Oehoe Fibi al twee weken spoorloos Barbara Oomen 21ste op landelijke PvdA-lijst ZEELAND 13 VOORSTELLING PETER SLAGER EN MAIKE BOERDAM Tijdens het alternatieve Zeeland Nazomerfestival was Kust een succesnummer. Komende maand krijgt het een onverwacht vervolg. De voorstelling maakt een tournee langs Zeeuwse theaters. Kust, met musicalster Maike Boerdam en Bl0f- bassist Peter Slager, is een intieme voorstelling over de onverbrekelijke band met Zeeland. In september was het stuk 12 keer te zien in de studio van Theaterproductiehuis Zeelan- dia. Vanwege de coronabeperkin gen waren er - ook toen al - 30 mensen per opvoering toegestaan. De voorstelling bleek dan ook in korte tijd uitverkocht. ,,Het was een heel intensieve pe riode. We speelden twee keer per dag en dit was iets wat ik nog nooit had gedaan", blikt Slager te rug. ,,Tegelijkertijd vond ik het ontzettend leuk en leerzaam. Het is totaal iets anders dan wanneer je met een band een concert doet. Je bent maar met z'n tweeën. Maike en ik zijn volkomen van elkaar af hankelijk. We staan bijna letterlijk naakt voor het publiek, dat heel dichtbij zit. Dat maakt de span ning veel groter." Al in september kwam een ver volg ter sprake. ,,Het lastige was dat we met Bl0f op de schopstoel zaten: kunnen we in het najaar wel of niet spelen? Op een gegeven moment hebben we als band ge zegd dat we dit jaar niets meer doen. Voor Maike geldt hetzelfde. Onze agenda's zijn grotendeels leeg." Grotere theaters Dat maakt het mogelijk om Kust weer op te pakken. De nieuwe se rie reist naar de grotere Zeeuwse theaters. Zoals het er nu naar uit ziet, kunnen er opnieuw per keer maximaal 30 mensen komen. Er wordt daarom twee keer op een avond gespeeld en het publiek zit op het podium, zodat het toch een intieme voorstelling blijft. ,,Ik ben zo blij dat ik weer iets kan doen", zegt Slager. ,,Mijn vrienden van Bl0f zijn er best jaloers op. Zij zeg- gen: je speelt tenminste, al is het dan maar voor 30 man. Ik merk nu ook dat als je een tijdje niet op treedt, dat dat echt een effect op je Ik ben zo blij dat ik weer iets kan doen. Mijn vrienden van Blof zijn best jaloers heeft. Je bent gewend een be paalde energie kwijt te kunnen en dat lukt nu niet. Het is echt een rottijd voor iedereen die gewend is om op een podium te staan." Het alternatieve programma van het Zeeland Nazomerfestival heeft op meer fronten een vervolg ge kregen. De voorstelling Int/Ext is momenteel te zien in Kunstmin in Dordrecht. Voor de monoloog Zee Muur is inmiddels ook landelijke belangstelling. Verder staat de mu ziektheatervoorstelling Janis in de cember 12 keer op het programma. In januari keert Wie is bang terug in de theaters en beginnen de re petities van de nieuwe jongeren- voorstelling Swipe Island. Improviseren Het blijft voortdurend improvise ren, zegt Henk Schoute, directeur van Zeelandia. ,,Maar we moeten doorgaan, want we willen niet meegaan in een neerwaartse spi raal. Het alternatieve programma is een veel groter succes geworden dan we hadden verwacht. Dat heeft ons een enorme boost gege ven. We laten de moed niet zak ken." ,,We kunnen dit alleen maar doen dankzij de extra ondersteu ningsmaatregelen, want met 30 bezoekers komt er natuurlijk nau welijks geld binnen. Door de on dersteuning kan het wel en we vinden dat we het dan ook móeten doen, zodat we het publiek