JOL Allemaal in de lockdownmode De kipsalon is een hit Europa League Zware crisis in openbaar vervoer als gevolg van corona Walcheren We doen veel minder moeite om er pico bello uitte zien»ps-9 Het royale hapje vliegt bij El Fuego Domburg de deur uit »zeelandio Feyenoord houdt dapper stand en klimt naar tweede plek Het is een gemeente met veel bedrijvigheid en voorzieningen. En ook nog eens de grootste gemeente van Zeeland. En toch zijn er maar dertien mensen die - het zien zitten om burgemeester van Terneuzen te worden. Hoe kan dat nou? Ter vergelijking: naar de post van burgemeester in -Schouwen-Duiveland deden veertig liefhebbers een gooi. zeeland 2 Door corona gaan ov-bedrijven dit jaar een half miljard euro het rood in. Weliswaar komt het kabinet met 1,5 miljard euro over de brug, maar dat bedrag dekt de verliezen slechts deels. Voor de eerste helft van 2021 krijgt het openbaar ver voer nog eens 750 miljoen, maar daarmee spelen bedrijven slechts break even. Vervoerders versoberen hun dienstregeling voor 2021 om verlie zen te voorkomen. Zo krimpt Transdev (Connexxion) het bus vervoer in onder meer Zeeland en Noord-Holland tot 7 procent in. Ar- riva gaat minder rijden in onder meer Friesland en Zuid-Holland, Qbuzz in Groningen en Drenthe, EBS in regio Waterland en stads vervoerder GVB in Amsterdam. Gemiddeld worden dienstregelin gen in Nederland 10 procent uitge kleed, stellen provincies en Ver- voerregio's verenigd in DOVA. Het inkrimpen van het rooster is echter voor de langere termijn on voldoende, stelt Pier Eringa, ceo van Transdev Nederland (Connex xion). ,,Wij moeten vanwege de kli maatambities fors investeren in elektrische bussen. ,,Banken gaan ons dat geld niet lenen, want er komt niks binnen." De topman wil Corona bewijst hoe ongezond de sector al jaren is dat overheden bijspringen. ,,Er zijn honderden miljoenen euro's extra nodig." Marges in ov flinterdun Hoe groot de malaise in het ov is blijkt uit het feit dat aanbestedin gen in Friesland, Zuid-Holland, Gelderland, Overijssel en de Ver- voerregio Amsterdam recent zijn stilgelegd. Geen vervoerder schrijft zich nu in. Eringa: „Corona bewijst hoe ongezond de sector al jaren is. Wij, Arriva, Keolis, EBS: we hebben ons allen gek laten maken en ons op concessies ingeschreven die enkel met optimistisch rekenwerk winst gevend waren." OV-NL, de brancheclub van alle vervoerders, bevestigt Eringa's woorden. ,,De marges in het ov zijn flinterdun. Willen we pijnlijke in grepen voorkomen, dan heeft het ov zeker enkele jaren extra over heidssteun nodig", zegt voorzitter Pedro Peters. Provincies en Ver- voerregio's willen zich constructief opstellen. ,,Het is Uur U, we mogen de sector niet laten omvallen", zegt Floor Vermeulen, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland na mens de Decentrale OV-Autoritei- ten (DOVA). ,,Wij willen vervoer ders helpen bij de financiering, als banken dat niet doen." DOVA zegt aanbestedingen een tot anderhalf jaar te gaan uitstellen. ,,Dat geeft vervoerders ruimte." P11 vrijdag 27 november 2020 Nieuwsmedia ".■mOiSHV:/, P20-21 Wie wil hier nu geen burgemeester worden? Mes in diensten bus en trein Reizigers gaan de crisis in het openbaar vervoer komend jaar flink voelen. Bus- en treinver- voerders krimpen hun dienstre geling tot 10 procent in om grote verliezen als gevolg van corona te voorkomen. Veel lijnen gaan in frequentie terug, nachtbussen worden deels opgeheven. David Bremmer Hilversum —Pier Eringa, Transdev Nederland 9°C Geleidelijk pzc.nl aan wat Ook voor het laatste kouder regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1