'Notariskantoor faciliteerde criminele witwassers' 5 Forum voor Democratie was verbijsterd over het plotselinge vertrek van Thierry Baudet als partijleider, maar was gisteren al even verbluft door zijn poging de macht weer terug te pakken. Over en weer wordt het verwijt gemaakt dat de ander een 'coup' pleegt. Het is een straatoorlog geworden, conclu deert Thierry Bau det aan het einde van de dag. Dat is een understate ment. De man die Forum voor Democratie oprichtte, opbouwde en naar verkie zingswinst leidde, kan sinds gister middag letterlijk het partijkantoor niet meer binnen. Een slotenmaker kwam de sloten vervangen, aldus Baudet. Het is tekenend voor de nieuwe ver houdingen binnen Forum. Binnen 24 uur zijn alle kaarten weer opnieuw geschud. Probeerde het bestuur dinsdag nog in alles uit te stralen dat het 'visionair' en 'geestelijk vader' Baudet bij de par tij wilde houden, een dag later willen ze van hem af. De bom barst al in de ochtend als er door de bestuursleden een conference call wordt opgezet waar Baudet 'niet voor was gevraagd'. Hij 'komt er bij toeval toch in terecht' en merkt daar dat hij ook als lijstduwer 'niet meer gewenst is'. ,,De toon was duidelijk. De sfeer was duidelijk. De liefde was weg.'' Interim-voorzitter Lennart van der Linden hangt nog op in de veronder stelling dat er 'in de middag' verder gesproken zal worden over de toekom stige rol van Thierry Baudet. Maar net als bij zijn aankondiging dat hij zou stoppen als politiek leider, verrast Baudet het voltallige bestuur opnieuw met een nieuw filmpje op Twitter. Want omdat ze hem - in Bau dets woorden - 'met pek en veren' uit de partij willen werken, stapt hij 'weer in de spotlights'. En kondigt hij eigen handig een lijsttrekkersverkiezing aan. Komende maandag en dinsdag al. ,,Ik zorg voor de digitale infrastructuur.'' Het totaal overvallen bestuur weet nergens van. Lennart van der Linden zit op dat moment nietsvermoedend een broodje te eten met FvD'er Wybren van Haga. Sinds het vertrek van Henk Otten, in juli 2019, heeft Baudet en een select groepje getrouwen de wachtwoorden van alle websites en Twitteraccounts van de partij in handen. Het bestuur staat machteloos. Baudet kan namens de partij communiceren wat hij wil. ,,Wij weten van niets'', stamelt Van der Linden aangeslagen namens de be stuursleden. ,,Een lijsttrekkersverkie zing uitschrijven is aan het bestuur, niet aan Baudet.'' Loopgravenoorlog Het is het startschot van een loopgra venoorlog. Het bestuur heeft alle wil verloren om Baudet een rol te geven in de partij. Hij moet uit het bestuur, wordt geen lijstduwer en zou zelfs als lid geroyeerd moeten worden. Aan het slot van de dag komt nog een smeek bede: of hij de toegang tot de sociale- media-accounts wil teruggeven. Maar vanuit de tegenover gelegen loopgraaf probeert Baudet juist op nieuw greep op zijn partij te krijgen. En op de achterban. Baudet noemt zijn plotselinge ver trek nog altijd 'weloverwogen'. ,,Maar de ziel van de partij is in gevaar.'' Wat volgens ingewijden voor een omslag heeft gezorgd, is het snoei harde opiniestuk dat partijprominent Annabel Nanninga dinsdagavond online zette. Zij ontketende een paleisrevolutie door te eisen dat Baudet helemaal van het toneel zou verdwijnen. Hij zou de partij 'zwaar hebben be schadigd' door niet op te treden tegen antisemitische berichten in appgroe- pen van de jongerenafdeling. Zijn klaagzang over de media zou 'krank zinnig gemekker' zijn. Die boodschap resoneerde 'enigs zins' in het bestuur, weet een betrok kene. Meer FvD'ers in het land zouden de kritiek van Nanninga delen. Toen Baudet daarvan hoorde, barstte de De toon was duidelijk. De sfeer was duidelijk. De liefde was weg bom, zeggen ingewijden. Bovendien beweren bronnen dat Baudet 'infor matie' boven het hoofd hangt over hoe hij zélf zou hebben opgetreden rond de nazistische appjes. Zelf leek hij daar gisteren ook al lucht van te hebben ge kregen. Er zouden 'mensen bezig zijn' om 'kwalijke informatie over mij' naar buiten te brengen, aldus Baudet. Schaakspel Wat rest is een schaakspel op meerdere borden. Bestuur en Baudet dingen nu naar de gunst van de achterban. Bovendien doken beide kampen de statuten van Forum in. Die zouden voorschrijven dat een