al I--*• •- mm *5k.-\r- MEDIA CULTUUR 25 - *srr - /sss- 50 jaar is over the hill. Er ontstaat een ander gevoel, je doet een stapje naar achter 19 *?[A tSBBv wa-s. V waren. Het is allemaal heel verfris send." „Rustiger juist. Door corona word je uit je ritme in iets nieuws ge dwongen. Het vertrouwde was weg, maar dat geldt ook voor mensen die elke dag naar kantoor gaan. Het gaat goed. Nederland is een heerlijk land. En alleen al het hebben van een ritme is fijn, om niet elke keer te hoeven zeggen: nee, dan kan ik niet, want dan ben ik er niet. Dat alleen al vind ik te gek. Natuurlijk denk ik soms, als ik oude foto's of filmpjes bekijk van eerdere reizen: oei. Dan komt het even binnen. Dat doe ik dus niet zo vaak. Maar ik tel mijn zegeningen dat ik dit allemaal al heb mogen doen. Ik ben nog niet klaar met reizen, zou het heus wel weer fijn vinden, maar kan voorlopig prima zonder.'' ,,De weidsheid van de wereld. Ne derland heeft zoveel wat fijn is. Een fantastisch land, maar het is wel gereguleerd. Je kunt niet wildkam- peren. Of eindeloze fietstochten maken en niemand tegenkomen. Ik kan soms verlangen naar uitge strekte natuur waar je eenzaam kan zijn." ,,Nou, nee. Nederland kende ik al goed. Ik heb hier het grootste ge deelte van mijn leven doorgebracht. Als ik tussen het reizen door hier was, ging ik altijd op pad. Ik heb een camping in Drenthe, heb vrienden op Terschelling, ben vaak in Zeeland. Ik hou ervan de fiets achterin te gooien, allerlei paden te ontdekken en door het land te sjezen.'' ,,In de late zomer belde hij me op. Kunnen we niet een paar daagjes gaan, vroeg hij. Ik weet niet of veel mensen op hun 91ste nog old skool kamperen, maar wij hebben het ge daan. Naar zijn favoriete natuurter rein op Langevelderslag bij de Kennemerduinen. Een eitje bakken, boekje lezen in het zonnetje. Luiste ren naar de vogeltjes, de kleine ge neugten van de natuur. Heel bijzon der, ook omdat je je realiseert: hoe vaak kunnen we dit nog samen doen?" ,,Toch wel. Er is toch niemand op aarde die zegt I couldn't care less. Het was ook best raar om dat in een pan- demie te vieren. We waren met een klein groepje op Terschelling. Wad lopen, een strandwandeling, terrasje. Alles op gepaste afstand. Heel speci aal. Maar ik ga nog wel eens een enorm stampfeest geven.'' ,,Bij 40 heb je nog het gevoel dat je nog niet op de helft bent. 50 is over the hill. Sowieso moet je er fysiek har der aan trekken. Doe ik ook. Ik sport veel. Maar er ontstaat ook een ander gevoel. Als je jong bent, is het leven een draaikolk. Je wil van alles uitpro beren, overal naar toe, alles is nieuws. Als je 50 bent, ga je meer beschou wen. Doe je een stapje naar achter en kijk je naar het leven dat doorkolkt, voor zover dat kan nu. Het is alsof je er iets minder aan deelneemt.'' ,,Dubbel. Het is prettig om even los te zijn van die waan van de dag. Aan de andere kant word je ook sentimen teel vanwege de dingen die geweest zijn.'' ,,Ik heb weer zo'n prachtig inkijkje gekregen in bijzondere levens. Zoals dat van Reid en Cornelie de Jong, waar ik met verwondering in huis was. Zo authentiek. Ik had het gevoel dat ik stond te kijken naar een stukje geschiedenis wat er niet meer is. Een ander hoogtepunt was de kunstschil der Cornelis le Mair. Iemand van wie je denkt: dat jij bestaat! Hij schildert de Gouden Eeuw en leeft in een huis dat je nog nooit gezien hebt. En zo autonoom ook. Zonder telefoon, in ternet, televisie of radio. Het doel van mijn programma's is altijd geweest om mensen aan het denken te zetten. Hoe ze zelf leven, welke keuzes ze maken. Het is heel verfrissend om te zien dat er mensen zijn die zich niet laten leiden door consumentisme en helemaal hun eigen plan trekken. Dat vind ik te gek.'' ,,Ja, zelfs een en ander in gang gezet. Ik heb een huisje gekocht buiten Amsterdam. Met een eigen boom gaard en moestuin. Zelfvoorzienend zijn is mijn grootste droom. Ik ga daar nu aan werken in plaats van naar andere mensen te kijken en luisteren hoe zij het doen.'' vrijdag 27 november 2020 GO Floortje met haar vader op natuurcamping Langevelderslag in de Kennemerduinen. foto's jacqueline de haas, bnn/vara 8'& V - Kn iJi' i i i maakt mij rustiger' Word je toch niet onrustig? Wat mis je wel aan het reizen? Heb je Nederland herontdekt? Geen tropisch bestemmingen of verre koude oorden, maar je bent nog wel een paar dagen met je vader gaan kamperen. Je werd deze zomer zelf 50. Was dat lastig? Wat merk je aan het ouder wor den? En hoe voelt dat? Hoe kijk je terug op je tweede reeks van Floortje Blijft Hier? De serie heeft jou ook aan het denken gezet? Floortje Blijft Hier, vanaf vandaag elke vrijdag om 21.30 uur bij BNNVara op NPO 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25