toch nog iets kunnen bieden." Sjakie Roelandts stapte op 12 no vember de volière binnen en struikelde over een kom met water. Het water spatte op, uil Fibi schrok en vloog naar buiten. ,,Het ging zo snel, in een fractie van een seconde. Mijn man is er niet goed van", vertelt Petra de Paepe. Het gezin mist de uil en maakt zich ook zorgen, omdat Fibi het niet gewend is om zelf te jagen. Ze hebben overal al naar de uil van één jaar oud gezocht maar nog zonder succes. De oehoe leeft in ieder geval, weet Petra met ze kerheid. Fibi is pas gesignaleerd in een tuin in de buurt. ,,We zijn daar nu net aan het kijken", ver telt ze. Een oproep op Facebook leverde ook al veel tips op, maar veelal van mensen die een wilde Het gezin maakt zich zorgen omdat Fibi niet gewend is om zelf te jagen uil hebben gezien. ,,We kregen bijvoorbeeld ook een tip dat ze tachtig kilometer verderop was gezien." Het is waarschijnlijker dat de uil in of rond Nieuw Namen fladdert, een uil komt normaal niet verder dan een kilo meter of vijf. ,,Er zijn hier veel grote tuinen, we vragen mensen daarom om goed in hun tuin te kijken." De uil is met een lengte van 65 centimeter behoorlijk groot. ,,Je kunt er niet naast kijken." Wie de uil ziet, kan contact opnemen met Petra en Sjakie. Op hun facebook- pagina staat contact informatie. Fibi is een Europese oehoe en te herkennen aan haar groene 'schoentjes', oftewel riem pjes waaraan groene lintjes zitten. MIDDELBURG Met een 21ste plek is Barbara Oomen uit Middelburg de hoogste Zeeuw op de kandida tenlijst van de PvdA voor de Tweede Kamer. ,,Dat is een kans rijke plek", schat ze in. ,,De PvdA zit in de lift." Op dit moment heeft de PvdA negen zetels in de Kamer, maar vol gens de Peilingwijzer zou de partij op twaalf tot zestien zetels kunnen rekenen als er nu verkiezingen worden gehouden. Oomen denkt dat het er in maart nog wel meer kunnen worden. Bovendien hoopt ze op veel voorkeurstemmen, waar door ze misschien rechtstreeks in de Kamer wordt gekozen. ,,Dat be- tekent dat ik nu goed campagne ga voeren. Ik kom niet uit de politiek, maar ik heb er nu al veel lol in. Je kunt in Den Haag natuurlijk echt wel wat voor elkaar fietsen." Oomen is hoogleraar rechten in Middelburg en de PvdA noemt haar 'een van de boegbeelden van het University College Roosevelt' met 'een schat aan ervaring op het ge bied van mensenrechten'. ,,Ik heb een geweldige baan hier in Middel burg, bij een geweldig college, maar ik heb ook diepe zorgen over de rechtstaat en ik vind dat Den Haag niet ziet wat in de regio aan de hand is. Ik wil gewoon echt iets berei ken." Maike Boerdam en Peter Slager in de voorstelling Kust. foto lex de meester vrijdag 27 november 2020 GO 'Kust' keert terug in Zeeuwse theaters Rolf Bosboom Middelburg - Peter Slager 'Kust' is tussen 9 en 23 december te zien in achtereenvolgens Schouwburg Middelburg, Ledel- theater in Oostburg, Dorpshuis Rilland, Scheldetheater in Ter- neuzen en De Mythe in Goes. Meer informatie op theaterzee- landia.nl. Petra de Paepe en Sjakie Roe- landts zoeken al dagenlang te vergeefs naar hun vermiste oehoe Fibi. De uil vloog twee weken geleden weg uit haar vo lière in Nieuw Namen. ,,Kijk als jeblieft goed in je tuin", roept Petra inwoners van Nieuw Namen en omstreken op. Sophie Stockman Nieuw Namen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41