'Je zag de kwaliteit, die avond in Zwitserland' r Vestingcross in verlaten Perkpolder in plaats van het sfeervolle Hulst m WBÊ KSU ZEELAND 15 Argenti- nië-Nederland was die avond een herhaling van de WK- finale van 1978 in Bue nos Aires, destijds na verlenging gewonnen door de Argentij nen (3-1). Mara dona behoorde bij dat WK nog niet tot de selectie van de Zuid- Ameri kanen; bonds coach César Luis Menotti vond hem toen nog iets te jong. Bijna een jaar later was hij in Bern wel van de partij. Het bleef 0-0 en daarom moesten strafschoppen voor een winnaar zorgen. De pas 18-jarige Maradona maakte de zesde strafschop van de Argentijnen, Jan Poortvliet (23) be nutte penalty nummer negen van Nederland. Jan Peters van AZ'67 miste de beslissende strafschop, na dat zijn naamgenoot Jan Peters (van Feyenoord) eerder ook al had ge mist. Daardoor verloor Oranje het jubileumduel, aan het eind van het seizoen 1978-1979. Maradona ruilde zijn shirt met rugnummer 10 met Johnny Rep. ,,We wisten dat bij Argentinië een groot talent mee zou doen, dat er een jaar eerder op het WK nog niet bij was'', aldus Poortvliet. ,,Ma- ra-do-na. Dat klonk al fantastisch. Je kon meteen zien dat hij heel veel kwaliteit had. Technisch, balvaar dig, snelheid, omschakeling met bal; hij had het allemaal. Maar we wisten toen natuurlijk nog niet dat hij één van de grootste voetballers ooit zou worden. Het waren pas zijn beginstappen.'' Poortvliet is de enige Zeeuw die ooit tegen Diego Armando Mara- dona speelde. Zijn overlijden heeft hem best aangegrepen. ,,Ik zag woensdag meteen weer al die prachtige beelden voorbij komen. Daar kreeg ik wel even een brok van in mijn keel. Dan krijg ik heimwee naar zulke gasten. Wat Maradona heeft laten zien, is en blijft indruk wekkend. Hij was zijn leven lang ongekend populair, bij alles wat hij deed. Een grootheid, dat was hij en dat blijft hij.'' Lange tijd hulde de organisatie van de Vestingcross, die in de voorgaande jaren uitgroeide tot één van de grootste sportevene menten van Zeeland, zich in stil zwijgen. Liefhebbers van het veldrijden zagen 'Hulst' nog wel steeds op de kalender staan, maar het was onduidelijk of dat ook zo zou blijven. Diverse andere koer sen, die op een latere datum zou den worden verreden, werden al wel geannuleerd. Gisteren werd bekend dat de organisatie al die tijd op een nieuw plan had zitten broeden. ,,Aanvankelijk stonden we op het standpunt: we laten het niet doorgaan", zei burgemeester Jan Frans Mulder. ,,Want binnen de vesting zouden we het nooit op een veilige manier kunnen orga niseren. Toen kwam het idee van Perkpolder opzetten. Maar we moesten eerst uitgebreid onder zoeken of dat wel kon." Hulst ging te rade bij onder meer de Veiligheidsregio, Rijks waterstaat en NOC*NSF. Bij de sportkoepel zijn tal van topsport locaties vastgelegd, waar dus een uitzondering wordt gemaakt voor sportbeoefening door topsporters. Bekeken moest worden of Perk- polder nog aan die lijst toege voegd kon worden. Mulder: ,,Al- leen als al die gesprekken positief uitpakten, kon ik ermee naar het collega van Burgemeester en Wet houders stappen, zodat we geza menlijk een besluit konden ne men. Nou, ik kan je zeggen: daar is nog stevig over gediscussieerd." Hulst nam eerder al de beslis sing om het carnaval in 2021 niet door te laten gaan en ook alle ho recagelegenheden zijn dicht. Kon het gemeentebestuur het dan wel maken om wél een sportevene ment op te zetten? „Uiteindelijk hebben we gemeend van wel", gaf Mulder aan. ,,We hebben met de Vestingcross iets moois opge bouwd in Hulst en dat wilden we niet verspelen. We zijn blij dat we op deze manier toch nog de enige wereldbekerwedstrijd in Neder land door kunnen laten gaan. Te gelijkertijd kunnen we dit gebied en het project Hulst aan Zee pro moten. En mij is verteld dat er ook nog gewoon een spectaculair par koers kan worden gebouwd. Voor de mensen die thuis zitten zullen de beelden, met de Westerschelde en de schepen op de achtergrond, nog steeds heel aantrekkelijk zijn." Wereldtop Omdat alleen topsporters op dit moment competitie mogen be drijven, is de Vestingcross van 3 ja nuari alleen voor de elite-mannen en -vrouwen. De verwachting is dat een groot deel van de wereld top op het nieuwe parkoers actief zal zijn. De Belg Eli Iserbyt en de Nederlandse wereldkampioene Ceylin del Carmen Alvarado zijn de titelverdedigers. vrijdag 27 november 2020 GO Diego Maradona hielp Argentinië in 1986 aan de we reldtitel. FOTO AP Eén interland speelde Diego Ma radona tegen het Nederlands elftal. Op 22 mei 1979 stonden Argentinië en Oranje in het Zwit serse Bern tegenover elkaar tij dens een vriendschappelijk duel, ter ere van het 75-jarig be staan van de Fifa. Jan Poortvliet kwam het grote talent meerdere keren tegen op het middenveld. ,,Je zag de kwaliteit die avond'', zegt de Arnemui- denaar. „Maar we wis ten toen nog niet dat hij zo'n grote zou worden.'' Barry van der Hooft Jan Poortvliet (rechts) met Nederland in actie tegen Argentinië op het WK van 1978. Maradona was er toen nog niet bij. foto afp Nuenen De Vestingcross heeft groen licht gekregen. De veldrit van 3 januari, die voor het eerst deel uitmaakt van het wereldbeker circuit, zal wel eenmalig in Perkpolder verreden worden, om zeker te weten dat er geen publiek op afkomt. Roeland van Vliet Hulst Van de 14 wereldbeker wedstrijd die aanvankelijk op de kalender stonden, gaan er maar 5 door. Zon dag begint het wereldbe kerseizoen in het Tsjechi sche Tabor. Daarna volgen nog koersen in Namen (20 december), Dendermonde (27 december), Perkpolder (3 januari) en Overijse (24 januari). Perkpolder geldt als laatste test voor het NK, dat een week erna in Zalt- bommel is. De Belg Eli Iserbyt kwam vorig jaar als winnaar over de finish tijdens de Vestingcross in Hulst. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43