WIM HOFMAN Dagboek De allerkleinste bioscoop van het land staat in Middelburg HelloContainer wint Zeeuwse innovatieprijs 9 Toen ik bijna twaalf jaar was, begon ik met een dagboek. ik had een groen schrift en een pen en inkt en er was heel veel om over te schrijven. Er was een storm en een overstroming die grote stuk ken land onder water zette. Mensen en die ren verdronken en er was veel schade. Er vlogen helikopters over en tweestaartige vliegtuigen die rood-witte vlotjes en an dere spullen uit strooiden. Mannen werk ten hard aan de dijk, sjouwden met zand zakken en basaltblokken. Van uur tot uur schreef ik op wat er gebeurde en ik no teerde stipt de dingen die we deden. Water werd afgetapt. We aten boerenkool. Mijn broertje Harrie lag ziek in bed. Oorontste king. Alles schreef ik op en na een paar da gen was het schrift vol. In september van hetzelfde jaar (1953) begon ik serieus aan een dagboek en ook toen noteerde ik van dag tot dag wat we aten en wat er gebeurde: een schoen ging kapot, 0-2 bij het voetbal len, zes insectenbeten. Ik dacht toen niet na over het waarom van het bijhouden van een dagboek. Later besefte ik wel dat je om heel ver schillende redenen een dagboek kan schrij ven: om je later dingen te kunnen herinne ren, om na te denken over het leven dat je leidt, om een afwezige dierbare later te kunnen vertellen wat er in de tussentijd zoal gebeurd is of om samen te vatten wat je in een bepaald boek hebt gelezen en waardoor je geraakt werd. Mijn eerste dag boeken zijn verloren gegaan. Ik schreef zo'n acht jaar lang dagboeken. Op een goede dag heb ik ze verbrand. Ik ging weer eens ver huizen en de stapel werd te groot. Boven dien stonden de schriften vooral vol met onbenulligheden. op een goede dag zou veranderen en dat er echt uitzonderlijke en grootse dingen zou den gaan gebeuren. hebt, een opeenstapeling blijft van heel ge wone dingen die toch, als je het op de keper beschouwt, heel wonderlijk zijn, zoals de wind die draait, de regen die valt, de zon die weer opkomt en weer ondergaat, een tand die je kwijtraakt, een oude kennis die op bezoek komt, een vogel die op het dakje van de schuur gaat zitten, zich bedenkt en weer wegvliegt, de gezondheid die ver dwijnt en misschien weer wat terugkomt. Heel gek is het niet om af en toe wat van je verbazing op papier vast te leggen. Club Cinema zit in het poortge bouwtje naast de Kloveniersdoe len. Drie rijtjes van vijf comforta bele rode stoelen, een minibar die in de muur is weggewerkt, geen enkele afleiding om je heen zodat de aandacht volledig naar de film gaat. ,,Intieme, kleine zaaltjes, daar is echt behoefte aan", zegt Simon Blaas van Cinema Middelburg, dat een grote zaal heeft in de Klove niersdoelen. 'Groeien met schaalverkleining' noemt Blaas de uitbreiding met het piepkleine zaaltje. ,,We kun nen hier films draaien voor speci fieke doelgroepen en hen het ge voel geven: voor jou is er ook iets. Dat zoeken we met Club Cinema." Zeeuwse filmmakers Buitenlandse studenten of werk nemers die in de buurt wonen, kunnen terecht in Club Expat. Liefhebbers van klassieke films kunnen naar Club Classic; en Club Opera is gericht op de operalief hebbers. ,,We beginnen nu met Club Local, waarin we Zeeuwse filmmakers een plek bieden", zegt Blaas. Dat zijn Jade van der Moere, Aron Ludikhuijze en Matthias Hoekman. Ook wordt in de nieuwe zaal The Shining vertoond, de film uit 1980 van Stanley Ku brick. Simon Blaas heeft allerlei ideeën voor Club Cinema: families of vriendenclubs die de