Kerk Kloetinge vraagt voedselbank te helpen II Ideeënloket geopend Leven elf kastanjes wordt nog een beetje opgerekt 7 PERRONS VERLEGGEN SPOREN Regelmatige bezoekers van het museumterrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes zullen in het voorjaar niet weten wat ze zien. Een groot deel van het terrein gaat deze winter volledig op de schop. Er komen nieuwe perrons en de sporen worden verlegd. rm De afgelopen weken is al veel werk verzet door zowel professio nals als vrijwilligers van de SGB. Zo is het perron al grotendeels ontmanteld. Het wordt een aantal meter ver legd, wat meer richting de rand van het terrein. Dat schept ruimte voor de aanleg van een tweede perron, waarlangs ook een tweede spoor komt te liggen, een zogehe ten omloopspoor. Het nieuwe per ron wordt een stuk langer. Op het verlengde deel, nabij de achterin gang van het terrein, komen straks de twee wachthuisjes die nu nog op het bestaande perron staan. De aanleg van een omloopspoor was een grote wens van de SGB. Daarmee is het straks een fluitje van een cent om een locomotief aan de andere kant van de trein te De gemeente, die haar diensten houdt in de Geerteskerk, roept haar leden al enkele jaren op om tijdens de viering rond dankdag houdbare levensmiddelen mee te nemen voor de voedselbank. Maar nu er maar dertig mensen naar de dienst mogen komen, zal dat niet veel zoden aan de dijk zetten. ,,Het leek ons sowieso leuk om een keer het hele dorp bij de actie te be trekken'', zegt Eversdijk. Daarom is de samenwerking gezocht met Bakker Boer. Op vrij dag 27 en zaterdag 28 november kunnen mensen tussen 8.00 en 12.00 uur bij de winkel in Kloe- tinge een product kopen voor de voedselbank en het ter plekke in leveren. Op de zaterdag kunnen mensen 's middags tussen 13.00 en 17.00 uur ook levensmiddelen afgeven bij de Geerteskerk. Wie dat tussen 15.00 en 16.30 uur doet, kan ook nog genieten van het or gel- en pianospel van Mariëtte Evers. Haar dochter Judith be speelt de harp. ZIERIKZEE Een idee droppen en dan maar wachten tot het de juiste plek heeft bereikt in de logge orga nisatie die gemeente heet. Daar wil Schouwen-Duiveland korte metten mee maken. Ze heeft een ideeënloket ge opend waarin vier ambtenaren van verschillende afdelingen plaatsne men. Zo wordt meteen bekeken waar een initiatief van een inwoner of ondernemer het beste op zijn plek is. ,,We hopen dat er zo meer ideeën binnenkomen en dat men sen makkelijker bij de gemeente te rade gaan", zegt wethouder Ankie Smit. Inwoners en ondernemers met ideeën kunnen bellen met 0111-452000 of mailen naar de site ikhebeenidee@ schouwen-duiveland.nl. Het leven van elf van de der tien zieke kastanjes aan de Oostvest in Goes wordt nog een beetje verlengd. Ze kun nen nog hooguit vijf jaar blij ven staan. De twee andere bo men worden volgende week al gerooid. Eerder dit jaar werd duidelijk dat het doek valt voor dertien beeldbepalende kastanjes aan de Voorstad en de Oostsingel. Ze zijn aangetast door de kas- tanjebloedingsziekte. Er is nog geprobeerd ze beter te maken. Zo zijn extra voedingsstoffen geïnjecteerd in de grond en is een speciale infraroodtherapie ingezet. Het mocht niet baten. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat elf van de dertien zieke bomen vol gende week drastisch worden gesnoeid. ,,Dit doen we om ge vaar van uitvallende takken weg te nemen.'' Het gaat in dit geval om uitstel van het rooien en geen afstel. Over uiterlijk vijf jaar moeten de bomen als nog weg. Twee bomen worden volgende week al gerooid. Ze zijn zo slecht dat laten staan onverantwoord is. krijgen. ,,Dat was altijd een hele operatie, waarvoor twee locomo tieven nodig waren'', zegt Reinier Zondervan van de SGB. ,,Als dat straks sneller gaat, kunnen we bij voorbeeld de middagstop aanzien lijk verkorten, waardoor we in een hogere frequentie kunnen rijden. Dat kan prettig zijn op drukke da gen, maar ook als de capaciteit van de treinen laag is vanwege bijvoor beeld de coronamaatregelen.'' Ook elders op het terrein wor den sporen verlegd, waardoor de treinen straks veel sneller en ge makkelijker van het station rich ting de werkplaats en kolenopslag rijden. Een ander mooi onderdeel van het plan dat deze winter wordt uitgevoerd, is de aanleg van een vijftal doodlopende sporen waarop pronkstukken van de SGB We willen het in Goes meer body geven, een soort openlucht museum komen te staan. ,,Dat wordt alle maal materieel dat een link heeft met de oorlog en de wederop bouw'', legt Zondervan uit. ,,Uit- eindelijk willen we dat laten zien in onze treinenfabriek, maar zo lang die er niet staat, is dit een mooie tussenoplossing.'' Die oude treinenfabriek van de firma Allan, en later een tram werkplaats van de Rotterdamse stadsvervoerder RET, werd een paar jaar geleden op de kop getikt en ligt nu in stukken opgeslagen in twee loodsen op het SGB-ter- rein in Goes. Het is de bedoeling hem ooit in oude glorie te herstel len. Dat vergt nog wat geduld. Een klus die momenteel al wel wordt uitgevoerd is het opknappen van het seinhuis. Aan de buitenkant kwam al een fraaie nieuwe trap. Binnen zijn de rotte balkkoppen van de verdiepingsvloer ver- nieuwd, zodat bezoekers veilig naar boven kunnen. Het is de be doeling dat ze daar straks op knop pen kunnen drukken en daarmee de seinen bedienen van de sein- brug die over twee sporen komt te staan. Genoeg werk te verzetten dus, deze winter. Het is de bedoeling dat in april de ritten kunnen wor den hervat. Het doel van de opera tie is bezoekers meer beleving te bieden op het terrein in Goes. ,,We willen het allemaal wat meer body geven'', zegt Zondervan. ,,Het moet een soort openluchtmu seum worden.'' De herinrichting kan worden uitgevoerd door sub sidies van verschillende fondsen. donderdag 26 november 2020 BE Make-over SGB-terrein op stoom Rob Paardekam Goes De protestantse gemeente in Kloetinge komt in actie voor de voedselbank. ,,Maar deze keer roepen we heel het dorp op mee te doen'', zegt Peter Eversdijk. Rob Paardekam Kloetinge Rob Paardekam Goes Reinier Zondervan op het al deels ontmantelde perron. Het wachthuisje op de achtergrond blijft behouden, maar krijgt een plek even verderop. marcelle davidse -Rienier Zondervan, SGB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60