Overheid is het spoor bijster EU geeft 60 miljoen om industrie te vergroenen Boetes voor hardleerse bewoners op Stelleplas Kantoorhumor 2 13 SOLLICITATIES TERNEUZEN Commentaar Gelooft u nog in een nette overheid? Na de verhoren over de kinderopvangtoeslag is dat moeilijk. De ambtenaren die het beleid uitvoeren en de bewindslieden erkennen allemaal dat er grote fouten zijn gemaakt. Allemaal beseffen zij dat de menselijke maat zoek is bij de Belastingdienst die, mede na etnisch profileren, onschuldige ouders als fraudeurs heeft behandeld en hen in de ellende heeft gestort. Het verhaal is ontluisterend. De ambtenaren hebben geen noodrem. De bewindslieden zitten te slapen. Deze situatie is onhoudbaar. Elke burger moet erop kunnen vertrouwen dat de overheid verstandig handelt. Maar de rede heeft geen kans ge kregen. Zelfs niet na een alarmerend memo van een direct be trokken ambtenaar. De conclusie kan alleen maar zijn dat de verantwoordelijken, zowel de ambtenaren als de bewindslie den, regelneven zijn met te weinig gevoel. Er zijn verzachtende omstandigheden, zoals de complexiteit en de omvang van het stelsel van toeslagen. Dat moet dringend simpeler. Ondertussen zuchten nog duizenden Nederlanders onder de fouten van de Belastingdienst. De traagheid in de financiële genoegdoening en het nog steeds ontbreken van een geloof waardig plan voor een nieuwe overheid, die wél dicht bij alle burgers staat, geven weinig vertrouwen in de toekomst. Het wachten is op de volgende keer dat mensen in de vernieling worden gereden. Dan zullen de getroffenen het waarschijnlijk opnieuw moeten hebben van de rechter en van de media. Verantwoordelijken voor ellende met kinderopvangtoeslag zijn regelneven zonder gevoel Er komt 60 miljoen euro aan subsi die van de Europese Unie naar Zee land om de industrie te vergroenen. Staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken en Klimaat (CDA) heeft dat bekendgemaakt. Zeeland had samen met Noord Brabant en Limburg 150 miljoen euro gevraagd uit het Just Transi tion Fund van de EU. In totaal is rond de 180 miljoen subsidie be schikbaar gesteld, meer dan was ge vraagd. Zeeland krijgt daarvan een kleine 60 miljoen euro om projec ten van industriële bedrijven in het havengebied van North Sea Port mogelijk te maken. Het gaat daarbij om de omschakeling van fossiele grondstoffen naar groene waterstof en om de elektrificatie van indu striële processen met behulp van groene stroom. En ook om aanleg van de noodzakelijke kabels en pijpleidingen. Waterstof De overstap van fossiel naar groen is nodig om de uitstoot van CO2 te verminderen en zo klimaatdoelen te halen. Zeeland is een grootver bruiker van waterstof. Per jaar ne men bedrijven 450.000 ton water stof af, ruim de helft van het lande lijke waterstofverbruik. De grote verbruikers zijn onder meer Dow, Yara en Zeeland Refinery. Doel is over te schakelen op groene waterstof die in elektrolyse- fabrieken wordt gemaakt met groene stroom van windparken op zee. Die omschakeling is niet alleen belangrijk voor het klimaat, maar ook om bedrijven concurrerend en in Zeeland te houden, omdat ze voor veel werkgelegenheid zorgen. ALMANAK Er was eens, lang geleden, toen mensen nog op kantoor werk ten, een fenomeen dat bekend stond als kantoorhumor. De Middelburger en de Terneuze- naar die elkaar dagelijks in Vlis- singen troffen, zorgden met woordgrapjes voor de nodige ontspanning. Sinds ze beiden thuis werken is de humor opge droogd. Deze week laaide die toch weer op. Maar zelfs voor de Terneuzenaar waren de grollen van z'n collega te droog. ,,Wat wil je ook'', reageerde de Mid delburger, ,,ze zijn in de straat aan het werk. Ik zit al de hele ochtend zonder water." Drie Zeeuwse bedrijven in Innovatie Top 100 Simone van der Vlugt signeert in De Koperen Tuin VLISSINGEN AED's voor Ambon Slechts dertien mensen zien het zitten om burgemeester van Terneuzen te worden. Dat zijn er wel erg weinig, voor de grootste gemeente van Zeeland. Hoe kan dat nou? Zo'n prachtige gemeente en slechts dertien liefheb bers voor het burgemees terschap van Terneuzen. Frans Lievens, directeur van Zee landtheaters, vindt het ongelooflijk. „Maar een klasbak als Jan Lo- nink opvolgen is ook niet niks." Het klinkt weinig, dertien sollicitanten, en dat is het ook. Ter vergelijking: naar de post van burgemees ter in Schouwen-Dui- "Wg i veland deden begin dit jaar veertig liefhebbers Giel van een gooi en ook Tholen kon dit jaar uit vijfentwintig kandi daten kiezen. Giel van Boom (84, TOP/Gemeentebelangen) uit Hoek, nestor van de Terneuzense ge meenteraad, vindt vooral de verge lijking met Tholen pijnlijk. ,,Wat gebeurt daar nou? Je komt er in een gespreid bedje." Van Boom denkt dat het