Uitzendmanager die Roemeen toetakelde is aangehouden Jan Kooijman vrijgesproken in Belgische stalkingzaak 'Niet kinderen, maar ouders 8 NIEUWS CORONA OPINIEPEILING Op de beelden, die begin deze maand het nieuws haalden, is te zien hoe een Roemeense arbeids migrant een minuut lang geschopt en geslagen wordt door de manager van Reyhan Uitzendbureau. Het slachtoffer zit op een stoel terwijl de uitzendbaas op hem inslaat en lijkt te roepen 'You make joke of me?'. Als de Roemeense man ineen duikt om de klappen te ontwijken, wordt hij tegen zijn hoofd geschopt. De vechtersbaas is de zoon van As- kin Reyhan, eigenaar van het gelijk namige uitzendbureau dat naar ei gen zeggen tweeduizend man aan het werk heeft, voornamelijk in de vleessector. De video zorgde voor de nodige commotie, omdat de vleessector al langer onder een vergrootglas ligt vanwege misstanden. Naar aanlei ding van het filmpje zegde vlees verwerker Vion de samenwerking met het uitzendbureau op en deed vakbond FNV aangifte. De autori teiten lieten weten bovenop de zaak te zitten, met de huidige aan houding als resultaat. De mishandeling vond plaats in een chalet van het uitzendbureau op resort De Molenheide in Schijn- del. De aanleiding van de mishan deling is niet helemaal duidelijk. Volgens het uitzendbureau had het Roemeense slachtoffer de avond ervoor een vrouw lastig gevallen. Zelf liet het slachtoffer later weten dat hij die ochtend niet wilde werken en daarom klap pen had gekregen. t Mishandeling van de arbeidsmigrant was op video te zien Uit eerder onderzoek van deze krant bleek al dat er sprake is van misstanden in slachterijen. Roe meense arbeidsmigranten vertel den over de constante dreiging van ontslag, de soms erbarmelijke woonomstandigheden, collega's die elkaar verlinken en dreigemen ten vanuit het uitzendbureau. Uit angst durven de werknemers hier over nauwelijks te praten en heb ben autoriteiten moeite om tegen de misstanden op te treden. BRUSSEL De Belgische rechter heeft tv-presentator Jan Kooijman vrijgesproken van stalking en laster van een Belg over wie hij een pro gramma maakte. Ook zijn op drachtgever SBS België gaat vrijuit. Kooijman en SBS stonden terecht voor het belagen van een dierenarts toen ze in 2016 het televisiepro gramma Opgejaagd opnamen. Ze zochten de man op, omdat hij iemand zou hebben gestalkt en ze hem daarmee wilden confronteren. Maar daarbij hebben ze de dieren arts op hun beurt gestalkt en belas terd, klaagde die. Hij zou herhaal delijk duidelijk hebben gemaakt dat hij niet voor de camera wilde ver schijnen, maar Kooijman en zijn team belden aan met draaiende ca mera. De presentator en zijn op drachtgever zien de gang van zaken heel anders. Kooijman en zijn team wilden de dierenarts zijn verhaal laten doen en hebben er alles aan gedaan om hem niet herkenbaar in beeld te brengen, hielden ze ook in de rechtszaal vol. Het Openbaar Ministerie had de rechter al gevraagd Kooijman niet te veroordelen, maar alleen zijn schuld vast te stellen. De presenta tor en zijn collega's beseften niet dat ze de wet overtraden, meende justitie. Bovendien hebben Kooij- man en SBS de zaak nadien opge lost met de dierenarts. Die vraagt niet meer om schadevergoeding. De meeste Nederlanders keuren het af als landgenoten de komende winter naar het buitenland gaan. De helft vindt dat meer maatregelen nodig zijn om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Ook weet de helft nu al dat ze zich daartegen zullen laten inenten. In een opiniepeiling heeft drie kwart van de ondervraagden aan gegeven het onverantwoord te vinden als mensen deze winter op vakantie gaan naar het buiten land. Bureau Markteffect heeft de enquête vorige week gehouden in opdracht van deze krant. Het bu reau ondervroeg meer dan dui zend mensen, die een representa tieve doorsnee van de Neder landse bevolking vormen. Premier Rutte riep begin deze maand op zeker tot half januari niet naar het buitenland op va kantie te gaan. Meerdere skigebie den in Oostenrijk en Zwitserland zullen echter begin december wel opengaan. Gisteren zei reisorga nisator TUI tegen