zouden moeten thuisblijven' Vriendschap, een hakbijltje, het leven 9 beetje' vertrouwen in. Die cijfers zijn ongeveer gelijk aan die in de uitslag van de enquête in augustus. Toch vindt ruim de helft van de ondervraagden ook dat de overheid de tweede golf had kunnen voorko men als het strengere maatregelen had genomen, en vindt 50 procent dat het kabinet en het RIVM te wei nig doen om verdere verspreiding van het virus te voorkomen. Slechts 8 procent vindt dat er te veel maat regelen zijn genomen. 64 procent van de Nederlanders vindt dat de overheidsmaatregelen hen niet te veel beperken in hun vrijheid. Dat percentage is gedaald ten opzichte van de 71 procent in augustus, toen er veel minder be perkingen golden. Opvallend is ook dat 75 procent van de ondervraag den stelt zich te ergeren aan de losse omgang van anderen met de coro- naregels. De Nederlander beoor deelt het eigen gedrag beter: 87 pro cent zegt zich goed tot zeer goed aan de coronamaatregelen te hou den. Dat percentage is iets hoger dan in augustus. Uit de opiniepeiling blijkt ook dat 48 procent van de ondervraagden van plan is een vaccinatie te halen als het vaccin beschikbaar is. 20 pro cent wil juist geen prik. De rest van de ondervraagden weet het nog niet. Opvallend is dat maar 32 pro cent van de ondervraagden ervan uitgaat dat het vaccin zeker veilig is op het moment dat het wordt aan geboden. 9 procent denkt dat het vaccin dan zeker niet al veilig is. De enquête werd gehouden in een periode dat medicijnfabrikan ten het ene na het andere juichende bericht over hun coronavaccins de wereld in slingerden. Ook maakte het kabinet toen de volgorde van de vaccinatiecampagne bekend: oude ren en kwetsbaren eerst. Driekwart van de Nederlanders vindt het te recht dat mensen met een essenti eel beroep - zoals zorgpersoneel - met voorrang een vaccinatie krij gen. Het scenario waarin mensen die gevaccineerd zijn, meer vrijhe den krijgen dan mensen die nog geen prik hebben gehad, kan op veel minder steun rekenen. Dat vindt 43 procent een goed idee. Mogelijk komen dit jaar al de eer- ste tienduizenden vaccinaties voor Nederland beschikbaar. Volgend jaar zal dan de grote bulk volgen. Wanneer echt sprake kan zijn van massa-vaccinatie, is nog niet be kend. Bijwerkingen Vooralsnog zijn tijdens de testfases bij de drie farmaceuten die al heb ben gesteld dat hun vaccin effectief is - Pfizer, Moderna en AstraZeneca - geen noemenswaardige bijwer kingen naar boven gekomen. Ex perts noemen het niet waarschijn lijk dat dat later alsnog gaat gebeu ren. In het gros van de gevallen tre den die namelijk op in de eerste maand na toediening, zeggen zij. Wel kan het gebeuren dat men sen in incidentele gevallen ergens last van gaan krijgen, stelde epide mioloog Patricia Bruijning (UMC Utrecht) deze week in deze krant. Dan nog is het de vraag of het be treffende vaccin meteen ongeschikt verklaard moet worden. ,,Het is al tijd een risico-afweging. De bijwer kingen die we van het coronavirus kennen, zijn ook niet mals." veel schade heeft berokkend, zoals door het oplopen van leer- achterstanden. ,,Dus er is alle re den om niet over te gaan op maatregelen als sluiting.'' Illy stelt wel dat het 'zonne klaar is dat op plekken waar veel interacties zijn, het virus zich gemakkelijker verspreidt'. ,,Scholen spelen dus absoluut een rol. Maar die moet je afwe gen tegen de schade die je be rokkent door ze te sluiten. Het gaat alleen al op de middelbare scholen om een miljoen kinde ren. Ik denk niet dat we het ons kunnen permitteren hun nog meer leed aan te doen.'' Illy vindt het geruststellend dat er weinig besmettingsclus- ters gevonden worden waarin zowel leerlingen als leerkrach ten zitten. ,,Dus óf leerlingen besmetten elkaar onderling, óf er zijn clusters met