Rode gevel aan Nieuwe Haven mag niet Ideeënloket geopend 7 HOUTSKELETBOUW SNEL EN BETAALBAAR Huizen die in goed drie maanden uit de grond worden gestampt. Voor een betaalbare prijs en ook nog eens zó goed geïsoleerd dat de energiekosten verwaarloosbaar zijn. Dat smaakt naar meer, wat directeur Marco van der Wel van woningcorporatie Zeeuwland betreft. eeuwland nam de proef op de som met vier 'stadswoningen' aan de Karnemelks- I vaart in Zierikzee. Het blokje kwam in de plaats van het rijtje verouderde arbeidershuizen dat afgelopen voorjaar werd ge sloopt. Op de bestaande fundering werd na de zomer in hoog tempo de nieuwbouw opgetrokken. Houtskeletbouw van een fabriek in Bosnië met meer dan honderd vijftig jaar ervaring op dit gebied, vertelt aannemer Herman Heij- boer van het Goesse MaTa Home. Het blok wordt volgende week op geleverd. „Alleen de steenstrips aan de buitenkant moeten nog worden doorgetrokken en wat af werking binnen. Voor de kerst kunnen de bewoners er al in." Het succes van dit proj ect kan wel eens bepalend worden voor de toe komstige nieuwbouwprojecten van Zeeuwland. Noodgedwongen ook, door de fors gestegen bouw kosten die aannemers tegenwoor dig in rekening brengen, zegt Van der Wel. ,,Maar zeker geen mindere kwaliteit dan de traditionele stenen bouw." Zeeuwland werd op het spoor ge zet van de houtskeletbouw door de mislukte aanbesteding van nieuwe huurwoningen in het Oranjedok in Bruinisse. ,,Daar werd een prijs van drie ton per woning op gezet. Dat kan je nooit verrekenen tot een so ciale huurprijs. Die bouwkosten zijn zo ontzettend de pan uitgere zen, niet normaal gewoon. Tien jaar geleden vroegen ze nog 175.000 euro voor hetzelfde type woning." En dus moest Zeeuwland op zoek naar een oplossing om de nieuwbouw van betaalbare huur huizen niet te laten stagneren. Het is zeker geen mindere kwaliteit dan de traditionele stenen bouw Houtskeletbouw zou dat goed kunnen zijn, zegt Van der Wel. ,,Heb je het over sociale woning bouw dan praat je over huizen met een totale kostprijs van tussen de 200.000 tot maximaal 250.000 euro. Voor dit blok aan de Karne- melsvaart zitten we rond de twee ton per woning." De huurprijs komt daarmee net even boven de 600 euro per maand, voor een huis met twee slaapkamers. Maar houtskeletbouw heeft meer voordelen. Heijboer wijst op de dikke isolatielaag in alle buiten en tussenmuren en de vloeren. In combinatie met drievoudig glazen ramen houdt dat de kou (en la waai) goed buiten. De huizen hebben geen gasaan- sluiting, maar worden verwarmd door een inpandig elektrisch ven tilatiesysteem, dat weer wordt ge voed door negen zonnepanelen op elk dak. Ook warm water loopt via dat systeem. Daarmee zijn de energiekosten nagenoeg nul. Van der Wel: ,,Als je kijkt naar de prijszekerheid in combinatie met de kwaliteit die daarvoor kan worden geboden, en dan ook nog eens de snelheid van de bouw, denk ik wel dat we gaan kijken waar wij dit concept nog meer kunnen toepassen. Voor een bin nenstad als Zierikzee heeft dat bo vendien het voordeel dat je geen enorme bouwplaats nodig hebt. Dat is dus ook een stuk prettiger voor de omgeving." Twee bewoners van de gesloopte woningen keren terug naar de Karnemelksvaart. De twee andere huurders zijn starters, voor welke doelgroep dit type ook interessant is, benadrukken Heijboer en Van der Wel. ZIERIKZEE Een idee droppen en dan maar wachten tot het de juiste plek heeft bereikt in de logge orga nisatie die gemeente heet. Daar wil Schouwen-Duiveland korte metten mee maken. Ze heeft een ideeënloket ge opend waarin vier ambtenaren van verschillende afdelingen plaatsne men. Zo wordt meteen bekeken waar een initiatief van een inwoner of ondernemer het beste op zijn plek is. ,,We hopen dat er zo meer ideeën binnenkomen en dat men sen makkelijker bij de gemeente te rade gaan", zegt wethouder Ankie Smit. Inwoners en ondernemers met ideeën kunnen bellen met 0111-452000 of mailen naar de site ikhebeenidee@ schouwen-duiveland.nl. ZIERIKZEE ,,Het gaat er niet om of de kleur wel of niet mooi is. Er is hier sprake van beschermd stadsge zicht en het is een gemeentelijk monument. Daar mag je niet zo maar alle kleuren op gebruiken", zegt wethouder Jacqueline van Burg over de rode gevel van het pand aan de Nieuwe Haven 131 in Zierikzee. Het college van burge meester en wethouders sommeert de eigenaren Sylvia en Juul Huis in 't Veld de gevel over te schilderen in een andere, meer gedempte kleur. Eigenaresse Sylvia Huis in 't Veld zegt nog niets van de gemeente te hebben vernomen. ,,Maar we leg gen ons er niet bij neer." Ze zal bin nenkort een uitnodiging van de ge meente ontvangen om een nieuwe gevelkleur voor te leggen aan de welstandscommissie. De eigenaren Sylvia en Juul Huis in 't Veld verfden de gevel in sep tember meekraprood met een zwarte rand bovenaan de gevel. Ze vroegen daarvoor geen toestem ming bij de gemeente en gingen er van uit dat de rode kleur houdbaar was, omdat die volgens hen op meer plekken in Zierikzee voorkomt. Welstand Fout, zeggen b en w nu. Allereerst, omdat er geen vergunning voor de kleur is aangevraagd. En ten tweede, omdat 'de kleur in ernstige mate in strijd is met redelijke eisen van welstand'. Die eisen hebben te maken met de prominente ligging van het pand in beschermd stads gezicht, het feit dat het een histori sche gevel is én dat het een ge meentelijk monument betreft. donderdag 26 november 2020 SD 'Bewoners kunnen er voor kerst al in' Marcel Modde Zierikzee -Marco van der Wel, directeur Zeeuwland Het rode huis aan de Nieuwe Haven in Zierikzee moet overge schilderd worden. foto marieke mandemaker Marco van der Wel van Zeeuwland (l) en Herman Heijboer van MaTa Home bij de vier houtskeletbouw woningen aan de Karnemelksvaart in Zierikzee. De steenstrips op de buitenmuren worden nog doorgetrokken. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58