Helft horeca denkt failliet te gaan 'Bestel-challenge' om horeca te steunen In 2003 waren er nóg minder kandidaten ZEELAND 3 met de mededeling: 'We trekken naar Terneuzen'. Voor de liefde zullen mensen dat eerder doen dan voor werk." Theaterdirecteur Frans Lievens, die on der meer de scepter zwaait over het Schelde- theater in Terneuzen, het kroonjuweel van zijn be- Maikel Harte drijf, trekt een andere con clusie. Hij schat in dat de geringe mooiste interesse voor het burge- De Vliegende Vaart. De les meesterschap van Ter neuzen te maken heeft met 'een heel verkeerde beeldvor ming'. „Terwijl Ter neuzen zoveel moois te bieden heeft: de Scheldeboulevard met alle scheepvaart op de Westerschelde, het Scheldetheater, het sportcomplex van Zeeland, die je zou kunnen trek ken, is 'we moeten kei hard aan de slag om het imago van Ter neuzen te verbete ren'." Niet niks Jan Lonink (69) opvolgen is ook niet niks, stelt zowel raadsnestor Giel van Van Boom zou hem nog graag een tijdje houden, maar ja, Lonink wordt mei 2021 zeventig jaar en dan moet hij echt stoppen. Lievens noemt Lo nink ronduit 'een vak man, een klasbak'. „Het komt slijmerig over, maar ik meen het op recht." Zelf zou Lievens Boom als theaterdirecteur Lievens. overigens nooit naar het ambt van Dertien sollicitanten mag dan weinig zijn, in 2003 wa ren er nog minder kandidaten voor de burgemeesterspost in Terneuzen. Jan Lonink had toen slechts zeven concur renten, overigens allemaal mannen. Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland waren de af gelopen twintig jaar de popu lairste vacatures voor aspi rant-burgemeesters in Zee land. Het hoogste aantal solli citanten scoorde Noord-Be veland vijfjaar geleden: 41. Vorig jaar waren dat er 36, van wie Loes Meeuwisse uitein delijk de strijd won. Onder de kandidaten voor een Zeeuwse post zijn vaak relatief veel VVD'ers. Die lij ken in Terneuzen weinig trek te hebben. Slechts één sollici tant heeft aangegeven van VVD-huize te zijn. De afgelo pen 20 jaar is dat aantal slechts één keer eerder zo laag geweest: drie jaar gele den in de gemeente Borsele. burgemeester solliciteren. ,,Ik ben een ondernemer, het openbaar be stuur is een vak apart." Niet getreurd overigens, dertien sollicitanten mag weinig zijn voor Terneuzen (ruim 55.000 inwoners), op het grotere Roosendaal (77.000 inwoners) kwamen er twee jaar ge leden slechts elf af. De sollicitatie procedure is er desondanks met succes afgerond. Frank Balkenende Groede De brancheorganisatie hield on langs een landelijke enquête onder leden. Ook tweehonderd Zeeuwse horeca-ondernemers vulden de vragenlijst is. De Reu voorziet een golf aan faillissementen als er niet snel iets verandert. ,,De stemming onder de horeca-exploitanten is somber. Slechts weinigen zeggen dat ze binnenkort omvallen, maar tussen de 50 en 60 procent van de ondernemers denkt het nog slechts vier tot zes maanden vol te De stemming onder horeca-exploitanten is somber - Frank de Reu houden. Daarna is het einde oefe ning. Dat is wel een alarmbel. Zo als het er nu naar uitziet, kunnen we pas in maart, april weer een beetje normaal gaan draaien. Dat kan voor een flink aantal bedrijven te laat zijn." De Reu denkt dat de eerste klappen vallen onder cafés, zalencentra en discotheken die tij dens de lockdowns geen omzet draaien. Restaurants en strandpa viljoens aan de kust hadden on danks de corona-beperkingen wel een goede zomer en bouwden zo een buffer op. ,,Dat is echter maar een deel van de duizend horecabe drijven in Zeeland. Als je per jaar 22 weken dicht bent, hakt dat er wel in. Je kunt nog een beetje schipperen met afhalen en bezor gen, maar daarmee maak je het omzetverlies niet goed." Hij vindt dat het Rijk dieper in de buidel moet tasten. „Ikzelf krijg bijvoorbeeld maar 40 procent van de loonkosten vergoed. Je boert keihard achteruit. Bovendien staat dat geld pas na maanden op je re kening. Het duurt veel te lang." In een poging veel Goesenaren iets te laten bestellen bij de lokale horeca begint wethouder Cees Pille binnenkort met een 'bestel- challenge'. Die komt er kort gezegd op neer dat hij, nadat hij uiteraard zelf ook weer iets heeft besteld, drie ande ren uitdaagt hetzelfde te doen. Als ook deze mensen weer drie ande ren uitdagen en het gaat op die manier verder, dan verspreidt het zich als een olievlek. ,,Het is een beetje zoals de ice- bucket-challenge, maar dan zon der dat iemand een emmer met ijswater over zijn hoofd moet gie ten", grapt de wethouder Cees Pille. Frietje Wat hem betreft is de actie be doeld om de hele horeca een steuntje in de rug te geven. ,,Of je nu een speciaalbiertje gaat halen bij het café, een frietje laat bezor gen door de snackbar of een maal tijd afhaalt bij Codium, het is al lemaal prima." De andere collegeleden steunen de actie van harte. Burgemeester Margo Mulder laat op Facebook al regelmatig zien dat ze een afhaal maaltijd heeft gehaald bij een Goese horecazaak. vrijdag 27 november 2020 Lonink niet erg in trek Wie wil de ambtsketting om in Terneuzen? Dertien kandidaten solliciteerden naar de functie van burgemeester. Niet veel, vinden onder anderen Frans Lievens en Maikel Harte. foto gemeente terneuzen Frans Lievens Rolf Bosboom Terneuzen Ruim de helft van de Zeeuwse horecabedrijven denkt het voorjaar niet te halen als de ho- recasluiting nog lang voort duurt. Dat zegt de Zeeuwse voorzitter Frank de Reu van Ko ninklijke Horeca Nederland. Vol gens hem krijgen ondernemers te weinig rijkssteun en komt dat geld dikwijls ook erg laat. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31