Rem van den Bosch Burgemeesters willen alleen uitzondering maken voor tradities in gemeenten geeft eigentijdse twist aan Zeeuws meisje naderden. Door het ontstaan van de vaargeulen is dat niet meer nodig. 'i^Mguum» CS» Deze afspraak is gistermiddag ge maakt tijdens het reguliere overleg dat de burgemeesters en de Veilig heidsregio Zeeland voeren sinds het uitbreken van de coronacrisis. „Komende week wordt verkend of deze beperking overal juridisch mogelijk is", laten de burgemees ters weten. In principe is carbid schieten altijd al verboden, maar de helft van de Zeeuwse gemeenten heeft regels in de Algemene Plaat selijke Verordening opgenomen over het toestaan van carbidschie- ten tijdens de jaarwisseling. Denk daarbij aan de uren waarop het is toestaan, de maximale grootte van de melkbus en het afstand houden. De andere gemeenten hebben niets specifiek geregeld rond carbid- schieten. Eén lijn trekken De burgemeesters willen dit jaar één lijn trekken om extra groeps vorming bij het carbidschieten te voorkomen. Zij willen verder dat carbidschieten geen extra drukte veroorzaakte op de Spoedeisende Hulp van de ziekenhuizen. Flink knallen Volgens de Middelburgse burge meester Harald Bergmann, die mede namens zijn twaalf Zeeuwse collega's spreekt, levert carbid- schieten dit jaar extra gevaar op. Onervaren mensen dreigen met carbid en melkbussen te gaan expe rimenteren. Doordat deze jaarwis seling het afsteken van bijna al het vuurwerk in Nederland verboden is, is carbidschieten een alternatief om flink te kunnen knallen. Wie ondanks het verbod toch vuurwerk binnen of buiten bij zich heeft, laat staan wie betrapt wordt op afsteken, gaat zonder pardon op de bon. Bergmann waarschuwt: ,,We voeren een lik-op-stukbeleid." Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid kondigde twee weken geleden forse boetes Door vuurwerk uit de samenleving te halen, willen we ellende voorkomen aan voor overtreding van het vuur werkverbod. De boete zal minstens honderd euro zijn. Ook volgt een aantekening op het strafblad. Deze niet mis te verstane bood schap zullen de handhavers ook op scholen vertellen. Het opsporen van vuurwerk heeft in de weken voor oud en nieuw voorrang. Berg- mann: ,,Door op voorhand zoveel mogelijk vuurwerk uit de samenle ving te halen, willen we ellende rond de jaarwisseling voorkomen." Boa's De controle op vuurwerk, ruim vóór 31 december, moet er verder voor zorgen dat politie en boa's met de jaarwisseling minder tijd kwijt zijn aan illegaal geknal. Zij kunnen hun aandacht dan richten op hand having van de openbare orde en na leving van de coronaregels. De ge meenten zetten op een rijtje hoe veel handhavers ze voor de feestda gen beschikbaar hebben en of ze tij delijk extra boa's moeten inhuren. It I vrijdag 27 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 Zeeuws verbod carbidschieten De Zeeuwse burgemeesters wil len carbidschieten dit jaar ner gens toestaan. Er wordt hooguit een uitzondering gemaakt 'voor mensen en organisaties die dit al langere tijd uit traditie binnen gemeenten organiseren'. Daarbij blijven alle coronabeperkingen voor bijvoorbeeld groepsvor ming van kracht. Theo Giele Middelburg - Harald Bergmann

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29