quartieri Spagnoli lopen veel Maradona's rond. Napels vereen zelvigt zich met Maradona en an dersom. Dat pact werd definitief beklonken in 1987. In dat jaar gaf Diego de club en de stad waar ze zo lang naar hunkerden; de scu- detto, het kampioenschap van Ita lië en, vooral, erkenning. ,,Ik zat in militaire dienst in Milaan", zegt een glunderende Edoardo. ,,Het was de mooiste dag van mijn leven. In het hol van de leeuw, voor de Dom in Milaan het kampioenschap van Na- poli vieren. Geweldig." De eeuwige underdog telde eindelijk mee, twee jaar later won Napoli de Uefa Cup en nog een jaar later een tweede kampi oenschap. Napolitanen gingen met opgeheven hoofd het land door, ze werden, dankzij Diego, niet meer gezien als de eeuwige verliezers. De stad had haar waardigheid terug. The King Aan de buitenkant van het San Paolo stadion, net buiten het centrum van de stad, hangt een blauwwit span doek met het gezicht van Maradona en de tekst The King. Het krappe Hij heeft in 1984 met het hart voor deze stad gekozen. Hij heeft ons altijd verdedigd pleintje voor het San Paolo stadion ligt bezaaid met bloemen, foto's en kaarsen. Honderden Napolitanen be tuigen hun laatste eer aan hun Diego. ,,Hij is meer dan voetbal", zegt Al berto, een witte baard krult vanonder zijn mondkapje met het opschrift Ultras Napoli, trieste ogen erboven. Sinds woensdagavond staat hij sa men met zijn vrienden van de Curva B bij het stadion. Hij vindt dat hij dat aan Diego verplicht is. ,,Hij heeft in 1984 met het hart voor deze stad ge kozen, hij heeft ons altijd verdedigd." Er wordt geklapt. Op elk heel uur zin gen de rouwende fans 'Diego, Diego' op het plein voor het stadion, dat sinds het plotselinge overlijden van de voetbalster een soort bedevaarts oord is geworden. De harde kern zwaait met enorme vlaggen met Ma- radona's gezicht, Alberto slikt zijn tranen weg. „Eigenlijk had ik in Ar gentinië willen zijn, nee, moeten zijn, maar dat gaat nu niet." Napels en omgeving is vanwege het hoge aantal coronabesmettingen in lockdown, maar vandaag is daar niet zo veel van te merken. Rouw voor de grootste voetballer van de stad gaat boven welke regel dan ook. Hoewel iedereen een mondkapje draagt, is afstand houden moeilijk als het verdriet zo groot is. Een man van een jaar of 50 legt een roos neer bij het hek van het stadion, met tranen in de ogen staart hij voor zich uit. Praten gaat niet, zich verontschuldi gend loopt hij weg. Acht jaar speelde Diego Maradona in Napels, acht jaren die een stempel drukten op de voetballer en de stad. Alle Dove en Dove Men+Care vrijdag 27 november 2020 Napels huilt om Maradona: Angelo van Schaik -Alberto, supporter Napoli Supporters her denken Maradona bij het stadion San Paolo in Napels. FOTO ANGELO VAN SCHAIK Combineren mogelijk invisible ry invisible 48h clean to; oh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4