leerkrach ten.'' Dat is een belangrijk gege ven, omdat veel docenten vrees den dat leerlingen hen zouden besmetten. De kinderarts wijst er ook op dat veel leerlingen juist thuis op feestjes met medeleerlingen be smet raken. Zo raakten in in Nij megen tien klasgenoten besmet op een slaapfeestje bij een van de leerlingen thuis. ,,Dat heeft dus niets met school te maken. Ik zou tegen de ouders willen zeggen: sta dat soort samen komsten niet toe.'' Illy denkt dat in plaats van scho len te sluiten het veel beter is ouders te wijzen op hun verant woordelijkheden. ,,Juist zij moe ten gewoon uit zichzelf zorgen dat ze niet op pad gaan, zo min mogelijk vrienden opzoeken, thuiswerken. En dat laatste kan juist goed als de kinderen op school zijn.'' Maar ook tieners mogen zich wat hem betreft wel wat meer aantrekken van de voorschrif ten. ,,Op school gaat dat mis schien aardig, maar het is niet de bedoeling dat ze thuis bij hun klasgenoten in plaats van 1,5 meter ineens 0 meter afstand houden. Daar is nog wel wat te winnen.'' IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 63 Mijn kinderen maken altijd het grapje: papa heeft maar één vriend. Dat dan in te genstelling tot mijn vrouw, die veel vriendinnen en een vriend heeft. Ik ben wat dat betreft een typische man, vrees ik. Maar dat ik maar één vriend heb, da's niet waar. Ik kom op een stuk of vijf. Als je daarin een rangorde aanbrengt van vrienden en heel goede vrienden, had ik er in ieder geval ooit twee. Een was een jongere broer van me, tien jaar gele den overleden. Ik mis hem nog dage lijks. En dan heb ik nog die ene echt goede vriend, die ik al driekwart van mijn leven heb. Eeh, voor de goeie orde, dit gaat geen zielig stukje wor den. Juist niet. Ik wil de vriendschap vieren. Mijn goede vriend, laten we hem W. noemen, heeft vele verliefdheden en twee scheidingen van mij uitge zeten, mijn huwelijken en de ge boortes van mijn kinderen meege vierd. Hij was bij de begrafenissen die ertoe doen. We kennen elkaar al uit Twente. Als we samen zijn en het leven bespreken, soms bij koffie, soms bij wat sterkers, is het alsof we nooit jonger waren, maar ook nooit ouder geworden zijn. Er is een kleine cultfilm, Andy, bloed en blond haar (1979), waarin een Twentse jongen met een onmiskenbaar accent (en een hakbijltje) in de Randstad ver zeild raakt. Op zeker moment zegt Andy: 'Ie bint toch mien vriend, of nie dan?' Dat zijn wij. Soms spreken en zien we elkaar weken niet. Maar hij is er altijd als dat nodig is. Hij is de man die ook nu, tijdens corona, rustig drie keer appt: 'Afspreken?' En als ik dan zeg 'mwah, beetje afwachten of het kan', pro beert hij het een week later nog een keer. En nog eens. Tot ik zwicht. En als ik hem uiteindelijk weer verlicht glimlachend uitlaat, zeg ik tegen me zelf: 'Dat was goed.' Vriendschap is een thema in ons aller leven natuurlijk. Nu meer dan ooit, denk ik. Daarom wil ik u ernaar vragen; om te schrijven over vrien den die u juist door deze corona periode heen helpen, ook al is het op afstand. Die ene vriendin of vriend aan wie alleen de gedachte u al een warm hart bezorgt. En waarom dan? Dat zou ik dus graag van u willen weten. Concreet: mag ik uw verhalen over vrienden in coronatijd? Kort en bondig graag :-). donderdag 26 november 2020 GO Met de feestdagen in zicht een spook beeld voor de meeste Nederlanders: grote drukte op vliegvelden, zoals hier op Newark Airport in de VS, waar Amerikanen massaal in het vliegtuig stap ten om met familie vandaag Thanksgiving te vieren. foto reuters 64 procent vindt dat de maatregelen men sen niet te veel beper ken in hun vrijheid. Kinderarts Karoly Illy FOTO RAPHAEL DRENT Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Mail naar: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9