Snel: 'Toeslagen is fabriek zonder menselijke maat' 7 -.SSmSiS' TEKENINGEN JAN VAN ZANEN Amsterdamse kinderen sturen massaal hun tekeningen voor de Sint naar de Haagse burgemeester Jan van Zanen, omdat hij wél verscheen in Het Sinterklaasjournaal. In tegenstelling tot hun eigen burgemeester Femke Halsema, die geen tijd had. Zenuwachtige kinderstem metjes in het reusachtige stadhuis van Den Haag. Dichter bij de Sint kunnen de jonge gelovigen dit jaar niet ko men. Want achter die deur zit burge meester Jan. De man die in direct contact staat met de goedheiligman ,,Van corona mag ik mijn tekening niet aan Sinterklaas geven", zegt Olivia die aan de veer op haar pieten muts plukt. Terwijl de jonge Hage naars elkaars kleurplaten bekijken, doet burgemeester Van Zanen de deur open en verwelkomt hen. Hij gaat meteen door zijn knieën om op gelijke hoogte met de kinde ren te kunnen praten. ,,Wat mooi. Prachtig. Dankjewel", is zijn reactie wanneer Sara, Mees en Koen hun kunstwerken laten zien. ,,Vanwege deze gekke tijd, heeft Sint mij ge vraagd deze taak op mij te nemen", vertelt de burgemeester, die de hoe veelheid tekeningen nog nauwelijks vast kan houden. ,,Ik heb een speciale relatie met de goedheiligman. Inmid dels heb ik zo veel moois verzameld dat ik al meerdere bezoekjes aan de Sint heb gebracht." De Haagse burgemeester verscheen eerder al bij Dieuwertje Blok in het Sinterklaasjournaal. Met zakken vol tekeningen en een blikje Haagse Hopjes was hij de eerste burgemees ter die Sinterklaas in het Pietenhuis welkom mocht heten. Na Jan van Zanen volgden zijn collega's Sybrand Buma van Leeuwarden, Ahmed Aboutaleb van Rotterdam en Ahmed Marcouch van Arnhem. Femke Halsema, burgemeester van Amsterdam, was de opvallende af wezige bij dit defilé. Zij was niet op alle verzoeken van het populaire pro- Ik krijg niet alleen tekeningen uit Den Haag, maar ook uit Amsterdam gramma ingegaan. Net als de burge meesters uit elf andere gemeentes in Nederland, waaronder Putten, Aal ten en Steenbergen. Achteraf hebben de meesten spijt. Halsema weigerde ook de Amster damse kinderen in het Sinterklaas journaal toe te spreken met een eigen videoboodschap. De andere burge meesters, onder wie Jan van Zanen, deden dit wel. In het bericht ver zochten ze de kinderen uit hun ge meente om de tekeningen naar het adres van de burgemeester toe te stu ren. Die geeft de kunstwerken door aan Sinterklaas. De Amsterdammer tjes moesten het doen met een film pje van het hoofd bijzaken van de ge meente. ,,Na mijn bijdrage aan de landelijke intocht krijg ik niet alleen tekenin gen uit Den Haag, maar ook uit Am sterdam en andere niet-deelne- mende gemeentes opgestuurd. De kinderen zien mij waarschijnlijk als dé burgemeester, omdat ik tijdens de optocht voorop liep. Hun prach tige kunstwerken zijn in goede han den. Ik zorg dat alles bij Sinterklaas terechtkomt." Pas voor de zomer 2019 ging op Financiën de knop om en kwam Snel naar eigen zeggen 'uit de tun nel'. Vanaf dat moment veranderde ook zijn woordkeuze: hij zag slacht offers niet langer als 'ongelukkig geval', maar beschouwde hen als ouders die 'aangereden waren door de overheid'. Er kwam uiteindelijk een compensatieregeling, maar Snel voerde die zelf niet meer uit: De D66'er trad op 18 december vo rig jaar af. Achteraf, zegt Snel, is 2018 'een verloren jaar geweest'. Hij had het gevoel dat hij voortdurend achter de feiten aanliep. Informatie die uit de Belastingdienst moest komen, verkreeg hij zeer moeizaam. Daar door duurde het lang voor hij