■i Kanselkleed uit kapel gestolen: 'Hopelijk krijgt de dader berouw' Tobias van Gent stopt na de verkiezingen als Kamerlid VVD SALE 40% DE NOBELAER 4 Nu de brexit nadert azen Britse vissers op de kotter van Job Schot nu tot t:# i Over een paar weken moet die deal rond zijn, maar de visserij blijft een struikelblok in de onderhan delingen. Blijft een akkoord uit, dan ziet Schot weinig toekomst meer in de visserij. Inmiddels staat zijn kotter te koop. Terwijl de avond valt, laat Schot ter hoogte van The Isle of Wight aan de zuidkust van Engeland zijn netten nog eens zakken. ,,Het is een moeilijk jaar. Door corona lig gen de prijzen van de vis onder druk en dan hangt de brexit nog als een zwaard van Damocles boven ons hoofd." Te koop En daarom staat zijn Eurokotter nu te koop. ,,Als ik geen opvol ging had, was ik allang gestopt", zegt hij. Interesse in zijn boot is er volop. Van Britten die 'm voor een appel en een ei willen over nemen. ,,Ze zeggen recht in je ge zicht: we wachten net zo lang tot dat je wel wil verkopen. Dat doet pijn. Als visserman is die boot je trots. Maar als het een beetje kan ook de toekomst van mijn zoon, Job junior." Want die wil, net als zijn vader, opa en grootvader vis sen. De Tholenaar vaart met zijn kot ter onder Belgische vlag. Daarom mag hij binnen de Engelse 12- mijlszone vissen. ,,Daar vissen we al generaties lang", zegt hij. ,,Heb- ben we te danken aan Karel II van Engeland. Nadat hij de slag bij Worcester verloren had, sloeg hij op de vlucht. Kreeg onderdak in Brugge. In ruil daarvoor kregen de Belgen destijds voor eeuwig toe gang tot de Britse wateren." Die Britse wateren zijn erg be langrijk voor de Zeeuwse vissers. Tachtig procent van de vis die Schot vangt, komt daar vandaan. ,,Als we niet meer in die 12-mijls- zone mogen vissen, is ons be- staansrecht nihil. Want met de Franse vissers liggen we in de clinch. En de Nederlandse wateren zijn in de toekomst onbevaarbaar door de bouw van windmolenpar ken." Als we niet meer in die 12-mijlszone mogen vissen, is ons bestaansrecht nihil Schot ziet zijn toekomst in de visserij met de dag afnemen. Tege lijkertijd ziet hij dat de Britten en Nederlandse vissers van elkaar af hankelijk zijn. ,,Nederland haalt dan misschien wel 60 procent van de vis uit Britse wateren. Tegelij kertijd zijn de Britten afhankelijk van de visverwerkende industrie in de EU." Druk In de onderhandelingen met de Britten, groeit binnen de visserij- landen Frankrijk, België, Dene marken, Spanje en Portugal de druk om als EU water bij de wijn te doen. Om toch tot een akkoord te komen. Maar al komt dat akkoord er, dan weet Schot niet of hij nog wel in de Britse wateren wil vis sen. ,,Ze dreigen nu al met fikse controles." few»! MSS tnWTT - mpKlKd»' 1 nm Sü I at fcsï< - I De diefstal van het kleed werd maandag ontdekt. Wanneer het kleed is meegenomen, blijft voor Welleman gissen. ,,Het kan zondag of maandag zijn geweest. We heb ben geen camerasysteem hangen, zo'n kleed haal je in een paar tellen van de muur, je rolt het op en nie mand die het ziet." In de kerk hangen meerdere van dit soort kleden. Ze dienen ter de coratie en zijn handgemaakt door een bedrijf in België. ,,Het gaat om de emotionele waarde", zegt Wel- leman. ,,En het feit dat er dus toch mensen zijn die het nodig vinden om na een bezoek iets mee te ne men." Welleman hoopt dat de da der berouw krijgt. ,,Aangifte heb ben we niet gedaan. We hopen dat de dader spijt krijgt en het kleed terugbrengt." Een camerasysteem gaat de kerk niet ophangen. ,,Dan gaat de essen tie van de stiltekapel verloren. Het is een openbare ruimte, waar ie dereen kan binnenlopen. Ook wie niet verbonden is aan de kerk. Ca mera's tasten de privacy aan. Dat moet je niet willen." De stiltekapel in de kerktoren van de Open Haven aan het Oran jeplein in Oost-Souburg is sinds dit voorjaar dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur open voor mensen die even tot rust willen komen in deze coronatijd. Volgens Welleman ma ken mensen daar volop gebruik van. Tobias van Gent uit Middelburg stopt na de landelijke verkie zingen in maart als Kamer lid van de VVD. Hij keert terug als docent geschie denis en politiek aan University College Roos evelt. Dat maakt hij be kend op zijn facebookpa- gina. 'Afgelopen zomer heb ik de par tijleiding van de VVD laten weten niet beschikbaar te zijn voor een tweede termijn', schrijft hij. 'Jaren lang heb ik mijn passie voor ge schiedenis kunnen combineren met die voor politiek, maar voor mijn gevoel ben ik nu op een kruis punt beland. Ik heb het als een groot voorrecht ervaren om de af gelopen tweeënhalf jaar als volks vertegenwoordiger actief te zijn ge weest in ons nationale parlement en zal mij tot de verkiezingen vol energie in deze rol blijven inzetten.' Voor hij in de Kamer kwam was Van Gent Statenlid voor de VVD in Zeeland. Hij is ook mede-auteur van De slag om de Schelde, dat dit jaar werd bekroond met de Zeeuwse Boe kenprijs. Voor mijn gevoel ben ik nu op een kruispunt beland Binnenkort presenteert de VVD haar kandidatenlijst voor de Ka merverkiezingen. Naast Van Gent is Middelburger André Bosman de tweede Zeeuw in de fractie van de liberalen. vrijdag 27 november 2020 'Ze willen 'm voor een prikkie' Zeeuwse vissers als Job Schot uit Tholen komen in de proble men als er geen handelsdeal komt tussen de Britten en de Europese Unie. Timo van de Kasteele Tholen - Job Schot, visser tv....-* I - - i' r-'Jf ;*«-J f vï «aütöja»w 'i&i «as» 4 «4 -k .-.,3 for pi ©Wiiifc Hetty Weezepoel komt in stiltekapel Onder de toren even tot haarzelf, foto dirkjan gjeltema Uit de stiltekapel van de Protes tantse Gemeente in Oost-Sou burg is begin deze week het kanselkleed gestolen. Het gaat om een groen kleed (foto in zetje) dat ter decoratie aan de muur hing. ,,We hadden het er laatst nog over hoe lang het nog goed zou gaan", zegt kerk- rentmeester Johan Welleman. Timo van de Kasteele Oost-Souburg Wie meer info over het kleed heeft, kan contact opnemen met de kerk via: webmaster@pgos.nl Ernst Jan Rozendaal Den Haag - Tobias van Gent, VVD oostetra at 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32