burgemeester schap van Terneuzen afschrikt, omdat je er zoveel op je bordje krijgt. „Terneuzen is wel de grootste ge meente van Zeeland, in een grensgebied, met Laszlo ook veel industrie en de Voorde op drie na grootste haven van Nederland. Daar moet je alle maal wel verstand van hebben. En vlak niet uit wat het voorzitter schap van de Veiligheidsregio, ze ker met deze coronacrisis, betekent. Dat je wekelijks het land in moet voor lange vergaderingen." „Misschien hebben we de lat wel te hoog gelegd", vreest Laszlo van de Voorde, PvdA-fractievoorzitter in Terneuzen. Hij trekt dat idee haast direct weer in. ,,In de profiel schets hebben we doelbewust aan gegeven dat sollicitanten niet per se politiek actief hoeven te zijn of lid moeten zijn van een politieke par tij. Je zou toch verwachten dat er dan meer mensen reageren." Elf van de dertien sollicitan ten hebben wel een poli tieke kleur, verdeeld over CDA (drie), D66 (drie), PvdA (drie), WD en Christenunie (elk één). Vrouwen zijn nadruk- f kelijk gevraagd te reage ren. Dat zijn er uiteinde lijk niet meer dan twee Boom geworden. „Ook erg weinig", oordeelt Van de Voorde. Waar het aan ligt? Maikel Harte, als cabaretier zo'n beetje de be kendste Terneuzenaar, zegt geen idee te hebben. „Snappen doe ik het niet, Terneuzen is natuurlijk de mooiste gemeente van Zee land." Om dat direct ook te relativeren: „Als het om dat soort functies gaat is het toch stan daard om zoiets te zeg gen." Wel voor de liefde Van de Voorde denkt dat van de de ligging van Terneu- zen een rol kan spelen, in het 'verre' Zeeuws- Vlaanderen. ,,Maar doorslaggevend zou dat toch niet moeten zijn. Wie graag burgemeester wil worden, trekt desnoods heel Nederland door." Hij peinst er nog eens over. ,,Het zou toch wel een drempel kunnen zijn. Stel dat je elders in het land met je gezin een bestaan hebt opgebouwd. En dan kom je thuis De strijd tegen illegale bewoning op recreatiepark Stelleplas in Hein- kenszand gaat onverminderd door. Borsele heeft onlangs twee eigena ren op het park ieder een dwang som van 15.000 euro opgelegd. Recreatieparken zijn volgens Bor- sele bedoeld om vakantie te vieren en niet om er goedkoop te wonen of buitenlandse werknemers onder te brengen. Al een paar jaar houdt de gemeente intensieve controles om overtreders aan te pakken. ,,Begin juli bleek bij een hercon trole dat één van de huisjes nog steeds bewoond werd", aldus een woordvoerder van de gemeente. De buitenlandse mensen gaven aan niet voor vakantie, maar voor werk op het park te verblijven. Reden voor de gemeente om het bedrijf dat eigenaar is van het perceel een dwangsom op te leggen. Deurwaarder Een persoon die elders op het park een huisje bezit en er illegaal per manent woont, kreeg al veel eerder een dwangsom van 15.000 euro op gelegd. Omdat alle termijnen om de situatie te beëindigen en de dwang som te betalen zijn verstreken, heeft het college besloten over te gaan tot inning. Als ook niet op de laatste aanmaning wordt gereageerd, stuurt de gemeente er een gerechts deurwaarder op af. vrijdag 27 november 2020 II Frank Balkenende Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Drie Zeeuwse bedrijven staan in de Innovatie Top 100 van de Kamer van Koophandel. Het zijn viskwekerij King- fish Zeeland in Colijn- splaat, H4A Infratechniek in Sas van Gent (duur zame asfaltmengsels) en StreetPlug in Tholen (ondergronds oplaadpun- ten). Met de innovatielijst wil de handelskamer laten zien waartoe het midden- en kleinbedrijf in staat is. Donderdag 21 januari wordt bekend welke plaats de drieuiteindelijk innemen op de landelijke ranglijst. GOES De populaire schrijfster Simone van der Vlugt sig neert komende zaterdag bij boekhandel De Kope ren Tuin aan de Keizers- dijk in Goes. Onlangs ver scheen haar nieuwste boek: De Kaasfabriek. Ei genaar Anthoni Fierloos is blij met de komst van de schrijfster. ,,Ze nam zelf contact met ons op, omdat ze graag in de winkel wil komen signe ren", zegt hij. ,,Ze wil in deze tijd toch enig con tact met haar lezers blij ven houden. Fijn dat de keuze dan op Goes valt.'' De signeersessie is van 15.00 tot 16.00 uur. Een hartverwarmend kerstgeschenk wil de Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon (SSVA) geven aan ge zondheidscentra op Ambon: AED's voor alle 22 centra. Het meren deel bezit geen AED, concludeerde een cardioloog van een me disch team van de SSVA. Hij geeft ter plekke AED-workshops. De actie, opgezet door drie studenten van de Avans Hogeschool in Breda, loopt tot 11 de cember via Whydonate. Op 3 december is daar een online SSVA-feestje met sprekers van de SSVA. Baan van Harmen van der Werf Terneuzen Joeri Wisse Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30