n i ■iljoen U W welkom bij independer ECONOMIE 17 Tussen zaterdag en woen- De grote drukte is vooral online, merkt ook vergelijkingssite Kies- keurig.nl. Het is drukker dan vorig jaar. Er wordt meer gekocht via de site, maar Kieskeurig.nl ziet ook een grotere groep mensen dan vo rig jaar die afwacht. Zij denken dat op Black Friday zelf een nóg betere deal is te krijgen. Winnaarsgevoel Het Zweedse betaalbedrijf Klarna ondervroeg in aanloop naar het koopjesfestijn duizend Nederlan ders. Een stevige korting is een ongekende prikkel om tot aan schaf over te gaan. Volgens consu mentenpsycholoog Patrick Wes- sels, die op verzoek van Klarna zijn licht laat schijnen op het koopgedrag, krijgen consumenten van het kopen van een product met korting een 'winnaarsgevoel', een gevoel 'het systeem' te slim af zijn en het kunnen vertellen van een succesverhaal. ,,Als je het zelfde product later in de dure decembermaand voor de normale prijs zou moeten kopen, voelt dit voor de consument als een ge miste kans.'' Kitty Koelemeijer, hoogleraar marketing aan de Nyenrode Busi ness Universiteit, noemt de op winding van de jacht, het kudde gedrag van mensen en Hollandse zuinigheid ook factoren die psy chologisch meewerken. ,,Als veel mensen in een rij staan voor een winkel, moet het wel goed zijn en volgen we elkaars gedrag. Daar naast wordt het als een deugd ge zien om zo min mogelijk voor iets te betalen.'' Al met al is het CPB wat optimisti scher over de gevolgen van de coro- napandemie dan een paar maanden geleden, blijkt uit de nieuwste raming over de economie door de rekenmeesters van het kabinet. De veerkracht van de economie is beduidend groter dan eerder ge dacht. Voor dit jaar rekent het CPB op een krimp van de economie met ruim 4 procent. Maar de werkloos heid loopt maar heel licht op, van 3,4 procent naar 4,1 procent. Vooral jongeren en mensen met flexibele contracten zijn getroffen. Het gaat dan vaak om bijbaantjes in de horeca, of bij evenementen. Juist die sectoren worden hard getroffen door de beperkende maatregelen om de verspreiding van het virus in te dammen. Veel bedrijven en werknemers hebben nu baat bij de steunmaatre gelen van het kabinet. Die helpen veel bedrijven door de zware peri ode. Het aantal faillissementen is zelfs lager dan voor de crisis. Dat betekent ook dat veel werknemers hun baan behouden. En dankzij de overheidssteun krijgen ze hun sala ris doorbetaald. Mensen hebben dus nog geld om uit te geven. Maar volgend jaar zal het anders worden. Het CPB gaat er vanuit dat er geen derde golf besmettingen komt en dat in de loop van 2021 een goedwerkend vaccin beschikbaar komt voor iedereen. Dan kan de economie met bijna 3 procent groeien, is de verwachting. Opval lend is dat de werkloosheid dan juist oploopt tot 6,1 procent. Dat be tekent dat er zo'n 200.000 werklo zen bijkomen. De reden is dat de overheid de steunmaatregelen gaat afbouwen. Zonder steun zullen er alsnog bedrijven failliet gaan en mensen hun baan verliezen. De vraag is waarom de overheid niet doorgaat met steun verlenen. Dit jaar bleek dit middel een stevig fundament onder de economie te leggen. En financieel kan de over heid zich nog wel een nieuwe ronde steun veroorloven. Toch is doorgaan op de huidige weg geen goed idee, vindt Pieter Hasekamp, directeur van het CPB. ,,De steun haalt de dynamiek uit de economie.'' Nu worden bedrijven in leven gehouden die normaal Als er een vaccin is, kan de economie met bijna 3 procent groeien, schat CPB zouden omvallen omdat ze de con currentie met meer efficiënte be drijven niet aankunnen, of omdat ze een product of dienst leveren waar geen behoefte aan is. ,,Mensen worden nu betaald om thuis op de bank te zitten. Dat zorgt er voor dat ze geen ander werk zoeken in sec toren waar wel behoefte aan perso neel is, zoals de zorg.'' Nieuwe steun verlenen kan nut tig zijn, maar moet wel gericht wor den ingezet. ,,Geef meer geld om mensen te scholen of om te scho len. En geef extra middelen aan groepen die met een ernstige inko- mensval te maken hebben, bijvoor beeld'', aldus Hasekamp. Ook ge richte steun aan levensvatbare be drijven die het nu moeilijk hebben, kan een oplossing zijn. 1^ De ene zorgverzekering is de andere niet. vrijdag 27 november 2020 GO groei en meer werkloosheid CPB: meer a Vorig jaar was het dringen geblazen bij veel winkels in de laatste week van november, zoals bij de Mediamarkt. Dit jaar halen consumenten hun koopjes online binnen. foto s de computer dag werd er in Nederland voor 460 miljoen euro online gekocht. vorig jaar was dat 365 miljoen euro. De economie groeit volgend jaar, maar toch loopt de werk loosheid op, verwacht het Cen traal Plan Bureau (CPB). Dat komt omdat de steunmaatrege len van de overheid ophouden. Peet Vogels Den Haag 'Vj-H We lijken soms best veel op elkaar. Toch ander zit jarenlang vast aan slotjes. Ook zijn we allemaal net een tikje anders. elke zorgverzekering is een tikje anders. De een heeft genoeg aan een bitje. Een Bij Independer zie je eenvoudig wat die verschillen zijn. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw beugelbekkie past. Vergelijk zelf en bespaar op independer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17