in ac tie kon komen. Snel: ,,Dat vind ik oneindig spijtig." Wat volgens hem ook niet hielp, was dat hij met de Tweede Kamer 'eindeloos steggelde' over incom plete dossiers. Het ging volgens hem toen te veel over 'bijzaken'. Te gelijkertijd verwijt hij zichzelf dat hij zolang is meegegaan in de de fensieve houding van de fiscus. ,,Ik zat daarin vast." Snel zegt te hopen dat hij een volgende keer in een dergelijke situatie 'sneller uit die tunnel' komt. Snel zegt geen verklaring te heb ben voor het feit dat cruciale infor matie bij de Belastingdienst kon Eén verkeerd vinkje - hupsakee - leidt ertoe dat een toeslag wegvalt 'verdampen' en hem niet bereikte. Bij zijn aantreden kreeg hij een overdrachtsdossier. Daarin stonden honderd punten opgesomd, maar het harde invorderingsbeleid bij Toeslagen, waar ouders zelfs bij een klein foutje hun volledige kinder- opvangtoeslag moesten terugbeta len, stond daar niet tussen. Snel noemt 'Toeslagen' 'een fa briek zonder menselijke maat'. ,,Kern van het probleem is dat er een systeem is gebouwd waarbij één verkeerd vinkje - hupsakee - ertoe leidt dat een toeslag wegvalt." Zulke wetgeving mag de politiek nooit meer maken, meent hij. De gevolgen waren immers 'snoei hard', aldus Snel. Ook Snels toenmalige evenknie op het ministerie van Sociale Za ken, staatssecretaris Tamara van Ark, zei tijdens haar verhoor pas la ter lucht te hebben gekregen dat de wet waar zij verantwoordelijk voor was zo hard uitpakte. ,,Ik had het heel graag toen geweten, want ik denk dat het voor ouders heel erg is geweest", aldus Van Ark. In dat ge val zou zij 'een andere afslag heb ben genomen'. Dat gebeurde echter niet. Van Ark zag wel dat mensen door toedoen van teruggevorderde toeslagen in de schulden raakten, maar dat dit ook kwam doordat zij bij een kleine fout alles moesten terugbetalen 'stond niet op mijn netvlies'. ,,Dat spijt mij heel erg." Van Ark kreeg de opdracht om een stelselwijziging door te voeren: kinderopvangcentra zouden voort aan directe financiering van het Rijk krijgen, zodat de kinderop- vangtoeslag aan ouders geschrapt kon worden. De staatssecretaris trok echter in 2018 de stekker uit dit project, omdat ze een ict-debacle vreesde. Ook was haar verteld dat het op dat moment beter liep bij Toeslagen. En dus veranderde niets en gingen de dwanginvorderingen nog een jaar door. Achteraf heeft Van Ark, die in juli minister voor Medische Zorg werd, het gevoel dat ze 'in de voortuin een mooi perkje aan het maken was ter wijl de achtertuin in de hens stond'. De 'grote overheidsbelofte om mensen in nood te helpen' is vol gens de VVD-politica geschaad. Vandaag is de laatste dag van de verhoren door de commissie. Mi nister van Financiën Wopke Hoek stra en premier Rutte worden dan onder ede verhoord. De commissie brengt 17 december verslag uit. donderdag 26 november 2020 GO Kinde ren leve ren hun Sintteke ningen in bij de Haagse burge meester Jan van Zanen. FOTO'S FRANKJANSEN Irene van Oosten Den Haag 'Ik stuur alles door naar de Sint' - Jan van Zanen, burgemeester Oud-staatssecretaris van Financiën, Menno Snel. foto anp De compensatie voor slachtof fers van de toeslagenaffaire heeft volgens oud-staatssecre taris van Financiën Menno Snel veel te lang op zich laten wach ten. De Belastingdienst was te defensief en hij is daar te veel in meegegaan, zei hij gisteren tegen de parlementaire onder vragingscommissie kinderop- vangtoeslag. Laurens Kok Den Haag - Menno Snel, oud-bewindsman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7