filmzaal hu ren, stelletjes die een hotelover nachting in Middelburg hebben en romantisch samen naar de film willen, arrangementen met ontbijt of brunch in de Kloveniersdoelen en aansluitend een film kijken. ,,Maar vanwege corona gaan we de concepten nu heel voorzichtig uit rollen." Club Cinema is aangesloten bij de koepelorganisatie voor biosco pen en filmtheaters NVBF en heeft dan ook een eigen nummer. Dank zij die registratie is het officieel de kleinste bioscoop van Nederland. ,,En één van de kleinste van Eu ropa", durft Blaas ook te beweren. ,,Ik heb het idee al voor de corona- tijd gepresenteerd in Sevilla en daar was de reactie: 'Wat een goed idee'." Door de versoepeling van de co- ronaregels mochten bioscopen weer open. En omdat Club Ci nema al zo klein is, mogen er nu nog minder mensen tegelijk bin nen zijn. Kaartjes zijn te koop via de website van Cinema Middel burg. Filmliefhebbers kunnen ook lid worden van Club Cinema; dan krijgen ze korting en exclusief toe gang tot speciale voorstellingen, lezingen en andere activiteiten. HelloContainer uit Goes maakt het boeken van een container net zo eenvoudig als een vliegticket. Wie containervervoer aanvraagt, ziet meteen ook de CO2-uitstoot per container. Zo kan de klant zien hoe duurzaam het schip is en hoe groen het transport is geregeld. Ook de snelheid is fors vooruitgegaan. Op het zelf ontwikkelde online plat form van HelloContainer duurt dat een half uur. Dat is veel sneller dan wat gevestigde expediteurs bieden. Inmiddels zit HelloContainer op 5000 geboekte containers per jaar. Afhankelijk van de gekozen service kost dat tussen de 40 en 100 euro per container. Wie 'groen' boekt, dus een container met een lage CO2-voetafdruk kiest, krijgt kor ting. De service wordt aangeboden in de Benelux. Het Goese bedrijfwil de komende jaren gestaag groeien. Daarvoor is geld nodig. Het Zeeuws Participatiefonds (ZPF) is onlangs aandeelhouder geworden en steekt 350.000 euro in HelloContainer. Het ZPF is een samenwerking van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat, de provincie, ontwikkelingsmaatschappij Im puls, ABN Amro, ZLM Verzekerin gen en De Zeeuwse Verzekeringen. De andere vier finalisten waren Traas Ongediertebestrijding uit 's-Gravenpolder, dat de pu blieksprijs kreeg voor zijn 'ratten- hotel', Hydrauvision uit Schoon- dijke, SWYCS uit Middelburg en Kobobss uit Yerseke. vrijdag 27 november 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Misschien rekende ik erop dat het leven Ik wist nog niet dat het leven, als je geluk Simon Blaas in Club Cinema in de kleinste bioscoop van Neder land. Links voor het scherm zit een minibar. foto lex de meester De allerkleinste bioscoop van Nederland staat in Middelburg. Club Cinema, een nieuwe film zaal van Cinema Middelburg, telt maar vijftien stoelen. Maar heeft wel een echte filmprojec tor en een echt doek. Zelfs blin den en slechtzienden kunnen dankzij een speciale techniek horen wat ze niet op het doek kunnen zien. Maurice Steketee Middelburg Het bedrijf HelloContainer uit Goes heeft de Zeeuwse Innova tieprijs Emergo gewonnen. Ge deputeerde Jo-Annes de Bat reikte de prijs gisterochtend uit tijdens een live-uitzending. Dat gebeurde in het kantoor van de winnaar. ,,Ik ben erg trots", zei een overrompelde Kees Koop man, één van de drie oprichters. Frank Balkenende Goes De drie oprichters van HelloContainer. Vlnr: Jos de Jonge, Kees Koopman en Ad de Wit. foto hellocontainer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37