II Eerste of tweede verliezer maakt Max niet uit 23 Jac Orie, voor wie corona óók dichtbij kwam, ziet aparte kalender als uitdaging Op de aangepaste schaats- kalender zijn de NK sprint de volgende afspraak. Voor Jac Orie is het schipperen in het coronajaar. „Veel moet anders. Maar dat vind ik een uitdaging'', aldus de Jumbo-Visma-coach. Daarna: ,,Ik ben niet zo van het achteruitkijken. Ik probeer altijd te verbeteren. De ploeg, mezelf. En heb altijd gezegd dat ervaren zijn ook gevaren met zich meebrengt. Ik probeer mezelf ervoor te behoe den dat ik te veel op die ervaring ga leunen en steunen. Voor je het weet zit je vast in je eigen denken. Ik wil juist openstaan voor veran deringen, risico's nemen. Dat lukt de ene keer beter dan de andere keer, maar in the end gaat het luk ken. Dat is mijn overtuiging. Daarom verplicht ik mezelf ook om elke twee jaar de boel op zijn kop te gooien.'' Wanneer hij toch in de spiegel kijkt, en het grootste verschil moet benoemen tussen 18 jaar geleden en nu? Als antwoord buigt Orie zijn hoofd voorover. Op het lap- topscherm wordt zijn kale kop goed zichtbaar. Orie: ,,Mijn moe der zegt altijd: waar haar zit, kun nen geen hersenen zitten.'' Hij zegt het lachend en dat heeft een extra reden: zijn vader en moeder, 94 en 90 jaar, kregen in maart allebei het coronavirus. ,,Ik heb me echt zorgen gemaakt. Zelf had ik al alle symptomen na de laatste wereldbekerwedstrijd in Hamar. Later in maart had mijn Wolvega Een schaatsploeg vol toppers een onzeker jaar doorloodsen gedu rende een pandemie, was hem dat 18 jaar geleden als beginnend hoofdcoach óók gelukt? ,,Ik vind het lastig om zoiets groots in een andere context te zetten'', zegt Jac Orie, de 52-jarige coach van Jumbo-Visma. ,,Ik hoop zeker dat ik nu verder ben dan toen.'' vader longontsteking en tegen de 40 graden koorts. 15 kilo te zwaar, de risicogroep. Het ziekenhuis kon hij al niet meer in en de arts zei: het verloop ziet er niet goed uit. Toch kwam hij er weer bovenop met een penicillinekuur. Mijn moeder kreeg het een paar dagen daarna, gelukkig alleen verkoud- heidsklachten en verhoging. Echt, ik vind het ongelooflijk hoe die mensen erdoorheen zijn gefietst.'' Vandaar dat hij zegt: ,,Ik tel mijn zegeningen. Jazeker, het is bijzon der. Die avond zag het er helemaal niet goed uit. Ik dacht dat het kantje boord zou zijn, maar hij knapte hartstikke snel op.'' Het viel 'gelukkig' samen met de rustperiode van zijn schaatsers. Maar kort daarna begon het uitvo- gelen: hoe krijgen we de home trainers bij de schaatsers thuis, hebben we een locatie waar ieder een om de beurt kan trainen. Dat hebben we allemaal geregeld op korte termijn.'' Deze week werd bekend dat de WK afstanden dit jaar tóch verre den worden. Dat was lang een vraagteken, maar nu weet Orie dat zijn schaatsers ook begin februari in goede vorm moeten zijn. Geen oriëntatie in Peking, een jaar voor de Winterspelen, maar nóg een toernooi in de gecreëerde bubbel Heerenveen. ,,Ik had liever een normaal jaar gehad, met een reis naar Peking, ook als voorberei ding, maar het maakt niet uit want niemand doet die kennis nu op. Het is voor iedereen hetzelfde.'' Hij is bovenal blij dSt er wordt geschaatst. En dat hij na de recente bekendmaking terug mag naar de tekentafel. ,,Veel is anders. Moet anders. Maar dat vind ik een uitda ging.'' De aangepaste wedstrijdka lender vraagt om een andere bena- dering. ,,Weet je wat het is? Wij willen voor onze sponsors, voor het schaatsen, niet te veel rekenen. Er zijn weinig wedstrijden. Alles wat we rijden, moeten we met volle overgave doen. Dat zijn we aan onze stand verplicht.'' Dat geldt ook voor de NK sprint, waar hij komend weekeinde met Hein Otterspeer, Thomas Krol en nieuwkomers Dai Dai Ntab en Kai Verbij kanshebbers in zijn ploeg heeft. Risico nemen, durven, en dan mag het ook niet lukken. ,,Als we maar op zoek gaan naar die verbetering. Volgens mijn vrouw neemt die drang bij mij obsessieve vormen aan. Ik denk dat ze daar gelijk in heeft.'' Grijnzend: ,,Maar ik voel me er wel hartstikke goed bij.'' Volgens mijn vrouw neemt de drang naar verbetering bij mij obsessieve vormen aan. Ik denk dat ze daar gelijk in heeft ook niet uitmaakt of hij dit seizoen eindigt als tweede of derde in het kampioenschap. In zijn ogen maakt het geen verschil: de eerste of de tweede verliezer worden. Belang rijker vindt Verstappen het om het atypische racejaar te eindigen met een goed gevoel. ,,Ik word liever derde met een paar positieve laatste races.'' Want nadat Verstappen dit zijn beste jaar had genoemd, ging het een paar keer mis. Op Imola viel hij uit, twee weken geleden in Istan- boel moest hij het met een zesde plek doen. ,,Soms heb je van die weekeinden, of zondagen, dan lukt het allemaal niet. Er was miscom municatie over de vleugel, ik spin de, had vlakke banden, er was nul grip, je kon niet inhalen. Zo'n race zit er wel eens tussen.'' En ook al is Bahrein traditiege trouw zeker niet zijn beste circuit, met twintig punten in vijf races, toch heeft Verstappen er vertrou wen in dat hij het sentiment weer weet te keren. ,,De nieuwe onder delen die we in Turkije konden tes ten, zagen er positief uit'', zegt hij. „Kijkend naar de geschiedenis heb ben we hier nooit een kans gehad om te winnen, maar er is altijd een kans.'' Beide cijfermatigheden zeggen Max Verstappen niet zo veel, zegt hij in Bahrein, waar de komende twee weekeinden wordt geracet. Hij redeneert aan de hand van zijn gevoel en dat vertelt hem dat hij dit seizoen weer een tandje beter pres teert dan in 2019. ,,Je moet dat niet puur baseren op overwinningen.'' Zoals het de 23-jarige Limburger vrijdag 27 november 2020 'Ik tel mijn zegeningen' Pim Bijl Jac Orie bij de training in Thialf met drie van zijn Jumbo-Visma- sprinters: links van hem Kai Verbij en rechts Hein Otterspeer en Dai Dai Ntab. - Jac Orie (52) Met één zege is 2020 nog niet het beste racejaar van Max Ver stappen. Maar kijkend naar een ander lijstje, de WK-stand, kan hij het seizoen wel voor het eerst als tweede beëindigen, als hij in de laatste drie races de marge van 27 punten richting Valtteri Bottas dicht. Rik Spekenbrink Bahrein M Max Ver stappen in Bahrein: ,,Ik word liever derde met een paar positieve laatste races.'' FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23