bestuurder (lees Baudet) niet zomaar kan worden weg gestuurd. Alleen de leden zouden 'on der opgaaf van redenen' ervoor kun nen zorgen dat een bestuurder wordt geschorst en ontslagen. Wel kan het bestuur een lid royeren wanneer deze de partij op onredelijke wijze bena deelt. Vraag is wel of het bestuur op die papieren werkelijkheid wil leunen, wanneer het gaat om de grondlegger van partij. Baudet weet dat hij een lijsttrekkers verkiezing, zeker door het gebrek aan goede tegenkandidaten, met over macht zou winnen. Jongeren startten gisteren al een campagne onder het motto: #stemThierryterug. Of hij de verkiezing, volgens zijn plan op 30 november en 1 december, van de grond getild krijgt, is de vraag. Daar zou hij de organisatorische kracht van de partij weleens bij nodig kunnen hebben. Zo houden de twee milities elkaar in een greep. De verder verlamde FvD'ers konden gisteren niets anders dan nieuwsbe richten volgen om te weten wat er met hun partij gebeurt. Eén ding lijdt ech ter geen twijfel: Baudet is terug. Yelle Tieleman Almere Het gaat om het kantoor van notaris Maarten Prinsze, die in 2017 werd aangehouden en in februari van dit jaar uit zijn ambt werd gezet. Het is volgens de gemeente Almere voor het eerst dat het bestuursrecht op deze manier wordt ingezet in de strijd tegen georganiseerde crimi naliteit. Uit onderzoek van de recherche is gebleken dat het notariskantoor 'criminelen faciliteert in hun acti viteiten en dat er sprake is van een gevaar voor en een ernstige versto ring van de openbare orde', aldus de gemeente. De notaris heeft te ho ren gekregen dat het kantoor vanaf volgende week maandag dicht moet zijn. Volgens recherchechef Johan van Hartskamp van de politie Midden Nederland is de notaris ook onder werp van strafrechtelijk onderzoek. Volgens Van Hartskamp is het goed dat de overheid doorpakt. ,,Politie en justitie voeren strafrech telijk onderzoek uit, en de ge meente voert een bestuurlijke maatregel uit door het pand te slui ten. Dat komt omdat er grote zor gen zijn over de veiligheid van om wonenden en eventuele bonafide klanten. De criminele loop moet eruit.'' Waar het strafrechtelijk on derzoek tegen Prinsze precies om draait, wil Van Hartskamp niet kwijt. Wel zegt hij dat Prinsze al en kele jaren opduikt in politieonder zoeken rond georganiseerde crimi naliteit. Volgens burgemeester Weer- wind hoeft de sluiting niet defini- Er zijn grote zorgen over de veiligheid van omwonenden tief te zijn. ,,Een dergelijke bestuur lijke maatregel is geen straf, maar een herstelmaatregel. De openbare orde moet hersteld worden en her haling moet worden voorkomen.'' Het is niet voor het eerst dat Prinsze in opspraak raakt. In 2017 deden politie en de opsporings dienst Fiod een inval in zijn kantoor en in zijn woning op villapark Het Spiegel. Daarbij werd hij aangehou den en zat hij twee weken in voor arrest. De rechercheurs haalden zijn hele huis overhoop, namen bankafschriften en bonnetjes in be slag, en 12.000 euro in contanten die in een kluis bewaard lagen. Volgens de notaris was dat geld voor een aannemer die zijn huis in Frankrijk zou verbouwen. ,,Franse aanne mers houden niet van cheques'', zei hij daar destijds zelf over. In februari werd de notaris door de Kamer voor het Notariaat Arn hem-Leeuwarden uit zijn ambt ge zet vanwege een vals opgemaakte brief. Volgens de Kamer voor het Nota riaat was dit 'een ernstig verwijt bare misstap' en 'een ontoelaatbare gedraging', waardoor hij in februari met onmiddellijke ingang uit zijn ambt werd gezet. Daarbij werd re kening gehouden met het feit dat de notaris in 2018 al eens twee maal voor drie maanden was geschorst, omdat hij niet voldeed aan de Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme. Prinsze is in beroep gegaan tegen de beslis sing, en de zaak dient vandaag bij het gerechtshof in Amsterdam. donderdag 26 november 2020 GO Baudet binnen 24 uur weer vol 'in de spotlights' Tobias den Hartog Peter Winterman Den Haag -Thierry Baudet Burgemeester Franc Weerwind van Almere heeft gisteren een notariskantoor voor zes maan den laten sluiten vanwege het faciliteren van criminele activiteiten. - Johan van Hartskamp, politie Midden-Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5