deze krant ook dat er 'veel animo' voor winter sport is onder Nederlanders. ,,We verwachten veel lastminuteboe- kingen als de pistes opengaan", aldus een woordvoerder. Uit de enquête komt echter naar voren dat 71 procent van de Nederlanders het eens is met de stelling dat het 'onverantwoord is als mensen deze winter naar het Enquête corona buitenland gaan'. Een verklaring daarvoor kan zijn dat veel Neder landers de zomervakantie zien als een van de grote veroorzakers van de tweede coronagolf, die Neder land vanaf september trof. Op de vraag 'wie is er medeverantwoor delijk voor de tweede golf?', wijst 61 procent van de ondervraagden onder meer naar vakantiegangers die in de zomer naar het buiten land zijn geweest. Het kabinet moet de komende anderhalve week een knoop door hakken over het versoepelen van de coronamaatregelen tijdens de kerstdagen. Omdat de besmet- tingscijfers al een week of twee niet meer dalen, liggen versoepe lingen niet voor de hand. Vertrouwen De steun voor het coronabeleid van het kabinet blijft groot, maar neemt wel af, blijkt uit de peiling. 64 procent zegt 'vertrouwen te hebben in de aanpak van het ka binet en het RIVM'. Bij een pei ling in augustus was dat 66 pro cent. Daarnaast heeft 47 procent er 'veel tot zeer veel vertrouwen' in dat Mark Rutte de juiste pre mier is om de coronacrisis te lijf te gaan. 30 procent heeft daar 'een De kerstvakantie van scholieren verlengen met een week is een slecht idee. ,,Dat wordt dan vooral gebruikt als instrument om de ouders thuis te houden, dat gaat echt veel te ver.'' Was getekend: onderzoeker KSroly Illy, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde, tevens kinder arts van het ziekenhuis Rivieren land in Tiel. Illy is ook lid van het Outbreak Management Team, dat met de suggestie kwam vanwege corona de kerstvakantie met een week te verlengen. Onderzocht wordt nu welk effect dat kan heb ben op de besmettingscijfers. ,,Als het een belangrijk effect heeft, sta ik ervoor open, maar we weten eigenlijk al dat kinderen op de lagere school geen grote rol spelen bij de verspreiding van het virus. Effect van die extra week zou wel zijn dat ouders meer thuisblijven, maar dan misbruik je de kinderen daarvoor en dat gaat me echt te ver.'' Er is wel een verschil tussen kinderen op de basisschool en de middelbare school. Jonge kinde ren hebben veel minder viral load dan middelbare schoolleerlingen, die veel meer virusdeeltjes bij zich dragen. Oudere kinderen zijn dus veel besmettelijker. Volgens Illy is een extra vakan tieweek slecht voor het welzijn van alle kinderen, die volgens hem bij de eerste lockdown al meer dan genoeg leed is aange daan. Als er al extra coronamaat regelen nodig zijn, 'dan is er nog een schat aan andere dingen die je kunt doen'. Dat zijn onder meer het sluiten van sportscho len - of daar stoppen met groeps lessen -, winkels, musea en pret parken. ,,Alles is nog open.'' Onderzoek wijst uit dat de slui ting van de scholen in de eerste helft van het jaar de leerlingen donderdag 26 november 2020 GO De manager van een uitzendbu reau die op een uitgelekte video een Roemeense arbeidsmigrant in elkaar slaat, zit vast. De poli tie hield de 24-jarige man uit Doetinchem gisterochtend aan op verdenking van zware mis handeling. Chiel Timmermans Doetinchem De recreatiewoning op een vakantiepark in Schijndel, waar de ar beidsmigrant werd mishandeld. foto jan zandee Nederlander vindt buitenlandse vakantie nu onverantwoord Cyril Rosman Sander van Mersbergen Eindhoven Meutraa/ Ik heb er begrip voor dat er minder strenge maatregelen gelden voor Nederlanders die gevaccineerd zijn. Wanneer het vaccin tegen corona klaar is, dan is het ook veilig. 6% weet ik niet 13% Het is terecht dat Nederlanders met een essentieel beroep zich eerder kunnen laten vaccineren. Zodra er een vaccin is tegen corona ga ik me laten inenten 2% 10% 261120 BRON: MARKTEFFECT Kinderarts Karoly Illy, lid van het Outbreak Management Team, bestrijdt het idee voor een langere kerstvakantie. Eric Reijnen Rutten Tiel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8