II 12 NIEUWS Een brandstichting met onschuldige slachtoffers vormt het voorlopige dieptepunt in de slepende afpersings zaak rond fruithandel De Groot in Hedel. Daarvoor kregen werknemers een kogel door het raam of een granaat op de stoep. Je zult er maar werken. Dat is toch bij iedere nieuwe ontwikkeling in de zaak van groente- en fruithandel De Groot uit Hedel de eerste ge dachte. Je zult maar een van die 130 medewerkers zijn. Een van de velen die gewoon hun werk willen doen, maar nu doelwit zijn van crimine len. Bij sommigen thuis ontplofte al zwaar vuurwerk, anderen kregen een kogel door het raam, een brand stichter aan de voordeur of een handgranaat op de stoep. Bij ieder incident was al de vraag: hoe lang duurt het nog totdat er ook echt slachtoffers vallen? Het ant woord kwam afgelopen woensdag in de vroege ochtend, toen bij een woningbrand in Hedel inderdaad twee gewonden te betreuren waren. ,,Ik maak me grote zorgen over de veiligheid in de samenleving. Deze criminelen deinzen nergens meer voor terug'', aldus Henny van Koo- ten, burgemeester van de gemeente Maasdriel woensdagmiddag. ,,Een mensenleven lijkt niet meer te tel len. De twee mensen in de woning hebben geluk gehad dat zij nog uit het raam konden springen.'' Cocaïne Al vaker werden de overzeese transporten van De Groot Fresh Group misbruikt door drugssmok kelaars. Dat leidde diverse malen tot de vondst van drugs tussen het fruit, waarna onmiddellijk de poli tie werd ingeschakeld. Maar na de vondst van 400 kilo cocaïne tussen een partij bananen, in het voorjaar van 2019, lieten cri minelen het er niet bij zitten. Dat was het begin van de nachtmerrie die nu voortduurt, voor het bedrijf en zijn medewerkers. Eind mei, begin juni 2019 kregen de eigenaren van De Groot Fresh Group bedreigende sms'jes. 1,2 mil joen euro, werd er geëist, als com pensatie voor de onderschepte coke. Als het bedrijf niet over de brug zou komen, zou 'een wille keurige medewerker' geliquideerd worden. En als de politie werd in gelicht, zou er extreem geweld vol gen. De eigenaren sloegen niette min direct alarm. Sindsdien wor den zij en het bedrijf fors beveiligd. Ik maak me grote zorgen. Deze criminelen deinzen nergens voor terug Uitgerekend justitie maakte vervol gens een blunder van jewelste. Er werden drie verdachten gepakt. Zij kregen door een fout de beschik king over de gegevens van tiental len De Groot-medewerkers. Justitie had verzuimd die gegevens te schrappen uit het strafdossier alvo rens het naar de verdachten ging. In een reactie betuigde het Open baar Ministerie spijt, maar het ver kondigde ook dat medewerkers van De Groot nooit gevaar hadden ge lopen. ,,Daar zijn nooit aanwijzin gen voor geweest en dat is nu ook niet het geval", werd gezegd. In januari van dit jaar kreeg de zaak echter een nieuwe wending, toen bij een appartementencom plex in Kerkdriel een handgranaat werd gevonden. In het complex bleek de zoon van de eigenaar van De Groot te wonen. Een krantenbe zorger ontdekte het explosief, dat op scherp stond, waarna de Explo sieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) het onschadelijk maakte. Niet veel later bleek dat justitie inmiddels vijf verdachten van de afpersingszaak op de korrel had. Bij een voorbereidende zitting in fe bruari vertelde de officier van jus titie dat een van hen in de gevange nis telefoons tot zijn beschikking had. Uit een afgetapt gesprek werd de verdachte geciteerd: ,,Ze hebben mij een hele lijst gegeven van de adressen van al zijn familieleden. Die heb ik al verspreid naar buiten.'' Toch kwam ook deze verdachte twee maanden later op vrije voeten, net als de anderen eerder al. Zij ble ven wel verdacht. Eind juni volgden nieuwe inci denten. Nadat bij een woning in Hedel een voordeur in brand vloog, werden twee andere huizen in Kerkdriel beschoten. Het betrof adressen van (oud-)medewerkers van De Groot, meldden bronnen. En daarmee hield het nog altijd niet op. Een woning in Tiel werd door brand en later ook door vuurwerk getroffen, evenals een auto in Breda. En ook in Rosmalen werden bewoners opgeschrikt door een gi gantische vuurwerkknal en dito ra vage tot gevolg. Alle slachtoffers in deze zaken hadden een connectie met het groente- en fruitbedrijf. Ongrijpbaar Afgelopen weekeinde nog ont plofte er weer vuurwerk bij de wo ning in Kerkdriel die al beschoten was. En woensdagmorgen was er dus de brand in Hedel. Burgemees ter Henny van Kooten kan geen uit spraken doen over het onderzoek, omdat dat een zaak van de politie is, zegt hij. Dus doet hij wat hij wel kan doen. ,,Voor die mensen gaan staan. Met ze praten. Ze een hart onder de riem steken." De burgemeester is er om de openbare orde en veiligheid te ga randeren, zegt hij. Om zichzelf meteen te corrigeren: ,,zo goed mo gelijk te garanderen. Want dit is wel ongrijpbaar hè.'' vrijdag 27 november 2020 '^TREdeh - Henny van Kooten, burgemeester ▲T Bij een woningbrand in Hedel vielen afgelopen woensdag twee gewonden. Bij een ander huis moest in juni de voordeur het ontgel den. In januari werd bij het appartementencomplex waar de zoon van de bedrijfseigenaar woont een handgranaat gevonden. fotos bd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12