Originele dracht, maar anno 2020 Hij rolt door de modder voor de juiste foto Die wil ik op mijn kamer! 8 ZEELAND FOTOGRAAF TRILOGIE OVER HEDENDAAGS ZEEUWS MEISJE VOLTOOID Na Gelijkheid en Vrijheid is er nu Broederschap. Met een expositie in de Kloostergangen van de Middelburgse abdij en de publicatie van een boek voltooit fotograaf Rem van den Bosch zijn trilogie waarin hij het Zeeuws meisje een eigentijdse twist geeft. ,,Hij heeft haar letterlijk in een nieuw jasje gestoken." Het kunstproject begon als een ludiek protest. Nadat een aantal Zeeuwse gemeenten weigerde de regen- boogvlag te hijsen, begon Rem van den Bosch meisjes te fotograferen in Zeeuwse dracht met de kleuren van de regenboog. In deel twee - Vrijheid - hulde hij onder meer meisjes uit Syrië en Turkije in een Zeeuws kostuum en stelde hij de vraag: Kan Zeeuws meisje ook een jongen zijn? ,,Door de coronacrisis viel dat project gedeeltelijk in het water", vertelt Van den Bosch. ,,Ik zou het Rem van den Bosch bij zijn expositie in de Kloostergangen. foto lex de meester boek aan de koning en de koningin aanbieden tijdens de uitreiking van de Four Freedoms Awards, maar die ging niet door." Het laat ste deel kon niet anders heten dan Broederschap. Zorgen voor de we reld, voor jezelf en voor elkaar is dit keer het motto. Hij heeft man nen, vrouwen en kinderen gefoto grafeerd in streekdracht gemaakt van prints die onder meer verwij zen naar de uitputting van de aarde en duurzaam voedsel. ,,Het is elke keer een combinatie van streekdrachten met een bood schap", verklaart hij. ,,Je kunt het beeld gewoon mooi vinden, of juist de boodschap belangrijk. Wat ik hoop is dat door mijn foto's mensen bij elkaar komen en met elkaar in gesprek gaan." ,,Rem rolt door de mod der om de juiste foto van je te maken", vertelt Iris Francke. Ze komt uit Kou- dekerke, maar woont in middels in Rotterdam. Ze poseerde voor een aantal foto's uit het project Broe derschap. In een jurk met een mosselmotief staat ze in het water. ,,Mijn moe der is superenthousiast over de foto's van Rem. 'Is dat niks voor jou?', vroeg ze, toen ze zag dat hij mensen zocht voor een fotoshoot. Helemaal uit gedost stapte ik bij hem in de auto en we gingen rondjes rijden om de juiste locatie te vinden. Hij had plekken in ge dachten en wilde zien wat op dat moment de ge schiktste was. Hij is heel meelevend. Veel van zijn modellen zijn niet ge wend om voor de camera te staan, maar hij geeft je een heel comfortabel ge- voel. Ik vind het heel fijn dat ik mezelf niet direct herken in de foto. Het is echt een kunstobject. De Zeeuwse dracht is bij hem totaal niet oubollig. Zijn presentatie van Zee land is niet gericht op het verleden maar op de toe komst." ,,Toen Rem mij benaderde om kos tuums te maken, hadden we gelijk een klik", zegt coupeuse Wilma de Groot uit Koudekerke. ,,Ik maak nog het origi nele Walcherse kos tuum. Het leek me heel leuk om met een kunstenaar sa men te werken. Mijn man is ook kunste naar. Hun manier van denken en doen spreekt me aan." Klittenband Inmiddels heeft ze meer dan dertig jak ken, beuken en rok ken gemaakt. Qua ontwerp wijken ze niet af van de traditi onele dracht, maar wel in kleur en print. ,,Het moet gewoon kloppen. Het lijkt heel moeilijk, maar het is eigenlijk sim pel. Vroeger werd al les met spelden vast gezet. Ik heb de vrij heid genomen stuk ken aan elkaar te stikken en van ach ter gebruik ik klit tenband. Het is ori- gineel, maar anno 2020. Rem doet er fantastische dingen mee. Hij laat zien dat iedereen een Zeeuws meisje kan zijn, uit welke cul tuur je ook komt. Het kostuum zorgt voor herkenning, maar eronder ligt een boodschap." ,,O, die zou ik wel op mijn kamer willen", riep gedeputeerde Anita Pij- pelink, toen ze voor het eerst de groene dame zag uit de serie Gelijkheid. ,,Ik vond het zo'n krachtig beeld. Dat zit 'm in de op slag van haar ogen, in combinatie met wat ze aan heeft. Ze straalt een zelfbewuste trots uit, zo van: 'Ja, dit ben ik'. Ik weet nog steeds niet precies wie het geregeld heeft, maar op een gegeven mo ment kwam ik mijn werkkamer binnen en daar hing ze." Ook haar collega's Jo Annes de Bat en Dick van der Velde hebben foto's van Van den Bosch in hun werkkamer hangen. Hij geeft Zeeland kennelijk een imago dat ze willen uitdragen. ,,Sinds corona heb ik heel veel digitale overleggen en meestal ga ik bewust zo zitten dat het Zeeuws meisje op de achtergrond in beeld is", vertelt Pijpelink. ,,Ik krijg daar zoveel positieve reac ties op. Het refereert aan het beeld dat iedereen van Zeeland heeft, maar op een eigentijdse manier. Dit is ons dna, straalt het meisje uit, maar denk nou niet dat de tijd hier stil is blijven staan. Hij heeft het Zeeuws meisje letter lijk in een nieuw jasje ge stoken." vrijdag 27 november 2020 'Rem van den Bosch heeft Zeeuws meisje in een nieuw jasje gestoken' Ernst Jan Rozendaal Middelburg De expositie Zeeuws Meisje #Broederschap gaat zaterdag open voor publiek, tot eind dec do t/m za van 10-17 uur. Het gelijknamige boek verschijnt vrijdag. Iris Francke in Zeeuwse dracht met mosselmotief. foto rem VAN DEN BOSCH De Zeeuwse dracht die Wilma de Groot maakte voor de foto's van Rem van den Bosch. FOTO LEX DE MEESTER Het groene Zeeuws meisje uit de serie Ge lijkheid. FOTO REM VAN DEN BOSCH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36